MAMbo – Muzeum Sztuki Współczesnej w Bolonii

, Tagi , , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Sztuki Współczesnej Mambo

jest siedzibą Istituzione Bologna Musei, zajmującej się sztuką współczesną oraz nowoczesną. Muzeum przedstawia rozwój historii sztuki włoskiej od okresu po II Wojnie Światowej, aż do czasów dzisiejszych, bada współczesność oraz wytycza nowe prądy sztuki poprzez najbardziej innowacyjne praktyki eksperymentalne.

Lokalizacja

Znajduje się w sercu okręgu kulturalnego Manifattura delle Arti, wśród ośrodków ukierunkowanych na poszukiwanie nowości w świecie sztuki, takich jak: Kinoteka Bolońska (la Cineteca di Bologna), przestrzeń laboratoryjna Wydziałów Uniwersyteckich DMS, Wydział Nauk Komunikacyjnych oraz liczne stowarzyszenia czy galerie sztuki.

Historia MAMbo

Muzeum Sztuki Współczesnej w Bolonii jest ściśle związana z Galerią Sztuki Współczesnej w Bolonii, instytucją, która dała początek obecnemu muzeum. Sama Galeria, powstała w 1925 r., w czasach wzmożonego rozwoju intelektualnego miasta, a jej oficjalne otwarcie następuje po serii wydarzeń kulturalnych, wystaw, czy konkursów zrealizowanych we wspólnym projekcie zatytuowanym „Un Museo Oggi”. Początkowo składała się z trzech muzeów: wyżej wspomnianego Muzeum Sztuki Współczesnej, Galerii Sztuki Współczesnej w Villa delle Rose oraz Muzeum Morandi na Piazza Maggiore. Trzydziestoletnia aktywność Galerii opiera się w znacznej mierze zarówno na przedstawieniu awangardy kulturalnej, jak i historii sztuki włoskiej i międzynarodowej: na organizacji międzynarodowego tygodnia performance Settimana Internazionale della Performance, jak również ekspozycji antologicznych poświęconych postaciom XIX wieku, od ciągłej działalności siedziby Villa delle Rose do ekspozycji dzieł twórców młodego pokolenia znanych jako eksperyment Spazio Aperto. Muzeum, jako samodzielna jednostka, uzyskała swoją niezależność dopiero w latach dziewięćdziesiątych i od tamtej pory nie tylko udostępnia dla zwiedzających stałą wystawę dzieł sztuki, ale także stanowi eksperymentalne i  nieformalne centrum społeczne młodych artystów sztuki współczesnej, zarówno w kontekście regionalnym, jak i krajowym orz międzynarodowym. Obecnie MAMbo jest wiodącym partnerem w programie nauczania sztuki Didart wspieranym przez Unię Europejską.

Godziny otwarcia:

wtorki, środy, piątki od 12.00 do 18.00

czwartki, soboty, niedziele oraz dni świąteczne od 12.00 do 20.00

W poniedziałki zamknięte

15 sierpnia otwarte od 12.00 do 20.00

Cennik:

Wystawy czasowe oraz stałe:

Bilet cały – 6 euro

Bilet ulgowy – 4 euro

Ulgi przysługują:

 • zwiedzającym powyżej 18 roku życia do 25 roku życia włącznie oraz powyżej 65 roku życia
 • grupom co najmniej 10-osobowym
 • posiadaczom Family Card oraz younERcard del Comune di Bologna

Ponadto wejście jest darmowe w pierwszą niedzielę miesiąca – dot. wystaw stałych oraz dla:

 • zwiedzających do 18 roku życia włącznie
 • studentów posiadających ważną legitymację studencką
 • uczniów szkół wyższych drugiego stopnia
 • dwóch opiekunów grupy szkolnej
 • opiekuna grupy co najmniej 10-osobowej
 • opiekuna osoby niepełnoletniej, biorącej udział w zajęciach organizowanych przez muzeum
 • dziennikarzy (na podstawie legitymacji)
 • przewodników turystycznych (na podstawie legitymacji)
 • osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów
 • dla posiadaczy karty Bologna Welcome Card (na wystawy stałe MAMbo oraz Muzeum Morandi). Karta jest ważna przez 48 godzin. Jest dostępna we wszystkich punktach informacyjnych Bologna Welcome oraz można ją zamówić na stronie bolognawelcome.com. Kosztuje 20 euro.
 • Dla posiadaczy rocznego abonamentu imiennego na nieograniczoną ilość wejść do wszystkich muzeów Istituzione Bologna Musei – dostępne od 1 marca 2015 roku:

30 euro na abonament dla jednej osoby

55 euro na dwa abonamenty zakupione przez tą samą osobę

Strona www:

http://www.mambo-bologna.org/

Telefon: 051 6496611 – Fax 051 6496637
E-mail: [email protected]

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Muzeum Lamborghini

Bazylika św. Dominika

Następny