Muzeum Muzyki

, Tagi ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Muzyki

(wł. Museo della Musica lub też Museo Internazionale e Biblioteca della Musica), którego początki sięgają 1959 r., znajduje się w zabytkowej części Bolonii w Palazzo Sanguinetti. Nazwa budynku pochodzi od nazwiska ostatnich właścicieli, którzy w 1986 roku, podarowali nieruchomość władzom miasta, w celu utworzenia muzeum muzyki oraz biblioteki muzycznej. Miejsce to nie jest aż tak znane, jak np. Pinakoteka Narodowa, chociaż również ma sporo do zaoferowania, zwłaszcza miłośnikom muzyki klasycznej. Jest w posiadaniu znaczącego dziedzictwa bibliograficznego, ikonograficzno – muzycznego oraz organologicznego miasta. Ponadto w interesujący sposób przedstawia rozwój włoskiej muzyki klasycznej od XIV do XIX wieku. Jednakże Palazzo Sanguinetti, cieszy nie tylko duszę, ale i oko: oprócz traktatów, oryginalnych partytur oraz listów wielkich kompozytorów, takich jak np.: Strauss, Verdi i Wagner, możemy tu podziwiać wspaniałe freski zdobiące ściany, popiersia znanych kompozytorów, różnego rodzaju instrumenty muzyczne.

Spora część wystawy poświęcona jest siedemnastowiecznej operze włoskiej oraz nierozłącznie związanej z nią postacią Farinellego (Carlo Broschi, bo tak brzmi jego prawdziwe imię, to ostatni, legendarny, kastrat opery włoskiej o nieprawdopodobnym głosie) oraz osiemnastowiecznej operze Gioachina  Rossiniego.

Muzeum Muzyki, zostało udostępnione dla zwiedzających dopiero w 2004 r. z powodu długotrwałej oraz radykalnej renowacji. I chociaż wygląd zewnętrzny nie zapowiada nieziemskiego wystroju wnętrza budynku, warto zajrzeć do środka. Już na wejściu, można zachwycić się wspaniałą klatką schodową. Następnie czeka nas spacer po dziewięciu salach o niezwykle bogato zdobionych stropach, ornamentach, płaskorzeźbach  oraz freskach z przełomu XVIII oraz XIX wieku. Dzieła owe są autorstwa najwybitniejszych malarzy sztuki  neoklasycznej, takich jak: Pelagio Palagi, Serafino Barozzi, Vincenzo Martinelli czy Antonio Basoli.

Palazzo Sanguinetti, oprócz wnętrz, dysponuje również liczącą ponad 80 sztuk, kolekcją instrumentów muzycznych. Wśród nich, prawdziwa perełka – wenecki klawesyn pochodzący z 1606 roku. Większość zbiorów pochodzi od zakonnika Giovanniego Battisty Martiniego – nauczyciela takich kompozytorów, jak: Johann Christian Bach, czy Wolfgang Amadeusz Mozart.

Muzeum dysponuje również bogatymi zbiorami literackimi dotyczącymi historii muzyki, uznawanymi za jedne z najbardziej wartościowych na skalę ogólnoświatową. Dzięki interwencji Stanislao Mattei, ucznia oraz następcy Giovanniego Battisty Martiniego, w 1816 r., licząca około 17 000 woluminów kolekcja, utracona podczas wojen napoleońskich, została odzyskana i znajduje się w Bibliotece Muzycznej przy muzeum. Biblioteka zawdzięcza swe bogate zbiory nie tylko Stanislao Mattei. Rzadkich i wartościowych egzemplarzy przybyło zwłaszcza za czasów dyrekcji Gaetano Gaspari, który nie tylko podjął się archiwizacji woluminów, ale również przyczynił się do popularyzacji wszelkiego rodzaju datków oraz donacji, które znacząco przyczyniły się do urozmaicenia materiału bibliotecznego.

Adres:

Museo Internazionale e Biblioteca della Musica
c/o Palazzo Aldini Sanguinetti
Strada Maggiore 34
40125 Bologna (BO)

Godziny otwarcia:

Od wtorku do piątku w godz. 9:30 do 16:00
W soboty i niedziele od 10:00 do 18:30

Muzeum nieczynne w poniedziałki oraz 1 stycznia i 25 grudnia

Ceny biletów:

Bilet normalny: 5 euro
Bilet ulgowy: 3 euro

Darmowy wstęp m.in. dla zwiedzających poniżej 18 roku życia

oraz w dniach: 6 stycznia, 4 października i 26 grudnia

Audioprzewodnik (angielski): 4 euro
Przewodnik (angielski): 8 euro

Strona internetowa:

http://www.museomusicabologna.it/info.htm

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

Bolońska Pinakoteka Narodowa

Następny