Bazylika św. Dominika

, Tagi ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika San Domenico

jest uważana, obok katedry metropolitalnej św. Piotra, Bazyliki Santo Stefano, czy Bazyliki Św. Petroniusza, jako jedno z najważniejszych miejsc kultu w Bolonii. W kościele znajdują się szczątki św. Dominika (tzw. Arka San Domenico), a klasztor przylegający do niego należy do zakonu Dominikanów.

22 grudnia 1216 r. została zatwierdzona przez papieża Honoriusza III, reguła zgromadzenia zakonnego założonego właśnie przez św. Dominika. Jego misją było głoszenie Ewangelii w głównych ośrodkach europejskich – pierwszymi była Bolonia i Paryż. Już dwa lata później św. Dominik przybył do Bolonii i zamieszkał w klasztorze przy kościele p. w. Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny Maryi (obecnie znanym jako Mascarella) znajdującym się wówczas poza murami miasta. W 1219 r. św. Dominik osiadł na stałe w klasztorze San Nicolo delle Vigne, na tym miejscu, gdzie teraz znajduje się bazylika Dominikanów. W tym miejscu św. Dominik przewodniczył dwóm pierwszym zgromadzeniom reguły a 6 sierpnia 1221r. zmarł. Został pochowany za ołtarzem św. Mikołaja.

Historia

            W 1228 r. rozpoczęto przebudowę kościoła, wykorzystując elementy z absydy i nawy głównej wcześniejszego kościoła. Nowa Bazylika San Domenico w stylu przedromańskim, ukończona w 1240r. stała się wzorem dla wielu kościołów dominikańskich. 17 października 1251 r. świątynia została konsekrowana przez papieża Innocentego IV. Z tej też okazji ufundował on Cudowny Krucyfiks autorstwa Giunta Pisano. Zabytek ten po dziś dzień można podziwiać w bazylice. Jeszcze w trakcie budowy bazyliki, 13 lipca 1234r. św. Dominik został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX. Na przestrzeni XIV – XVIII wieku, za sprawą coraz większego kultu św. Dominika, kościół stale wzbogacał swe wnętrze dziełami sztuki, największej klasy artystów, np.  Mikołaja Arki, Michała Anioła, Filippino Lippi, Guido Nerki, Ludovico Carracci i Guercino. Dobudowywano także dzwonnice oraz kaplice. W połowie wieku XVIII, świątynia zyskała swój obecny barokowy wygląd, a plac przed głównym wejściem został wyłożony rzecznymi kamieniami. Aby umożliwić wiernym uczestnictwo w kazaniach dominikanów, które tam się odbywały, plac otoczono grubym murem, oddzielającym go od ulicy. Na placu znajduje się kolumna Matki Boskiej Różańcowej,1632r., z kamienia i brązu, autorstwa Guido Reni, która została ufundowana w celu upamiętnienia końca epidemii dżumy oraz kolumna z figurą św. Dominika . Warta uwagi jest również fasada Bazyliki San Domenico ukończona w 1240 r. zbudowana w całości zgodnie z wymogami stylu Zakonu Dominikanów, przedsionek oraz mozaika w stylu romańskim wykonany przez architekta Raffaele Faccioli, Kaplica Różańcowa oraz organy piszczałkowe na których grał sam Wolfgang Amadeus Mozart podczas jego studiów w Bolonii.

Muzeum

W Bazylice San Domenico mieści się również małe muzeum, gdzie znajduje się ekspozycja dzieł sztuki, takich jak: Relikwiarz Francji Ludwika IX, Madonna z Dzieciątkiem (tzw. „Velvet”), pozostałości Pieta z terakoty (1495) autorstwa Baccio da Montelupo, Popiersie św Dominika Mikołaja Arki (1474), fragmenty fresku Madonna z Dzieciątkiem, Madonna z Dzieciątkiem i św Dominik. W klasztorze natomiast znajdują się piękne krużganki i wiele innych dzieł sztuki i zabytków kultury.Na terenie obiektu znajduje się również biblioteka w renesansowym budynku pochodzącym z 1466 r. zawierające zabytkowe zapiski i rękopisy. Tu przechowywane jest również płótno Ekstaza św Tomasza Marcantonio Franceschini.

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Bolonia – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

MAMbo – Muzeum Sztuki Współczesnej w Bolonii

Muzeum Ferrari w Maranello

Następny