Fontanna Neptuna

, Tagi , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Posąg Neptuna

to kolejny z najbardziej znanych symboli Bolonii. Znajdujący się na Piazza del Nettuno, tuż obok głównego placu miasta Piazza Maggiore, został wyrzeźbiony w brązie przez Jean de Boulogne di Douai z Flandrii, zwanego Giambologna w 1564 r, wg projektu architekta i malarza Tommaso Laureti. Początkowo posąg został stworzony na konkurs organizowany przez władze Florencji, jednak nie odniósł sukcesu. Znajduje się on więc w Bolonii z inicjatywy kardynała Karola Boromeusza, który chciał uczcić początek rządów nowo wybranego papieża Piusa IV, będącego jego biologicznym wujkiem. Neptun został postawiony w pobliżu Piazza Maggiore, w celu zagospodarowania nadmiaru wolnej przestrzeni i upiększenia go, dokładnie w miejscu skrzyżowania się dwóch głównych dróg rzymskich. Postaci towarzyszą cztery nimfy, przedstawiające największe rzeki świata: Ganges, Nil, Amazonkę i Dunaj. Dzięki swym ponadprzeciętnym rozmiarom, bolończycy nadali mu przezwisko Gigant lub Olbrzym (al Żigànt w dialekcie bolońskim).

Sfinansowania całego projektu podjęły się domy i przedsiębiorstwa znajdujące się w pobliżu.

Ciekawostki

Z Fontanną Neptuna jest związanych wiele ciekawostek:

  • Jedną z ciekawostek, które bolończycy uwielbiają opowiadać turystom, jest ta dotycząca… genitaliów Neptuna. Ponoć rzeźbiarz Giambologna chciał przedstawić Neptuna z genitaliami o większych rozmiarach, jednak Kościół nie wyraził na to zgody. Problem ostatecznie został sprytnie rozwiązany w inny sposób. Ponoć patrząc na posąg z odpowiedniej perspektywy, można odnieść wrażenie, że palec wskazujący lewej dłoni stanowi przedłużenie owej części ciała. Aby ułatwić turystom znalezienie odpowiedniej pozycji względem pomnika, jedna z płyt chodnikowych, aby wyróżnić ją od innych, ma kolor czarny. Zwana jest ona „kamieniem wstydu”.
  • Swego czasu kobiety mieszkające w Bolonii raził widok nagiego posągu Neptuna. Zamierzano nawet postarać się o okrycia wierzchnie dla posągu boga i nimf siedzących dookoła niego. Nigdy jednak do nieczego takiego nie doszło. Nie sposób jednak zaprzeczyć, iż dzieło owo niesie w sobie silne zabarwienie erotyczne.
  • Według legendy, przed ważnym egzaminem, student powinien okrążyć dwa razy pomnik w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara, tak jak zrobił to rzeźbiarz, rozważając nad swoim projektem. Ponoć właśnie to, przyniosło mu powodzenie i sukces po stworzeniu Neptuna.
  • Trójząb będący logiem znanej marki samochodowej Maserati, został zaczerpnięty właśnie od atrybutu posągu Neptuna bolońskiego.
  • W 1947 r. Fontanna Neptuna pojawiła się na znaczkach pocztowych o wartości 40 lirów.
  • W Brukseli na prośbę króla Belgii Leopolda II znajduje się wierna kopia Neptuna bolońskiego. Podobna replika fontanny znajduje się również w Batumi, w Gruzji.

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Bolonia – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Bazylika Santo Stefano

Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

Następny