Pałac Króla Enzo

, Tagi , , , ,

Pałac Króla Enzo, czyli Pallazzo del Re Enzo, zawdzięcza swą nazwę synowi króla Fryderyka II Sycylijskiego, który był więźniem przez 23 lata, od 1249 aż do swej śmierci w 1272 r.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia

            Pałac został zbudowany w 1245r. Jako przedłużenie istniejącego już Pallazzo della Podestà, który okazał się niewystarczający dla wymagań władz bolońskich. Początkowo znany był pod nazwą Palatium Novum („Nowy Pałac”). Trzy lata po ukończeniu budowy pałacu, Enzio został schwytany przez stronników papieskich w bitwie pod Fossaltą i po krótkim pobycie w Anzoli, został przeniesiony właśnie do Palatium Novum, który pozostał jego miejscem zamieszkania, aż do śmierci.

W 1386r. Antonio di Vincenzo ukończył Sala dei Trecento, które stało się archiwum miasta. Ostatnie piętro zostało odrestairowane w 1771r. przez Giovanni Giacomo Dotti.

Obecny gotycki wygląd, jak i fasadę, pałac zawdzięcza ostatniej renowacji w 1905r. Przeprowadzonej przez kontrowersyjnego architekta Alfonso Rubbiani. Na prawo od pałacu znajduje się wejście do kaplicy Santa Maria dei Carcerati, gdzie udawali się skazani na śmierć.

Lokalizacja

Pałac znajduje się przy Piazza del Nettuno, jednym z najważniejszych miejsc w Bolonii, na którego środku stoi symbol miasta – wykonana w 1566 r. fontanna Neptuna, oraz via Rizzoli i Piazza Re Enzo.

Na przestrzeni lat powstało wiele legend wokół pojmania i życia Enzio w niewoli. Jedna z nich mówi, że Enzio, na co dzień cieszył się raczej wolnością, natomiast na noc zamykano go w klatce zawieszonej na suficie. Nie ograniczano mu również kontaktu z kobietami. Wiadomo o jego trzech prawowitych córkach. Legenda wspomina jednak również o czwartym potomku – synu, którego spłodził ze związku z wieśniaczką Lucią di Viadagolą. Syn został nazwany Bentivoglio, od słów „Amore mio, ben ti voglio”, („Droga moja, kocham Cię”) które wypowiedział do swej ukochanej. Syn ów miał zapoczątkować bardzo możny ród boloński Bentivoglio.

Po 23 latach niewoli, król Enzo, umiera, a jego zwłoki, zgodnie z jego wolą,  zostają pochowane w Bazylice San Domenico i zostają tam po dziś dzień.

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Bolonia – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Dwie wieże

Piazza di Porta Ravegnana

Następny