Kiedy jechać do Bolonii, ciekawe wydarzenia, festiwale, przewodnik

Tagi , , , , , , , , ,

Bolończycy uwielbiają świętować, właściwie każde wydarzenie jest dla nich pretekstem do dobrej zabawy. W dawnych czasach ulice wypełniały się biesiadnikami po każdej zwycięskiej bitwie czy obaleniu papieża tyrana. Także obecnie w Bolonii nie brakuje ciekawych wydarzeń i festiwali, które przyciągają do czerwonego miasta tłumy turystów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sezon operowy i baletowy w Bolonii

Opera of Bologna Emilia Romagna Italy.
Opera of Bologna Emilia Romagna Italy., licencja: shutterstock/By wsf-s

Sezon operowy i baletowy w bolońskim Teatro Comunale jest naprawdę spektakularny. Trwa od końca października do początku czerwca i jest jednym z najbardziej lubianych źródeł rozrywki i kultury w Bolonii. Opera i muzyka zajmują wyjątkowej miejsce we włoskiej kulturze, dlatego tym bardziej warto skorzystać z dobrodziejstw Teatro Comunale.

Bologna Festival

Znajdujące się w repertuarze bolońskiego teatru muzyczne pozycje to jednak nie jedyne jego typu wydarzenia w tym mieście. Dwa razy w roku odbywa się tu wielki muzyczny Bologna Festival, na którym z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy muzyki. Pierwsze edycja odbywa się  zawsze w okresie od marca do maja, z kolei druga trwa od października do listopada. Pierwszy Bologna Festival miał miejsce w 1982 roku i od tego czasu przyciąga do Bolonii wielu wybitnych, międzynarodowych artystów z całego świata i jeszcze większą liczbę melomanów. Repertuar festiwalu jest niezwykle bogaty i rozległy – usłyszeć można zarówno muzykę barokową, renesansową, jak i muzykę współczesną. Od kilku lat Bologna Festival oferuje także specjalny program dla młodszej publiczności: Baby BoFe – przegląd muzyki klasycznej dla dzieci. Koncerty odbywają się głównie w Teatrze Manzoni oraz w kościele San Filippo Neri.

Fiera di Bologna

Fiera District in Bologna, Italy
Fiera District in Bologna, Italy, licencja: shutterstock/By Claudio Caridi

Pod koniec stycznia odbywa się Fiera di Bologna. Jest to międzynarodowa wystawa stworzona w celu pokazania współczesnej sztuki miasta. W wydarzeniu bierze udział ponad 250 galerii sztuki, które można zwiedzać z darmo.

Wielkanocny Festiwal religijny w Bolonii

Najważniejszy festiwal religijny w Bolonii odbywa się w Wielkanoc. To święto Madonny di San Luca. Tradycja jego obchodów sięga 1433 roku kiedy to święty obraz został przywieziony do miasta i umieszczony w Sanktuarium San Luca, po czym ulewne deszcze cudownie ustały. Obecnie, podczas wielkanocnego festiwalu obraz Madonny niesiony jest przez całe miasto do Bazyliki San Petronio w otoczeniu tysięcy pielgrzymów. W Bazylice otrzymuje błogosławieństwo, po czym w procesji powraca do Sanktuarium San Luca.

Fabryki Ducati i Lamborghini

Lamborghini automatyczny samochód, 6863 at Pixabay

Bolonia jest siedzibą fabryk Ducati i Lamborghini. W maju te firmy, a także Ferrari, Maserati i kilka innych rywalizują w Grand Prix Formuły 1 w San Marino na torze Imola. San Marino znajduje się zaledwie 140 km od Bolonii więc dla Bolończyków te zawody to bardzo ważny punkt w kalendarzu. Zresztą wszyscy Włosi, którzy kochają szybką jazdę zawsze z wypiekami na twarzy oglądają Grand Prix. Jazdy próbne odbywają się w piątek i sobotę, a główny wyścig odbywa się zawsze w niedzielę i przyciąga do San Marion kibiców Formuły 1 z całego świata.

Made in Bo

W miesiącach letnich w Bolonii naprawdę dużo się dzieje, a do dodatkowych aktywności zachęcają nawet sami włodarze miasta, w tym także do tworzenia własnych eventów. Muzea, teatry i inne organizacje tworzą zajęcia mające zachęcić wszystkich do uczestnictwa i czerpania radości z historii i dziedzictwa Bolonii – czy to z rzeźb, obrazów, muzyki czy tańca. Co ciekawe wszystkie te wydarzenia odbywają się nie tylko na terenie danych zakładów, ale także na głównych placach miejskich i w pałacowych ogrodach.

Jednym z takich wydarzeń, organizowanych przez radę miejską jest Made in Bo. Impreza trwa przez całe lato i jest naznaczona muzyką i pokazami artystycznymi. Do najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego okresu należą zawsze koncerty rockowe: Flippaut Concert w czerwcu oraz wielki koncert-gala MTV we wrześniu.

Festiwal Finger Food

Bolonia nazywana jest często La Grassa – tłuszcz. Ma to związek z przepyszną bolońską kuchnią, dzięki które to miasto nosi miano stolicy włoskiej gastronomii. Bolończycy uwielbiają jeść i każdy posiłek jest przez nich celebrowany. Znakomitą bolońską kuchnią zachwycają się również turyści z całego świata. Nic więc dziwnego, że na przełomie kwietnia i maja w Bolonii organizowany jest festiwal poświęcony gastronomii. Festiwal Finger Food to cztery dni wielkiego święta aromatów i smaków zarówno włoskiej, jak i międzynarodowej kuchni. To bez wątpienia jeden z najlepszych momentów na zwiedzanie miasta i jeden z najsmaczniejszych.

Bolonia– gdzie spać?


Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Co warto zwiedzić w Bolonii, TOP 10 miejsc, przewodnik po Bolonii

Szlakiem najlepszych bolońskich kawiarni, TOP 6 najlepszych kawiarni

Następny