Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

, Tagi ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

jest najważniejszym i największym kościołem Bolonii, a szóstym co do wielkości w Europie. Jej patronem jest Św. Petroniusz, ósmy biskup miasta z V wieku. Budowa mierzącej 132 metry długości, 66 metrów szerokości całkowitej i 47 metrów wysokości bazyliki gotyckiej, rozpoczęła się w 1390 i miała być zrealizowana według projektu Antonio di Vincenzo.  Początkowo miała największym chrześcijańskim kościołem oraz symbolem niezależności od Watykanu, jednak nie spodobało się to papieżowi Piusowi IV. Nie chciał on również by przekroczył on rozmiary Bazyliki św. Piotra .

Na przestrzeni lat, fasada była kilkakrotnie przebudowana według projektów Jacopo della Quercia, Baldassare Peruzziego, Jacopo Barroziego da Vignola oraz Andrea Palladio. Z tego też powodu bazylika łączy w sobie różne style, z czego dwa najbardziej widoczne to styl gotycki oraz barokowy. Zamierzano dokończyć budowę, jednak do sfinalizowania projektów nigdy nie doszło.

Bazylika św. Petroniusza, przez długie lata była własnością władz miasta, które to użytkowały ją do wielu celów, nie tylko religijnych: była miejscem ceremonii, spotkań publicznych, sądu. Dopiero w 1929 r, w następstwie ustaleń znajdujących się w Paktach Laterańskich, bazylika przeszła w ręce Diecezji. Również z tego powodu, wciąż niedokończona świątynia została poświęcona dopiero w 1954 r. przez kardynała Lercaro.

Od siedemnastego wieku we wnętrzu kościoła znajduje się najdłuższa na świecie, bo licząca 67 metrów, wskazówka zegara słonecznego (tzw. gnomon). Przez otwór w sklepieniu, wpada cienki promień światła i wskazuje na posadzce bazyliki miesiąc i dzień. Wynalazek ten został skonstruowany przez włoskiego astronoma, geodetę i matematyka, Gian Domenico Cassini.

Najcenniejszymi elementami świątyni, oprócz zegara słonecznego, są z pewnością znajdujące się na głównym portalu wejściowym płaskorzeźby Jacopa della Quercia, Pietà dłuta Amica Aspertiniego oraz freski Piekło i raj, Koronacja Matki Bożej i Podróż Trzech Króli, autorstwa Giovanni da Modena znajdujące się w kaplicy rodzini Bolognini.

Mówiąc o Bazylice św. Petroniusza, nie sposób nie wspomnieć o przepięknej kaplicy muzycznej i o jej jednym z najcenniejszych symboli: najstarszych funkcjonujących organach świata. Zostały one skonstruowane w 1470 r. przez Lorenzo da Prato.

Bazylika jest również wspomniana w utworze Nella piazza di San Petronio włoskiego twórcy narodowego i wieszcza zjednoczonych Włoch, Giosuè Carducci.

            W 2005 r. islamscy fundamentaliści próbowali wysadzić katedrę, co jednak zostało udaremnione przez włoskie władze. Prawdopodobnie powodem był pochodzący z XV wieku fresk Piekło i raj autorstwa Giovanni da Modena, na którym jako jedna z potępionych dusz, widnieje Mahomet.

Wstęp

do Bazyliki jest bezpłatny.

Bazylika jest otwarta codziennie od 7.45 do 13.30 i od 15.00 do 18.00. Podczas ceremonii religijnych, możliwość zwiedzania może być ograniczona lub zawieszona. Godziny otwarcia mogą czasem ulec nieznacznym zmianom.

W przypadku grup pow. 7 osób, zalecany jest wynajem przewodnika.

W celu rezerwacji wizyty wraz z opieką przewodnika należy zadzwonić co najmniej dwa dni wcześniej. Jest ona możliwa jedynie przy grupach pow. 7 osób. Trwa ok. godziny i jest możliwa w następujących językach: włoski, angielski,francuski, niemiecki, hiszpański, portugalski, polski oraz węgierski.

Bilety

Opłata: 8 euro

W celu uzyskania szerszych informacji i/lub rezerwacji zaleca się kontakt z biurem:

+39 346 94 91 690; [email protected]

Przy wejściu, możliwa jest kontrola policyjna plecaków i toreb. Zaleca się przynoszenie ze sobą toreb i plecaków o możliwie małych rozmiarach.

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Bolonia – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Fontanna Neptuna

Muzeum Muzyki

Następny