Katedra metropolitalna św. Piotra w Bolonii

, Tagi , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Katedra metropolitalna św. Piotra w Bolonii

Najważniejszym miejscem kultu w mieście oraz jednym z najważniejszych symboli miasta jest Katedra Św. Piotra w Bolonii (Chiesa Cattedrale Metropolitana di San Pietro), znajdująca si  na Via dell’Indipendenza. Jest ona siedzibą archidiecezji Bolonii.

Najstarsze dokumenty na temat tej świątyni pochodzą z X wieku, chociaż baptysterium przed wejściem głównym do katedry jest datowane na wczesne początki ery chrześcijańskiej. Tytuł „katedry metropolitalnej” został nadany przez papieża Grzegorza XIII.

Początkowo, na miejscu obecnej katedry, stała świątynia w stylu przedromańskim, która jednak spłonęła w 1141r.  Nowy kościół, został poświęcony w 1184 r. przez papieża Lucjusza III. W 1222 r. miało miejsce trzęsienie ziemi, które poważnie uszkodziło mury budowli.

Dzisiejszy wygląd zewnętrzny katedra zawdzięcza trzem architektom: Floriano Ambrosini, Alfonso Torreggiano i Cosimo Morelli, którzy ją zrekonstruowali w 1605 r. Przez to jednak, budowla straciła wszystkie wszystkie cechy charakterysyczne stylu romańsko-gotyckiego.

We wnętrzu kościoła w stylu barokowym możemy podziwiać malowidła takich włoskich malarzy, jak m. in.: Prospero Fontana, Ludovico Carracci, Marcantonio Franceschini, czy Donato Creti.

Do tych najsłynniejszych dzieł sztuki należą:

– obraz „Zwiastowanie Pańskie” autorstwa Ludovico Carracciego

– rzeźba w drewnie cedrowym”Ukrzyżowanie” Alfonso Lombardiego w stylu romańskim

– freski Cesare Mauro Trebbiego w apsydzie

Znajdują się tu również rękodzieła oraz przedmioty liturgiczne o najwyższej wartości artystycznej i religijnej.
Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się zwłaszcza dzwonnica wybudowana w X w. i będąca drugą co do wielkości wieżą w mieście (70 m) oraz znajdująca się wewnątrz niej, druga wieża wybudowana w wieku XIII. Z wieży można podziwiać zachwycającą panoramę Bolonii i okolicznych wzgórz.

Godziny otwarcia:

Codziennie od 7.30 do 18.45 (wejście od strony Via Indipendenza). Na czas ceremonii religijnych, zwiedzanie może być ograniczone lub zawieszone. W czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 katedra jest dodatkowo otwarta w soboty od 20.00 do 23.00 oraz w piątek 14 sierpnia.

Dzwonnica katedralna może być zwiedzana niezależnie za opłatą 5 euro. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika w języku włoskim lub angielskim.

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Bolonia – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Kuchnia Bolońska

Bazylika Santo Stefano

Następny