Bolonia Włochy – TOP 15 atrakcji, które musisz zobaczyć w tym mieście

Tagi , , , , ,

Bolonia jest stolicą regionu Emilia-Romania we Włoszech. To przepiękne włoskie miasto posiada wiele atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć podczas wakacji. Znajduje się tu także najstarszy europejski uniwersytet. Co warto zobaczyć w Bolonii? Zapraszamy do naszego artykułu: „Bolonia Włochy – TOP 15 atrakcji”.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bolonia Włochy – podstawowe informacje

Na przestrzeni wieków Bolonia była głównym ośrodkiem kulturalnym i ekonomicznym we Włoszech. Ponadto, ze względu na swoje położenie, miasto służyło za główny węzeł komunikacyjny. Jako główne miasto uniwersyteckie z długą historią, Bolonia oferuje wiele zabytków kultury, piękną architekturę i wysokiej jakości muzea. Co ciekawe, w Bolonii wymyślono sos „ragu alla bolognese”, jednak miasto słynie również m.in. z nadziewanych, małych pierożków Tortellini oraz szynki Crudo produkowanej w Emilia-Romania.

Bolonia Włochy – TOP 15 atrakcji, które musisz zobaczyć w tym mieście

Krzywe wieże w Bolonii – Asinelli i Garisenda

Kto by pomyślał, że słynna wieża w Pizie nie jest jedyną pochyłą wieżą we Włoszech? Bolonia posiada kilka zabytkowych wież, a jedna z nich jest nawet wyższa od słynnej wieży w Pizie. Dwie wysokie wieże – Asinelli i Garisenda stojące na Piazza di Porta Ravegnana są najbardziej rozpoznawalne w mieście. Asinelli i Garisenda to dwie wieże, które stoją obok siebie i obie zostały nazwane na cześć ważnych włoskich rodzin. Asinelli ma wysokość 97,2m i pełniła w swojej historii funkcję więzienia oraz twierdzy. Z kolei, wieża Garisenda ma 48 m wysokości i zauważalne nachylenie. Ze szczytu wież możesz podziwiać niesamowite widoki na Bolonię i krajobrazy rozciągające się na wiele kilometrów dookoła miasta. 

Polecany artykuł: Punkty widokowe w Bolonii

Archiginnasio

Archiginnasio pełniło funkcję głównego budynku Uniwersytetu Bolońskiego. Natomiast obecnie mieści się tu słynny Teatr Anatomiczny i Biblioteka Miejska. Budynek zbudowano w XVI wieku, na Piazza Galvani. Poza tym, Achiginnasio jest także jednym z najważniejszych zabytków w Bolonii. Wewnątrz budynku znajduje się wiele rzeźbionych posągów słynnych lekarzy i innych postaci. Ponadto w jednaj z dawnych sal wykładowych Uniwersytetu Bolońskiego możesz zobaczyć ozdobny stół anatomiczny. Jest to miejsce, w którym studenci uniwersytetu uczyli się o ludzkiej anatomii, oglądali sekcje zwłok oraz towarzyszyli podczas operacji itp.

Galeria Narodowa w Bolonii (Pinacoteca Nazionale di Bologna)

Wiele światowych galerii zazwyczaj wystawia dzieła pochodzące z różnych krajów, natomiast Bolońska Galeria Narodowa prezentuje dzieła, które są w jakiś sposób związane z regionem Emilia Romania i miastem Bolonia. Obrazy te powstawały od XIII wieku do XVIII wieku. Budynek Galerii Narodowej znajduje się w obrębie starego kompleksu uniwersyteckiego, w niewielkiej odległości od centrum miasta i głównego placu Piazza Maggiore. Pinacoteca Nazionale di Bologna podzielona jest na dwie główne części: Accademia Clementina i Galerię Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsza z nich zawiera niezliczoną ilość obrazów bizantyjskich pochodzących z XIII wieku, a druga prezentuje dzieła późniejsze.

Targ La Piazzola

Targ La Piazzola odbywa się w Bolonii od setek lat i nadal cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Znajduje się on na Piazza dell Agosto. Na targu znajdziesz ponad 400 różnych straganów. Możesz tu kupić praktycznie wszystko, od ubrań, butów, kwiatów, owoców, warzyw po ceramikę i biżuterię. Atmosfera jest tu niezwykła. Miejscowi targują się oraz intensywnie gestykulują.

Santuario della Madonna di San Luca

Bezsprzecznie Santuario della Madonna di San Luca jest jednym z najstarszych barokowych kościołów w Bolonii. Sanktuarium budowano przez wiele lat i jego budowa zakończyła się w 1793 roku. Kościół ten znajduje się na szczycie wzgórza Monte della Guardia, skąd roztacza się malownicza panorama na miasto Bolonia i okolicę. Wewnątrz sanktuarium znajduje się wiele pięknych dekoracji i szczegółowych fresków, które przedstawiają ważne sceny religijne. Ponadto znajduje się tu również ikona Matki Boskiej, która podobno została namalowana przez Łukasza Ewangelistę.

Oratorium Battuti

Ta mała kaplica znajduje się w kościele Santa Maria della Vita i charakteryzuje się ogromną ilością dekoracji. Oratorium zostało zaprojektowane przez Floriano Ambrosini. Zbudowano je w 1604 roku. W Oratorium znajduje się wiele rzeźb, w tym posągi św. Prokulusa i św. Petroniusza, a także wiele pięknych fresków. Na suficie można podziwiać m.in. wspaniały fresk przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Bazylika Santo Stefano, Bolonia Włochy

Ten historyczny kompleks religijny znajduje się na Piazza Santo Stefano. Poza nim stoi tu kilka innych zabytkowych budynków, w tym Bazylika Grobu Świętego, Dziedziniec Piłata oraz Kościół św. Krzyża z kryptą, dlatego też często miejsce to nazywane jest Santa Gerusaleme – Świętym Jeruzalem. Każda ze świątyń posiada swój własny, wyjątkowy charakter, wystrój i liczne dzieła sztuki. Poza tym, na terenie kompleksu znajduje się również bezpłatne muzeum, które prezentuje historię i zabytki tego miejsca.

Zabytkowe portyki

Przede wszystkim, Bolonia słynie z wielu przepięknych portyków. Portyk jest w zasadzie częściowo zamkniętym przejściem, które jest wyłożone łukami i kolumnami. W miarę jak Bolonia stawała się miastem uniwersyteckim, zwiększała się także ilość portyków w mieście. Podobno w obrębie centrum miasta dostępnych jest około 40 km korytarzy z portykami. Istnieje wiele różnych portyków, które znajdują się w całym mieście, ale najbardziej znane to Arco Bonaccorsi – Łuk Bonaccorsi oraz przejście prowadzące do Sanktuarium Madonna di San Luca.

Polecany artykuł: Bramy i portyki w Bolonii

Piazza Maggiore

Słynny plac w Bolonii – Piazza Maggiore znajduje się w samym centrum miasta i jest jego centralnym placem. Na placu tym znajduje się wiele ważnych budynków, takich jak Pallazo d’Accursio, Basilica di San Petronio, Palazzo del Podesta oraz Palazzo Comunale. Ponadto na północny zachód od placu znajduje się Piazza del Nettuno, na którym znajdziesz słynną Fontannę Neptuna. Na placu Maggiore możesz podziwiać fantastyczną architekturę oraz delektować się wspaniałym włoskim posiłkiem w jednej z restauracji. Na Piazza Maggiorre czuć niesamowitą, włoską atmosferę. Czasami odbywają się tu koncerty na świeżym powietrzu.

San Petronio – Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

Bazylika ta jest największym oraz najważniejszym kościołem w Bolonii. Znajduje się ona wśród 10. największych kościołów na świecie pod względem objętości. Budowa rozpoczęła się w 1388 roku, jednak budowa kościoła tak naprawdę nigdy nie została ukończona. Wewnątrz świątyni panuje niezwykła atmosfera – wielkie ceglane kolumny ozdobione dekoracjami wydają się ciągnąć w nieskończoność. Uwagę przyciąga główny ołtarz oraz przepiękne freski. Dodatkowo warto zobaczyć XV – wieczny fresk „Piekło i raj” (Giovanni da Modena), na którym widnieje Mahomet jako jedna z potępionych dusz. Co ciekawe to właśnie ten fresk skłonił islamskich fundamentalistów do podjęcia próby zniszczenia świątyni w 2005 roku.

Bolonia Włochy – Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Bolonii oferuje możliwość poznania historii miasta na przestrzeni wieków. Znajduje się ono na Piazza Maggiore i jest łatwo dostępne dla każdego miłośnika historii. Muzeum posiada bogatą kolekcję artefaktów i jest podzielone na 9 różnych sekcji. Znajdziesz tu m.in. sekcje: Prehistoryczną, Etruską, Celtycką, Grecką, Rzymską, Egipską oraz Numizmatyczną. W Muzeum Archeologicznym w Bolonii możesz zobaczyć m.in.: narzędzia pochodzące z epoki brązu, szczątki szkieletów, ceramikę, broń, porcelanę oraz marmurowe posągi. Ze względu na dużą kolekcję i jej różnorodność, możesz tu spędzić wiele godzin podziwiając ekspozycje oraz poznając starożytną historię tego regionu.

Santuario della Madonna di San Luca sul Colle della Guardia

Najdłuższe arkady w Boloniii (Arkady San Luca składające się z 666 łuków) prowadzą na szczyt Monte della Guardia. To zalesione wzgórze – ok. 300 m n.p.m. jest doskonałą opcją na ucieczkę od miasta. Wzgórze znajduje się na południowy zachód od Bolonii, w pobliżu rzeki Reno. Na szczycie oprócz niesamowitych widoków na Bolonię i okolicę znajduje się przepiękne Sanktuarium Madonny z San Luca. Co ciekawe, Madonna di San Luca jest patronką panien. W Poniedziałek Wielkanocny panny szukające męża podążają z procesją do tego Sanktuarium z intencją znalezienia dobrego męża.

Torre PrendiparteBolonia Włochy

W Bolonii znajdowało się w średniowieczu wiele wysokich, wąskich, kamiennych wież. Do dziś zachowało się w oryginalnym kształcie zaledwie kilka i jedną z nich jest Torre Prendiparte. Wieżę tę zbudowano w XII wieku. Znajduje się ona na Piazza Prendiparte, w pobliżu dwóch innych wież i Piazza Maggiore. Obecnie w wieży znajduje się hotel, który oferuje wyjątkowe zakwaterowanie. Możesz także wejść na szczyt wieży i podziwiać panoramę okolicy.

Museo per la Memoria di Ustica

Nieco smutną atrakcją, niemniej jednak stanowiąca ważną część historii Bolonii jest wizyta w Muzeum Pamięci Ustica. Muzeum poświęcone jest katastrofie lotniczej na Morzu Tyrreńskim. W 1980 roku samolot Douglas DC-9 włoskiego towarzystwa lotniczego Aerolinee Itavia z 81 pasażerami, który zmierzał do Palermo został rozerwany na kawałki. Ta katastrofa pozostaje prawdziwą tajemnicą do wyjaśnienia, a przyczyna jest wciąż badana oraz poddawana dyskusji. Wewnątrz tego muzeum można zobaczyć zrekonstruowane szczątki samolotu DC-9 wraz z kolekcją zdjęć i dobytku ofiar. Niewątpliwie Muzeum Pamięci Ustica pozwala oddać hołd tym, którzy stracili życie podczas katastrofy lotniczej w pobliżu Ustica.

Degustacja Tortellini z karczochami, oliwą i parmezanem w jednej z bolońskich restauracji

Tortellini jest jednym z najbardziej popularnych tradycyjnych włoskich potraw w Bolonii. Większość lokalnych restauracji serwuje to doskonałe danie. Tradycyjnie, makaron Tortellini wypełnia się różnymi farszami, takimi jak wieprzowina, prosciutto oraz ser i następnie podaje się go bulionem drobiowym lub wołowym. Pochodzenie tego dania jest dość tajemnicze jednak Bolonia jest uważana za jedno z najlepszych miejsc, gdzie można zjeść perfekcyjne, włoskie Tortellini. Na koniec aktywnego dnia w Bolonii warto odwiedzić jedną z wielu restauracji znajdujących się przy Piazza Maggoire lub nieco oddalonych od centrum, aby poczuć prawdziwy smak tego dania.

Reasumując, w Bolonii atrakcji nie brakuje. Oczywiście poniższe zestawienie prezentuje zaledwie TOP 15 atrakcji. Znajdziesz tu o wiele więcej zabytków do zobaczenia, wszystko zależy od tego ile czasu poświęcisz na zwiedzanie Bolonii.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Życie nocne w Bolonii – kluby nocne

Castell’Arquato – atrakcje, noclegi

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności