Piacenza – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

, Tagi , , , ,

Piacenza to malowniczo położona miejscowość w regionie Emilia-Romania, w północnych Włoszech. Miejscowość usytuowana jest nad brzegiem rzeki Pad, pomiędzy Mediolanem na zachodzie oraz Parmą na wschodzie. Gospodarka miasta Piacenza opiera się głównie na produkcji wina, rolnictwie oraz na przemyśle. Co warto zobaczyć w Piacenza i w jej bliskim sąsiedztwie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Piacenza – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć w tym mieście

W czasach starożytnych około 200 r. p.n.e. Piacenza pełniła funkcję rzymskiej kolonii wojskowej. Przez cały ten czas miejsce to było świadkiem wielu konfliktów i walk. Piacenza w swojej historii była kilkakrotnie plądrowana oraz w całości odbudowywana. Warto wiedzieć, że w średniowieczu Piacenza była silnie zaangażowana w wojny Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Oprócz tego, stała się również niezwykle bogata dzięki żyznym gruntom rolnym.

Piacenza czerpie korzyści także ze swojej historycznej przeszłości – w centrum starego miasta znajduje się kilka pięknych pałaców oraz kościołów, takich jak na przykład Palazzo Farnese czy Palazzo Gotico. Ponadto w pobliżu Piacenzy znajduje się kilka interesujących parków narodowych. Niedaleko miejscowości znajduje się główne skrzyżowanie trasy E35/A1, dlatego też Piacenza jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania innych popularnych miast w pobliżu, takich jak na przykład: Parma, Mediolan czy Brescia. Miasto to jest także znane z doskonałej kultury winiarskiej oraz kulinarnej, w związku z tym Piacenza oferuje także szereg fantastycznych doznań kulinarnych.

Centro Storico Piacenza

Centro Storico Piacenza to doskonałe miejsce na spacer oraz podziwianie zabytkowych budynków. Zaczynając spacer od Piazza Cavalli, możesz zobaczyć Palazzo Gotico oraz kościół Chiesa di San Francesco. Następnie udaj się na wschód urokliwą Via XX Settembre w kierunku Duomo. Po obejrzeniu imponującej katedry udaj się na północny wschód i przejdź przez piękny ogród Giardini Margherita znajdujący się w pobliżu głównego dworca kolejowego. Uliczki historycznego centrum Piacenzy zabudowane są pięknymi starymi budynkami z typową włoską architekturą. Ponadto w całym mieście można znaleźć bardzo dobre restauracje oraz kawiarnie.

Duomo di Piacenza

Katedra w Piacenzie jest bez wątpienia najważniejszym budynkiem sakralnym w tym mieście. Stanowi ona również doskonały przykład architektury romańskiej. Dodatkowo jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów sztuki romańskiej z XII wieku w północnych Włoszech. Katedra dzięki swoim wymiarom jest przykładem najdłuższego kościoła w regionie. Fasada frontowa posiada duże, okrągłe rozetowe okno z trzema ozdobnymi łukami. Nad kościołem góruje dzwonnica o wysokości 32 metrów. Wewnątrz tej zachwycającej budowli znajduje się seria kolorowych fresków pochodzących z XIV i XVI wieku, a także kilka pięknych drewnianych rzeźb.

Cittadella Viscontea

W burzliwych czasach późnego średniowiecza każde miasto musiało posiadać silne mury obronne. Piacenza takie także posiadała ponieważ znajduje się na przecięciu szlaków prowadzących z północy na południe oraz ze wschodu na zachód Włoch.

W XIV wieku n polecenie Galeazzo II Visconti zbudowano imponującą cytadelę z wysokimi murami, 4 okrągłymi oraz 4 prostokątnymi wieżami po zachodniej stronie miasta. Pod koniec XVI wieku Margherita d’Austria kazała zbudować Palazzo w cytadeli, w której obecnie mieści się kilka muzeów miejskich. Przykładowo w Muzeum archeologicznym znajduje się tak zwana „Wątroba z Piacenzy” – piękny etruski model wątroby wykonanej z brązu (ok. 100 r. p.n.e.) z inskrypcjami, które prawdopodobnie służyły do wróżenia.

Palazzo Gotico

Ten piękny pałac jest jedną z najbardziej fascynujących i niesamowitych budowli w Piacenzie. Pałac jest także jedną z ikon tego miasta. Budynek ten jest doskonałym przykładem gotyku lombardzkiego. Przednia fasada budowli podzielona jest na dwie połowy – dolna połowa ma otwarty portyk i serię białych kamiennych łuków. Natomiast górna połowa ma kontrastujący wzór wykonany z czerwonej cegły oraz jest zwieńczona gzymsami. Spacer po tej otwartej przestrzeni i podziwianie architektury jest z pewnością główną atrakcją tego miejsca.

Parco della Galleana

W południowej części Piacenzy, na obrzeżach miasta znajduje się Parco della Galleana. Jest to świetne miejsce na odpoczynek na łonie przyrody podczas słonecznego popołudnia, jeśli masz już dość zwiedzania. Na terenie tego parku znajduje się teren, który jest idealny do gry w piłkę, opalania się lub zorganizowania pikniku. Po zachodniej stronie parku przepływa również niewielka rzeka, która oferuje ładne miejsce do spacerów. Ponadto w południowej części parku znajduje się duży zalesiony obszar z mnóstwem drzew.

Galleria d’arte Moderna Ricci Oddi

Ta galeria sztuki jest najważniejszą w Piacenzie, która przyciąga wielu odwiedzających ze względu na imponującą kolekcję sztuki z XIX oraz XX wieku. Galeria położona jest w pobliżu bazyliki San Sepolcro przy Via San Siro. W galerii znajduje się zbiór ponad 400 obrazów różnych artystów, w tym Filippino Lippi, Giovanni Carnovali, Raffaello Sernesi oraz Giuseppe Abbati. Większość prac zebranych w Galerii pochodzi od lokalnych włoskich artystów, którzy reprezentowali różne style malarskie. Z pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia dla każdego miłośnika sztuki.

Palazzo Farnese

Ten duży pałac jest jednym z najbardziej imponujących budynków w Piacenzie. Zbudowano go w XIV wieku, jednak znacznie go rozbudowano na polecenie cesarza Karola V w 1500 roku. Pałac położony jest nad brzegiem rzeki Pad. Ten kompleks pałacowy posiada imponującą fasadę frontową, wieże i ogromną liczbę okien. Natomiast pomiędzy rzędami okien znajduje się seria miniaturowych ozdobnych łuków. Ponadto znajduje się tu również galeria zawierająca dzieła pochodzące z XVI i XVII wieku oraz kilka innych muzeów prezentujących starożytną broń i zbroje.

Basilica di Sant Antonino

Bazylika di Sant Antonino to kolejny piękny kościół znajdujący się w historycznym centrum Piacenzy. Ten piękny budynek z wieloma interesującymi elementami położony jest na Piazza Sant’Antonino, w odległości krótkiego spaceru od katedry oraz Palazzo Gotico. Bazylikę di Sant Antonino zbudowano w 1350 roku w stylu gotyckim. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na freski Gavasettiego oraz Roberta de Longe. Co ciekawe, niektóre z nich zostały przeniesione do Galerii Miejskiej w Piacenzy.

Museo di Storia Naturale

Jeśli interesujesz się historią naturalną, powinieneś odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej. To interesujące miejsce znajduje się w południowo-wschodniej części miasta Piacenza, niedaleko Piazza della Liberta. W budynku tego muzeum znajduje się duża kolekcja artefaktów oraz wystaw związanych ze światem przyrody i regionem otaczającym Piacenzę. Eksponaty obejmują taksydermię zwierząt, maszyny, odtworzone środowiska naturalne i szczegóły dotyczące różnych siedlisk, w tym równin, gór oraz pastwisk. Jest to także atrakcyjne miejsce dla dzieci, ponieważ muzeum posiada sporo interesujących eksponatów i jest miejscem, w którym mogą się one uczyć oraz dobrze bawić.

Castelli di Fontanellato

Jeśli zwiedziłeś już wszystkie atrakcje Piacenzy to warto wybrać się na zwiedzanie przepięknej okolicy tego miasta. Niedaleko Parmy znajduje się małe miasteczko Fontanellato. Do miasta można dojechać samochodem z Piacenzy w około 30 minut, drogą E35. W tym spokojnym miasteczku znajduje się spory wybór wyśmienitych restauracji i kawiarni, ale także imponujący Castelli di Fontanellato. Ten otoczony fosą zamek jest naprawdę niezwykle atrakcyjny dla miłośników historii i fotografii. Zbudowano go w XII wieku. Pełnił on ważną funkcję obronną i był wielokrotnie w swojej historii atakowany. Można spacerować po tej pięknej budowli i okolicznym terenie, podziwiając przy tym wspaniałą architekturę oraz oszałamiające kompozycje kwiatowe wokół murów obronnych.

Parco Regionale Adda Sud

Na północ od Piacenzy znajduje się piękny park Adda Sud. Park ten zawdzięcza swoją nazwę rzece Adda, która przepływa przez kilka kilometrów parku. Jeśli lubisz spędzać czas wśród dzikiej przyrody, podziwiając naturę i malownicze wiejskie krajobrazy to ten park z pewnością Cię zachwyci. Co ciekawe gniazdują tu także bociany białe. Oprócz tego znajduje się tu kilka interesujących miejsc, w tym zamek Borromeo, Maccastorna oraz Opactwo Abbadia Cerreto. Park ten jest idealny do jazdy na rowerze i długich spacerów. Dlatego też warto wypożyczyć rower w Piacenzie i wyruszyć nim, aby zwiedzić przepiękną okolicę.

Pretta i Castello Di Rivalta

Jeśli podróżujesz wzdłuż południowego brzegu rzeki Pad, w końcu dotrzesz do spokojnej miejscowości Pretta. Tę uroczą wioskę zamieszkuje mniej niż 200 mieszkańców, ale posiada ona kilka ciekawych zabytków. Po pierwsze, okolica jest niezwykle atrakcyjna i oferuje niezliczone szlaki turystyczne wzdłuż rzeki Pad. Można tu spacerować przez Parco di Rivalta, aż do rozległego Ponte di Tuna. Po drugie, w samej miejscowości znajduje się piękny Castello di Rivalta. Ten pięknie zdobiony średniowieczny zamek jest otwarty dla zwiedzających i oferuje także duży wybór odrestaurowanych pokoi oraz ciekawych artefaktów.

Rzeka Trebbia i miasto Bobbio

Na zachód od Piacenzy, przepływa rzeka Trebbia, która wpada do Padu. Podążając w górę rzeki Trebbia, możesz podziwiać krajobrazy łagodnych zboczy i rozległych winnic, aż w końcu dotrzesz do średniowiecznego miasta Bobbio. Co ciekawe, jest to miejsce spoczynku irlandzkiego mnicha San Columbano, który żył tutaj w VII wieku i założył klasztor nazwany jego imieniem. Poza tym, prawdopodobnie opactwo założone przez tego mnicha było inspiracją do powieści „Imię róży” Umberto Eco!
Tuż za centrum tego miasta znajduje się średniowieczny most nad rzeką Trebbia. Pod nim i wokół niego można latem zanurzyć palce w chłodnej i krystalicznie czystej wodzie.

Cremona

Cremona znajduje się zaledwie kilka minut jazdy samochodem z Piacenzy i leży na wschód rzeki Pad. To ładne miasto ma przepiękne historyczne centrum starego miasta, które jest idealne na spacer. Niektóre z głównych zabytków Cremony, które warto zobaczyć to na przykład: Cattedrale di Cremona, Piazza Stradivari, interesujące Muzeum Skrzypiec oraz Parco Giovanni Paolo II. Cremona posiada historię głęboko związaną z muzyką klasyczną. Każdy miłośnik muzyki klasycznej doceni to miasto. Można tu znaleźć wiele interesujących miejsc związanych ze słynnymi muzykami, takimi jak na przykład: Andrea Amati czy Stradivarius.

Katedra w Parmie

Piacenza ma doskonałą lokalizację, ponieważ znajduje się pomiędzy niektórymi z najpopularniejszych włoskich miast. Około 30 minut na wschód od Piacenzy znajduje się miasto Parma, która jest znana z produkcji doskonałej szynki, ale ma także bogatą historię, kulturę i inne ciekawe atrakcje. Pociągi kursują między tymi dwoma miastami co godzinę, a podróż trwa około 25 minut. Niektóre z głównych atrakcji Parmy to na przykład: Piazza del Governatore, katedra Duomo oraz renesansowe baptysterium. Ponadto w Parmie znajduje się kilka teatrów, w tym Teatr Królewski oraz Teatro Farnese.

Piacenza – praktyczne informacje i porady dotyczące zwiedzania

Na zakończenie jeszcze kilka praktycznych informacji dotyczących zwiedzania Piacenzy. W centrum Piacenzy obowiązuje strefa ograniczonego ruchu (ZTL), z czujnikami radarowymi aktywnymi codziennie od godziny 8:00 do 19:00. W pobliżu historycznego centrum znajdują się zarówno płatne parkingi, jak i bezpłatny parking przy dworcu kolejowym.

Nie każdy wie, że Piacenza jest prawdziwą „Doliną żywności” oraz że produkuje największą ilość wędlin PDO oraz win D.O.C we Włoszech. Potrawy takie jak „coppa”, salami, pancetta, „pissaréi e fasö”, „anolini” i „tortelli con la coda”, „bomba di riso” oraz „piccula ad cavall” smakują tu wyśmienicie. Wszystkim tym smakołykom muszą oczywiście towarzyszyć wina z Piacenzy, wśród których najbardziej znane jest czerwone „Gutturnio”.

Każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić Piacenzę. Polecamy jednak wiosnę, wczesne lato lub jesień, kiedy pogoda jest przyjemna i nie ma tłumów turystów. Wówczas spacery po jej ulicach są dużo przyjemniejsze.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Region Emilia – Romania atrakcje, które warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w pobliżu Bolonii? TOP 14 atrakcji

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności