Region Emilia – Romania atrakcje, które warto zobaczyć

, Tagi , , , ,

Emilia-Romania to malowniczy region leżący w północno-środkowych Włoszech. Wybrzeże Morza Adriatyckiego, zabytkowe miasta, takie jak Modena, Parma, Rawenna oraz stolica regionu Bolonia, a także zalesione wzgórza charakteryzują ten włoski region. Emilia-Romania słynie także z tradycji kulinarnych, doskonałych win, przemysłu motoryzacyjnego, malowniczych miasteczek oraz ciekawych festiwali. Powinieneś uwzględnić ten region w swoim planie podróży jeśli chcesz zobaczyć znacznie więcej niż tylko dobrze znane włoskie miasta. W artykule „Emilia – Romania atrakcje, które warto zobaczyć” znajdziesz TOP 12 najciekawszych rzeczy do zrobienia, które warto uwzględnić podczas zwiedzania tego regionu.

Spędź przynajmniej weekend w Emilia-Romania i zainspiruj się naszą listą najlepszych atrakcji i rzeczy do zrobienia w tym włoskim regionie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Region Emilia – Romania atrakcje, które warto zobaczyć

Portyki w Bolonii

Bolonia jest jednym z najpopularniejszych miast leżących w regionie Emilia-Romania. Średniowieczne portyki, z których słynie Bolonia są symbolem tego miasta. Służyły one jako schronienie dla pieszych i dodatkowa przestrzeń mieszkalna na wyższych poziomach budynków. Gdziekolwiek jesteś w mieście, możesz spacerować pod tymi pięknymi łukami. Portyki te znajdują się wzdłuż Via Marsala (zwłaszcza przy Palazzo Grassi), Via Farini oraz Strada Maggiore (Dom Isolani). Na szczególną uwagę zasługują portyki przy Piazza Cavour ponieważ posiadają one przepiękne freski na sufitach.

Klimatyczne włoskie miejscowości w regionie Emilia-Romania

Emilia-Romania słynie także z malowniczych miasteczek. Podczas zwiedzania tego regionu warto wybrać się na wycieczkę do jednego z tych malowniczych miejsc.

Bobbio

Jest to małe miasteczko, które znane jest z długiej historii sztuki i kultury, a także licznych zabytków. Warto wiedzieć, że od czasów starożytnych w regionie Emilia-Romania stykały i przenikały się różne kultury, takie jak na przykład: liguryjska oraz piemoncka.

Dozza

Ta średniowieczna miejscowość jest uważana za jedną z najpiękniejszych we Włoszech. Warto wybrać się tu podczas wydarzenia o nazwie „Biennale del Muro Dipinto”.

Vigoleno

Vigoleno leży na grzbiecie niskiego wzgórza i oferuje doskonały widok na okoliczne doliny oraz wzgórza. Jest to kolejna miejscowość, którą uznano za jedną z najładniejszych włoskich wiosek. Vigoleno jest także doskonałym przykładem średniowiecznej osady ludzkiej z imponującymi krenelażowymi murami oraz panoramicznym chodnikiem patrolowym.

Brisighella

Położona pomiędzy Florencją a Rawenną, Brisighella jest urokliwym miasteczkiem u podnóża Apeninów. Jest doskonałe miejsce dla miłośników sztuki i przyrody, a także jedzenia oraz wina. Brisighellę otaczają winnice oraz gaje oliwne.

Comacchio

Nazywane „pływającym miastem”, Comacchio znajduje się pośrodku laguny o tej samej nazwie. Tę urokliwą miejscowość w prowincji Ferrara zbudowano dzięki połączeniu 13 różnych wysepek przy ujściu rzeki Pad. Wysepki te oddzielone są kanałami i połączone licznymi mostami. Historia Comacchio sięga ponad 2000 lat, dlatego też  jest ono jednym z najstarszych miast we Włoszech. Comacchio jest również nazywane „Małą Wenecją” dzięki charakterystycznym kanałom, które przypominają to słynne miasto. Miejscowość słynie także z szerokich piaszczystych plaż zwanych lidos, które rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża.

Dolina Motoryzacyjna – Motor Valley

Emilia-Romania jest także doskonałym miejscem dla miłośników motoryzacji. Pasja do wyścigów i motoryzacji płynie w żyłach mieszkańców tego regionu. Rzadko można na świecie znaleźć tak dużą koncentrację producentów samochodów i motocykli, torów wyścigowych, muzeów oraz kolekcjonerów w jednym miejscu. Stąd właśnie wzięła się nazwa „Motor Valley” i nie ma lepszego określenia na opisanie regionu, który historycznie związany jest z produkcją samochodów wyścigowych oraz motocykli. Motor Valley jest to miejsce, gdzie usytuowane są fabryki Ferrari, Maserati, Lamborghini oraz Ducati. Dolina Motoryzacyjna obejmuje głównie takie miasta jak Modena oraz Bolonia.

W mieście Modena warto odwiedzić jedne z najlepszych muzeów motoryzacyjnych we Włoszech, takie jak Muzeum Casa Enzo Ferrari, w którym znajduje się imponująca kolekcja samochodów. Jeśli nadal nie masz dość motoryzacji zatrzymaj się w Muzeum Ferrari w Maranello. 13 muzeów poświęconych motoryzacji oraz 18 kolekcji samochodów przyciąga zarówno miłośników kierownicy, jak i zwykłych turystów. Dostępne są tu również jazdy próbne na światowej sławy torach wyścigowych, a także wizyty w zakładach produkcyjnych.

Malownicze zamki na wzgórzach

Jedną z ciekawszych atrakcji w Emilii-Romanii jest również zwiedzanie zachodniej części regionu, gdzie znajdują się przepiękne zamki oraz pałace. Obszar ten był niegdyś częścią Księstwa Parmy i Piacenzy, natomiast obecnie należy do jednych z najbardziej fascynujących miejsc w Emilii-Romanii.

Polecamy odwiedzić na przykład: Castell’Arquato, Vigoleno, Crespellano, Soragna oraz Bard. Wszystkie te miejsca posiadają liczne zabytki oraz niesamowite dziedzictwo kulinarne, od win (spróbuj czerwonego wina Gutturnio i białego Malvasia) po sery i przysmaki z wieprzowiny (crudo di Parma, coppa oraz salame).

Piaszczyste plaże Adriatyku

Na ponad 90-kilometrowej linii brzegowej Adriatyku, Emilia-Romania posiada także piaszczyste plaże. Wiele miast położonych na wybrzeżu jest często odwiedzanych przez turystów. Miejscowości Rimini jest z pewnością najbardziej popularne. W tym nadmorskim kurorcie znajduje się długa piaszczysta plaża, ale warto również odwiedzić zabytkowe stare miasto z urokliwymi uliczkami i restauracjami.

Riccione, położone około 15 minut na południe od Rimini to kolejny znany kurort nadmorski tego regionu. Tymczasem Cesenatico to miasto portowe, które istnieje od czasów rzymskich. Znajduje się tu skansen z tradycyjnymi łodziami, które zaprojektował sam Leonardo da Vinci, a także kanał portowy. Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych nadmorskich miasteczek, jakie warto odwiedzić na Riwierze Wschodniej.

Park Narodowy delle Foreste Casentinesi – Parco Nazionale Foreste Casentinesi

Parco Nazionale Foreste Casentinesi to miejsce, które słynie nie tylko z historii i przyrody, ale i ze swego rodzaju mistycyzm. Park usytuowany jest przy granicy regionu Emilia Romania z Toskanią. Co ciekawe, w parku św. Franciszek mieszkał oraz tu otrzymał stygmaty.

Park ten oferuje ponad 600 km szlaków turystycznych, które można przemierzać pieszo lub na rowerze. Rowerzyści nie powinni przegapić malowniczego szlaku Lama Forest Trail, natomiast spacerowicze tzw. „Ścieżki Świętych Lasów” oraz „Alta Via dei Parchi”, które są obowiązkowymi szlakami pieszymi w tym miejscu.

Zabytkowe kanały

Region Emilia-Romania jest dość zróżnicowany pod względem zabytków i architektury. Oprócz bogatej historii, dobrze zachowanej wielowiekowej architektury, szerokich plaż i zamków, znajdują się tu również zabytkowe kanały. Najbardziej znany to ten położony w portowym mieście Cesenatico. To, co wyróżnia ten konkretny system kanałów, to fakt, że został on zaprojektowany przez Leonarda da Vinci. Dodatkowo port tego starego miasta jest również pełen kolorowych żaglówek, dzięki czemu jest to niezwykle fotogeniczne miejsce.

Szlak rowerowy – Destra Pad

Jeśli lubisz aktywnie spędzać wakacje i uwielbiasz jazdę rowerem, wybierz się na szlak rowerowy Destra. To jedna z najciekawszych atrakcji w regionie Emilia-Romania. Trasa biegnie wzdłuż rzeki Pad na jej ostatnich 100 kilometrach oddzielających ją od morza. Rozpoczyna się w pobliżu potężnej twierdzy Stellata – symbolu Bondeno i prowadzi do Sacca di Gorino. Destra to płaska trasa, gdzie po drodze można podziwiać okoliczne równiny i rzekę. Po drodze zobaczysz także różne interesujące miejsca nie tylko przyrodnicze, ale także historyczne, do których należy przykładowo zamek Mesola (dom rodziny Este z 1578 roku).

4 Madonne Caseificio dell’Emilia

Wizyta u jednego z wielu producentów słynnego sera  Parmigiano Reggiano jest jedną z obowiązkowych atrakcji w regionie Emilia-Romania.

Jednym z najbardziej znanych producentów sera w regionie jest 4 Madonne Caseificio dell’Emilia, który znajduje się w pobliżu Modeny. Organizowane są tu wycieczki, które trwają około 45 minut. Podczas zwiedzania możesz poznać każdy etap procesu produkcyjnego tergo wyjątkowego sera. Poranki to najlepszy czas na wizytę. Po wycieczce odwiedzający mogą spróbować i zakupić sery.

Degustacja lokalnej kuchni

Emilia-Romania jest często nazywana „Krainą jedzenia”. Region ten słynie także z kulinarnych przysmaków od Parmigiano Reggiano – pierwszego i jedynego na świecie certyfikowanego twardego sera po ocet balsamiczny z Modeny. Ocet balsamiczny z Modeny jest również znanym produktem eksportowym z Emilii-Romanii. Warto wiedzieć, że jeśli ocet balsamiczny nie ma etykiety świadczącej o jego pochodzeniu z tego regionu, nie jest autentyczny.

Liczne wydarzenia kulinarne w Emilii-Romanii

Region ten słynie z fantastycznych festiwali kulinarnych, które znane są w całych Włoszech. Do najpopularniejszych należą:

Krajowe Targi Białych Trufli

Targi odbywają się w każdą niedzielę października w mieście Sant’Agata Feltria, około 45 km od Rimini. Wydarzenie to jest podobne do tego organizowanego w Albie w regionie Piemont. Jednak wydarzenie organizowane w Emilii-Romanii jest znacznie mniej komercyjne i ma bardziej regionalny charakter.

Międzynarodowy Festiwal Street Food

Jest to 3-dniowy Międzynarodowy Festiwal Street Food, który prezentuje słynne przekąski oraz dania z 9 włoskich regionów i kilku krajów świata. Odbywa się on w Cesenie na początku października.

Włoskie Targi Borowików

Włoskie targi borowików odbywają się na początku października w miejscowości Albareto, około 130 km na zachód od Bolonii.

San Marino

Dogodna lokalizacja Emilii-Romanii umożliwia zwiedzanie wielu pięknych miejsc, w tym małego kraju uznawanego za najstarszą republikę na świecie – San Marino. Jest to także jeden z najmniejszych krajów na świecie, który otoczony jest z każdej strony przez Włochy. Wiele osób odwiedza San Marino podczas jednodniowej wycieczki. Ten niewielki kraj ma także wiele do zaoferowania, w tym fascynującą historię, a także przepyszną kuchnię i malownicze krajobrazy.

Dzięki wyjątkowej kulturze, zróżnicowanym krajobrazom i pięknej architekturze, wizyta w San Marino jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Emilii-Romanii, która powinna być częścią Twojego planu podróży.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

TOP 20 najsłynniejszych potraw z Emilia- Romania

Piacenza – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności