Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Portyki bolońskie
stanowią ważne dziedzictwo architektoniczne i kulturowe miasta. Razem z licznymi wieżami są też jego najważniejszym symbolem. Nie istnieje drugie takie miejsce na świecie, gdzie byłoby aż tyle portyków i bram: jedynie w Starym Mieście portyki, łącznie mają długość 38 km, a wszystkie razem, łącznie z tymi poza murami miasta – 53 km. Ze względu na swe walory artystyczno-kulturalne, portyki bolońskie są włoskim zabytkiem kulturowym, kandydującym na “dziedzictwo ludzkości” UNESCO.
Historia
Portyki mają swe początki w czasach późnego średniowiecza, i są efektem powiększania powierzchni mieszkalnych budynków z powodu nagłego wzrostu populacji, napływu studentów i uczonych związanych z Uniwersytetem Bolońskim oraz imigracji ludności wiejskiej. Początkowo jedynie poszerzano piętra wyższe, następnie zaczęto budować także kolumny podtrzymujące piętra, aby zapobiec zawaleniu. W ten sposób powstały portyki. Portyki, powstałe w sposób dość spontaniczny, stanowiły doskonałe schronienie przed opadami oraz słońcem, umożliwiając przemierzanie ulic w każdych warunkach atmosferycznych. Ponadto, były również dodatkową przestrzenią umożliwiającą wszelki rozwój komercyjny oraz rzemieślniczy oraz izolowały mieszkania na parterach odwszelkich nieczystości ulicy. Portyki zaczęły powstawać masowo w 1288, kiedy to ustanowiono, że wszystkie nowe budynki, muszą być zaprojektowane wraz z portykami, a te już istniejące, powinny być w nie wyposażone. Portyki te, powinne być wysokie na minimum 7 stóp bolońskich (2, 66 m) i szerokich na tyle, by umożliwić swobodne poruszanie się człowiekowi z koniem. Reguły te, nie były jednak przestrzegane w uboższych dzielnicach. W późniejszych latach natomiast, wymaganie władz wzrosły jeszcze bardziej i najnowsze budynki musiały być wyposażone w portyki na 10 stóp bolońskich (3,60 m)
W połowie XVI wieku
powstały niektóre z najbardziej znanych portyków bolońskich: podciena Chiesa dei Santi Bartolomeo e Gaetano na Strada Maggiore, dzieło Andrea da Formigine. Jednak niektóre szlacheckie rodziny w mieście, chcąc się wyróżnić, budowały swe domy na wzór tzw. “mody rzymskiej”. Starały się więc o uchylenie nakazu budowy portyków. Dlatego też w epoce Odrodzenia w Bolonii powstawały kamienice bez portyków, jak np. Kamienice Davia–Bargellini, Fantuzzi, Bevilacqua, Bentivoglio.
Najbardziej znane portyki
portyki średniowieczne:
Casa Isolini na strada Maggiore, Casa Grassi na via Marsala, Casa Azzoguidi na via San Niccolò oraz Casa Ramponesi na via del Carro.
portyki z okresu Odrodzenia:
portyki Bazyliki San Giacomo Maggiore na via Zamboni, palazzo Bolognini-Isolani i Case Beccadelli na piazza Santo Stefano, arkady z motywami kwietnymi Pallazzo della Podestà, portyk „dei Bastardini” na via D’Azeglio.
Wybierasz się do Bolonii?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.