Dwie wieże

, Tagi , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dwie zabytkowe wieże

znajdujące się samym sercu Bolonii, są uważane za niepodważalny i najsłynniejszy symbol miasta – zaraz obok Neptuna oraz Bazyliki San Petronio. Na przełomie XII i XIII wieku, wież takich w Bolonii stało ponad 180, dziś pozostało z nich około 20. Ich cel i zastosowanie było różne, jedne służyły jako wieże obronne, inne wykorzystywano np. w celach mieszkalnych. Przede wszystkim jednak miały świadczyć o majątku i potędze rodu, którego były właśnością. Obecnie wież nie zostało wiele, ale jedynie dwie stały się aż tak popularne: Asinelli i Garisenda.

Wieże te zostały zbudowane w strategicznym miejscu, gdzie droga prowadziła do miasta. Oprócz reprezentowania swoją nieprzeciętną wysokością, prestiżu społecznego rodzin, których były własnością, miały bardzo ważną funkcję militarną – sygnalizację oraz obronną miasta. W chwili obecnej natomiast stoją one na środku Piazza Ravegnana.

Wieża Asinelli

została zbudowana pomiędzy 1109 r a 1119r. natomiast 498 schodów wewnętrznych zostało ukończone w 1684r. Jej nazwa pochodzi od rodu, który ją ufundował. Ma prawie 90 m wysokości. Jest udostępniania do zwiedzania – za 3 euro można wejść na samą górę po 498 stopniach i zachwycić się przepiękną panoramą Bolonii. Obecnie wokół wieży znajduje się parę sklepów z artykułami rzemieślniczymi oraz galerie sztuki, przywołujące na myśl średniowieczny rynek kupiecki.

Wieża Garisenda

została zbudowana w tym samym czasie co wieża Asinelli. Jest o wiele niższa, gdyż ma jedynie 47 m. W XIV wieku wieża dodatkowo została obniżona. Ciekawostką jest fakt, że Dante wspomniał o niej w Pieśni XXXI swej Boskiej Komedii.

Do 1398 r. obydwie wieże połączone były drewnianym mostem, który jednak uległ zniszczeniu na skutek pożaru.


Czas otwarcia:

Wieża Asinelli: od 28 marca do 30 września 2015 r. od 9.00 do 19.00.

Bilet: 3 euro

Grupy szkolne: dzieci: 3 euro. Ponadto jeden nauczyciel na 11 studentów ma wstęp wolny.

Dziennikarze oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem – wejście za darmo.

Wieża Garisenda nie jest udostępniona do zwiedzania publicznego.

 

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Muzeum Ferrari w Maranello

Pałac Króla Enzo

Następny