Bolonia jest jednym z najsławniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów włoskich miast. Swoją popularność na świecie zawdzięcza głównie niezwykle smakowitej, tradycyjnej kuchni oraz najstarszemu w Europie uniwersytetowi – Uniwersytetowi Bolońskiemu, założonemu już w 1088 roku. Bolonia pełna jest pięknych, historycznych budynków, ciekawych muzeów i niezwykle uroczych zaułków. Podpowiadamy co szczególnie warto zobaczyć w tym mieście.
Historia Bolonii
Historia miasta wywodzi się już z czasów Etrusków, kiedy to istniało pod nazwą Felsina. W II wieku przed naszą erą na tych terenach pojawili się Rzymianie i założyli miasteczko o nazwie Bononia. Dwa lata później wybudowano drogę Via Aemilia, która łączyła miasto z Arezzo i Akwileją. W czasach rzymskich Bolonia, przez kilka dziesięcioleci była drugim co do wielkości miastem na półwyspie i jednym z większych w całym cesarstwie. W późniejszym okresie stała się kolebkę europejskiej nauki, a dziś niepodważalnie piastuje zaszczytne miano stolicy włoskiej kuchni i jednego z najpiękniejszych miast Półwyspu Apenińskiego.
Poza najstarszym na Starym Kontynencie uniwersytetem znajdziemy tu także olbrzymią, cudowną starówkę, przepiękne gmachy budynków użyteczności publicznej, majestatyczne fasady kościołów, wspaniałe pomniki i interesujące muzea oraz tętniące życiem miejskie place. Bolonia idealnie łączy w sobie najlepsze cechy włoskiej urbanistyki, stylu życia i klimatu, będąc przy tym nowoczesnym i niezwykle przyjaznym miastem.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Bolonia– gdzie spać?
Głównym kolorem Bolonii jest czerwień
ponieważ właśnie taką barwę mają miejskie mury oraz dachy znacznej większości budynków. To zasługa czerwonej cegły, która w przeciwieństwie do innych włoskich miast, w którym królował jasny kamień, dominowała tu w przeszłości. Trzeba przyznać, że bolońska czerwień na swój niepowtarzalny urok!
Co warto zwiedzić w Bolonii?
Od czego rozpocząć zwiedzanie miasta? Oczywiście od centro storico – centrum historycznego, którego głównym placem, a tym samym głównym placem miasta jest Piazza Maggiore. Jest to bezapelacyjne serce Bolonii, na którym spotkać można odpoczywających ludzi, spacerujących mieszkańców, czy studentów. To także ulubione miejsce ulicznych artystów: śpiewaków, kuglarzy, akrobatów, czy malarzy.
Wokół placu Maggiore podziwiać możemy piękne gotyckie i romańskie budynki. Znajduje się tu także fontanna Neptuna. To chyba najsłynniejsza bolońska rzeźba – przedstawiająca figurę odlanego z brązu Neptuna, będąca dziełem Giambologny z 1563 roku.
Cała fontanna przedstawia starożytnego boga mórz i oceanów wraz z nimfami. Niektórzy twierdzą, że wrzucenie drobnej monety do środka fontanny przynosi szczęście i sprawia, że jeszcze kiedyś powrócimy do Bolonii. Nad Piazza Maggiore góruje świątynia, będąca jednym z największych kościołów gotyckich we Włoszech – Bazylika San Petronio.
Bazylika San Petronio
Palazzo del Podestà
Dalej zlokalizowany jest, powstały w XIII wieku Palazzo del Podestà, który w przeszłości pełnił rolę siedziby władzy świeckiej. Poza tym, na placu możemy zwiedzić również Ex-Sala Borsa, będącą dawniej giełdą papierów wartościowych, a obecnie we wnętrzach budynku znajduje się biblioteka miejska.
Ex-Sala Borsa
Nie jest to jednak zwykła biblioteka – posiada posadzkę ze szkła, pod którą zobaczyć można pozostałości forum oraz chodników z czasów Imperium Rzymskiego.
Due Torri – Dwie Wieże
Bolonia była w średniowieczu miastem wież, co zresztą zauważalne jest gołym okiem także dziś. Niektóre źródła podają, że bardzo trudno zliczyć było wszystkie wieże, jakie znajdowały się na terenie miasta – podobno w przybliżenia ich liczba sięgała nawet 200.
Obecnie w Bolonii znajduje się 21 wież, a dwie z nich – Due Torri są niezaprzeczalnym symbolem miasta. Dwie Wieże – Torre degli Asinelli oraz Torre della Garisenda znajdują się w centralnej części miasta. Ich powstanie datuje się na lata między 1109, a 1119 rokiem. Wyższa z nich – Torre degli Asinelli ma prawie 100 metrów wysokości i jest najwyższą krzywą wieżą we Włoszech. Można ją zwiedzać, wspinając się po dokładnie 498 schodach. Trud wspinaczki wynagradza widok pięknej panoramy czerwonego miasta, jaki roztacza się z góry. Torre della Garisenda ma wysokość 48 metrów.
Palazzo Poggi – Uniwersytet Boloński
Budynek Palazzo Poggi jest główną siedzibą Uniwersytetu Bolońskiego, który powstał w 1088 roku jako pierwszy w Europie publiczny uniwersytet cywilizacji łacińskie – nazywany jest matką wszystkich uniwersytetów. Oprócz najsłynniejszego na świecie Wydziału Prawa z biegiem lat otwierano tu również Wydziały Architektury, Nauk Rolniczych, Lekarski, Inżynierii, Statystyki, Ekonomii, oraz Wydział Psychologii.
Na Uniwersytecie Bolońskim studiowali między innymi Dante Alighieri, Francesco Petrarca czy Umberto Eco, a także Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik, którego pomnik można znaleźć na terenie uczelni. Co ciekawe, Mikołaj Kopernik był nie tylko studentem Uniwersytetu Bolońskiego, ale także, w późniejszym okresie jego wykładowcą. Obecnie Uniwersytet posiada 23 wydziały, 68 instytutów i 93 biblioteki. W muzeum Palazzo Poggi podziwiać można fascynujące zbiory naukowe, z wielu różnych dziedzin. Samo wrażenie robi już spacer korytarzami budynku, na których zobaczyć można liczne rzeźby oraz tablice upamiętniające postacie ważne dla historii oraz nauki oraz osoby ważne dla Uniwersytetu.
Palazzo dell’Archiginnasio
Palazzo dell’Archiginnasio był pierwszą fizyczną siedzibą uczelni – do 1803 roku. W środku po dziś dzień znajduje się między innymi siedemnastowieczna Sala Anatomica do sekcji zwłok. Od 1838 roku w budynku mieści się ogromna Biblioteka Komunalna Bolonii, w której oglądać można zbiory dzieł filozoficznych, historycznych i kulturalnych.
Museo Medievale – Miejskie Muzeum Średniowiecza
Miejskie Muzeum Średniowiecza to obowiązkowy punkt dla osób fascynujących się historią i nie tylko. Museo Medievale zlokalizowane jest w jednym z wielu gotyckich pałaców Bolonii. Można tutaj zobaczyć między innymi średniowieczną broń i instrumenty muzyczne, grobowce znanych średniowiecznych uczonych, kamienne posągi, przedmioty z brązu i kości, a także medale. Na uwagę zasługują również przedmioty zrobione z kości.
Museo Archeologico – Miejskie Muzeum Archeologiczne
Miejskie Muzeum Archeologiczne w Bolonii otwarte zostało w 1881 roku i powstało z połączenia kilku kolekcji uniwersyteckich, poszerzonych o zbiory bolońskiego artysty – Palagio Pelagiego. Museo Archeologico znajduje się w Palazzo Galvani, a jego zbiory na przestrzeni lat powiększono o wiele cennych eksponatów pochodzących z najnowszych wykopalisk. Obecnie Muzeum może poszczycić się kolekcją ponad 200 tysięcy obiektów, które podzielono na kilka tematycznych sekcji przedstawiających historię Bolonii, czasy egipskie, czasy etruskie oraz czasy rzymskie. Na szczególną uwagę zasługują między innymi takie eksponaty jak narzędzia, urny etruskie oraz wazy, a także egipskie sarkofagi oraz najprawdziwsza egipska mumia.
Museo della Musica – Międzynarodowe Muzeum Muzyki
Museo della Musica powstało w 1959 roku i zlokalizowane jest w zabytkowej części miasta – w Palazzo Sanguinetti. Co ciekawe w budynku znajduje się nie tylko muzeum muzyki, ale także bogato wyposażona biblioteka muzyczna. Międzynarodowe Muzeum Muzyki z pewnością zaciekawi nie tylko zawodowych muzyków, ale wszystkich, którzy choć trochę interesują się tą dziedziną sztuki. Możemy zobaczyć tutaj wiele interesujących instrumentów muzycznych, a także rękopisy naprawdę wielkich kompozytorów, między innymi Verdiego, Wagnera czy Straussa.
Sanktuarium Santa Maria della Vita
Sanktuarium Santa Maria della Vita znajduje się w samym centrum zabytkowej części Bolonii, przy ulicy Clavature 10. Główny plac – Piazza Maggiore ze świątynią dzieli zaledwie krótki – dziesięciominutowy spacer. Kościół to piękna, barokowa budowla, wzniesiona w latach 1687 – 1690, według projektu Giovanniego Battisty Bergonzoniego. Co ciekawe, zewnętrzna fasada świątyni została dodana dopiero w 1905 roku.
Jednak największe wrażenie robią wnętrza sanktuarium, w którym znajduje się arcydzieło Niccolò dell’Arca – Lament nad Martwym Chrystusem, które składa się z sześciu rzeźb naturalnej wielkości pochylonym nad leżącym Chrystusem. Na szczególną uwagę zasługuje tu bardzo naturalnie odwzorowany dramatyzm postaci. Z kolei w Oratorium znajduje się rzeźba Pogrzeb Maryi Panny autorstwa Alfonso Lombardiego. Przy kościele znajduje się także niewielkie muzeum sztuki sakralnej.
Bazylika Santo Stefano
Bazylika Santo Stefano położona na placu o tej samej nazwie i uznawana jest za jedną z piękniejszych świątyń Bolonii i to nie tylko ze względu na architekturę, ale także ze względu na swoją historię. Jej wybudowane datowane jest na V wiek naszej ery, jednak do końca jasne są pobudki jej powstania. Wiadomo jedynie, że wzniesiona została na miejscu świątyni bogini Izydy.
Mówi się, że biskup Bolonii – San Petronio, wpadł na pomysł utworzenia bazyliki na wzór Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Znajdowały się tu również jego relikwie, jednak przeniesione zostały do bazyliki św. Petroniusza, gdzie znajdowała się jego głowa.
Bazylika Santo Stefano stanowi kompleks świątyń, znanych również pod nazwą Siedem Kościołów, w którego skład zalicza się: kościół św. Jana Chrzciciela i Świętego krzyża (VIII wiek), kościół Grobu Świętego (V wiek), kościół świętych Vitale i Agricola (IV wiek, przebudowany w wieku XII), kościół Trójcy (XIII wiek). W całym kompleksie znajdują się również dwa dziedzińce.
Przy bazylice znajduje się interesujące muzeum, w którym zgromadzone są cenne przedmioty religijne oraz dzieła sztuki z siedmiu kościołów. Zobaczyć można tu również kawałek materiału, który według legendy należał do Madonny.
Bazylika San Petronio
Bazylika San Petronio jest drugą, pod względem wielkości świątynią we Włoszech i najstarszą budowlą gotycką w Europie. Jej budowa rozpoczęła się w 1390 roku i trwała aż do XVII wieku. Obecnie bazylika uznawana jest na jeden z najpiękniejszych zabytków świata. We wewnętrzach świątyni podziwiać możemy pietę Amica Aspertiniego, zegar astronomiczny oraz obrazy Giovanniego da Modeny.
Pałac Króla Enzo
Pałac wybudowany został w latach 1244 – 1246 jako przedłużenie stojącego obok budynków miejskich. Trzy lata później stał się „rezydencją” wziętego do niewoli w bitwie pod Fossalta sycylijskiego króla Enzo – syna cesarza Fryderyka II, który spędził w nim aż 23 lata – do swojej śmierci w 1279 roku. Obecnie z pałacu mieści się hotel, który łączy urok przeszłości z najnowocześniejszymi technologiami. Na uwagę zasługuje tu piękny wewnętrzny dziedziniec oraz wspaniałe, szerokie schody wejściowe.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Bolonia– gdzie spać?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii.