Bolonia – praktyczne informacje dla podróżnych

Bolonia

Przybywając do miasta Bolonia po raz pierwszy, z pewnością każdemu przyda się garść cennych rad. Poniżej przedstawione zostały praktyczne wskazówki odnoszące się do tutejszego transportu, godzin otwarcia sklepów oraz najlepszych lokalizacji hoteli będących dobrym miejscem wypadowym do zwiedzania miasta. Transport kolejowy Przybywając do Bolonii pociągiem, … Zobacz więcej »

Kiedy jechać do Bolonii, ciekawe wydarzenia, festiwale, przewodnik

Bolończycy uwielbiają świętować, właściwie każde wydarzenie jest dla nich pretekstem do dobrej zabawy. W dawnych czasach ulice wypełniały się biesiadnikami po każdej zwycięskiej bitwie czy obaleniu papieża tyrana. Także obecnie w Bolonii nie brakuje ciekawych wydarzeń i festiwali, które przyciągają do czerwonego miasta tłumy turystów. Sezon operowy … Zobacz więcej »

Co warto zwiedzić w Bolonii, TOP 10 miejsc, przewodnik po Bolonii

Bolonia jest jednym z najsławniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów włoskich miast. Swoją popularność na świecie zawdzięcza głównie niezwykle smakowitej, tradycyjnej kuchni oraz najstarszemu w Europie uniwersytetowi – Uniwersytetowi Bolońskiemu, założonemu już w 1088 roku. Bolonia pełna jest pięknych, historycznych budynków, ciekawych muzeów i niezwykle … Zobacz więcej »

Bolońska Pinakoteka Narodowa

Historia

Powstałe w XVIII w. muzeum, ma swoją siedzibę, wraz z Akademią Sztuki w dawnym nowicjacie jezuickim Ignacego Loyoli w dzielnicy uniwersyteckiej. Galeria gromadzi obrazy z okresu od XIII do XVIII wieku, głównie artystów związanych z miastem i należy do najbardziej popularnych wśród turystów włoskich ośrodków kultury.

Według XVIII-wiecznego historyka sztuki Luigi Crespi, założycielem muzeum był kardynał Prospero Lambertini, późniejszy papież Benedykt XIV. Głównym celem tego ośrodka sztuki, było gromadzenie zabytkowych obiektów kultu, głównie ołtarzy, które po wyjściu z użycia, bywały zakupione, bądź przenoszone z kościołów. Początkowo, zbiory stanowiły osiem XV-wiecznych ołtarzy pochodzących z nieistniejącego już kościoła św. Marii Magdaleny, zakupionych w 1762 r. dla Instytutu Nauki przez prałata Francesca Zambeccariego. Były one przechowywane w Accademia Clementina, będącej oddziałem Instytutu zajmującym się sztuką. Następnie, za sprawą legacji Urbana Savorgnana, nabytych zostało dwanaście XIII-wiecznych ołtarzy i kilkanaście XII – wiecznych ikon bizantyjskich. Cztery lata później, kolekcja wzbogaciła się o prace będące własnością Akademii Sztuki.

Eksponaty

ulokowane uprzednio w kościele św. Vitalisa, w 1802 r. zostały przeniesione z powrotem do galerii. W 1815 r. utracone podczas wojen napoleońskich dzieła, znajdujące się w znacznej mierze w Luwrze, powróciły do Bolonii. W 1826 r. powstał pierwszy katalog zbiorów autorstwa Gaetana Giordaniego. Zbiory owe zostały poszerzone w roku 1844, kiedy to na własność muzeum przeszła kaplica klasztorna, zdobiona wewnątrz freskami przedstawiającymi Apoteozę św. Ignacego z Loyoli. W 1875 roku galeria została otwarta dla publiczności a w 1882 r. stała się niezależnym ośrodkiem sztuki. Na początku XX w. do głównego budynku galerii, pod kierownictwem Edoardo Collamarini, zostało dobudowane dodatkowe skrzydło. W późnych latach sześćdziesiątych, pod kierownictwem Cesare Gnudi, według projektu Leone Pancaldi’ego, został stworzony Salone del Rinascimento. Celem było wyeksponowanie fresków pochodzących z kościoła Sant’Apollonia di Mezaratta.

Obecnie, w trzydziestu salach ekspozycyjnych oraz na przestrzeni przeznaczonej wyłącznie na wystawy tymczasowe oraz działalność dydaktyczną, znajdują się dzieła takich artystów, jak: Gaetano Gandolfi, Vitale da Bologna, Pseudo Jacopino di Francesco, Giovanni da Modena, Giotto, Lippo di Dalmasio, Francesco del Cossa, Pietro Perugino, oraz Parmigianino, Giorgio Vasari, Agostino Carracci.

Pinakoteka Narodowa w Bolonii, odrestaurowana i zmodernizowana w 1997 r., jest uważana za jedną z najważniejszych i najnowocześniejszych włoskich galerii narodowych docenianych za granicą.

Strona główna Pinakoteki Narodowej w Bolonii:

http://www.pinacotecabologna.beniculturali.it/index.php

https://www.youtube.com/watch?v=aL6BpGnmwUc

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

O Bolonii słów kilka

Bolonia, zwana przez Włochów „la Dotta, la Rossa e la Grassa”, jest jednym z bardziej przyciągających uwagę miast północnej Italii. „La Dotta” – uczona, ponieważ Uniwersytet w Bolonii, założony w 1088 r.  jest najstarszym w Europie. „La Rossa” – czerwona, ponieważ przez lata wspierała włoską … Zobacz więcej »