Bazylika Santo Stefano

, Tagi , , , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bazylika Santo Stefano

z pewnością należy do ścisłej czołówki obiektów, które będąc w Bolonii, należy koniecznie odwiedzić. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w mieście. W średniowieczu, na które przypadają  czasy jego świetności, Bazylika Santo Stefano była największą świątynią w okolicy i jedną z największych w Europie. Na przestrzeni wieków, charakter tego obiektu religijnego zmieniał się wielokrotnie – wybudowany jako świątynia egipskiej bogini Izydy, następnie został przekształcony na miejsce pochówku pierwszych chrześcijan. To tu znajdowały się ich grobowce i kaplice i tutaj też były złożone ciała dwóch męczenników Vitale i Agrikola. Obecnie natomiast możemy go podziwiać w postaci niezwykle  rozbudowanego kompleksu sakralnego.

W skład dzisiejszego zespołu świątyń, zwanego również Sette Chiese (Siedem Kościołów), wchodzą już tylko cztery obiekty, a są to: Kościół Krzyża (Chiesa del Crocifisso), Kościół Grobu (Chiesa di San Sepolcro),  Kościół św. Vitale i św. Agrikola (Chiesa dei Santi Vitale e Agricola) oraz Kościół Męczeństwa (Chiesa della Trinità lub Chiesa del Martyrium).

Z placu o tej samej nazwie (Piazza Santo Stefano), możemy zobaczyć jednocześnie Kościół Krzyża, Kościół Grobu i Kościół św. Vitale i św. Agrikola. Wejście główne do kompleksu prowadzi przez Kościół Krzyża, pochodzący z VIII w. To właśnie tu są przechowywane relikwie męczenników. Według podań, niewolnik Vitale i jego pan Agrikola, zostali ukrzyżowani za swą wiarę w wyniku zaciekłych prześladowań cesarza Dioklecjana. Z wnętrza głównego kościoła, można zejść również do podziemi, które składają się z pięciu części, przedzielonych kolumnami. Legenda głosi, iż jedna z nich jest równa wysokości Jezusa, czyli ok. 170 cm – wysokość ponadprzeciętna, jak na tamte czasy.

Pochodzący z V w. Kościół Grobu, został wybudowany na wzór świątyni o tej samej nazwie w Jeruzalem. Pomysłodawcą projektu miał być sam św. Petroniusz, biskup Bolonii w latach 431 – 450 i opiekun miasta. Jego relikwie do 2000 r. trzymano w kapliczce we wnętrzu kościoła. Potem przeniesione zostały do Bazyliki św. Petroniusza w centrum.

Jednym z najstarszych i najciekawszych obiektów jest Kościół św. Vitale i Agrikoli. Prosty, marmurowy ołtarz, mury z czerwonej cegły i sklepienie w stylu romańskim, nadają wnętrzu niezwykle surowy charakter, złagodzony nieco nastrojowym podświetleniem. Po bokach kościoła znajdują się puste już sarkofagi męczenników, a na posadzce można zobaczyć fragmenty przepięknej romańskiej mozaiki.

Ostatnia świątynia to Kościół Męczeństwa. Znajdujący się tam fresk „Madonna w ciąży” (Madonna incinta), jest obiektem szczególnym, zwłaszcza dla kobiet oczekujących dziecka, które modlą się przy nim o zdrowie dla swoich pociech.  Znajduje się tam również jedna z najstarszych na świecie chrześcijańskich szopek bożonarodzeniowych.

W kompleksie Sette Chiese, znajdują się również dwa dziedzińce. Pierwszy o niezwykle interesujący pod względem architektonicznym, jest otoczony krużgankiem w stylu romańskim i romańsko-gotyckim. U zwieńczenia kolumn znajdują się postaci, które stały się inspiracją dla Dantego do opisu cierpiących dusz w Czyścu w jego największym dziele Boska komedia. Na drugim dziedzińcu, zwanym Dziedzińcem Piłata, możemy zobaczyć zbudowaną ok. 730 r. kopię misy, w której ten obmywał ręce, po wydaniu wyroku na Jezusa, a także pochodzącego z XIV  w. kamiennego koguta, przypominającego moment wyparcia się Chrystusa przez św. Piotra.

Przede wszystkim jednak, owo niezwykłe miejsce jest uważane przez podróżnych za jedno z niewielu, gdzie można znaleźć chwilę wytchnienia i ciszy, tak kontrastującej ze zgiełkiem i skwarem zatłoczonego miasta, a przy okazji nacieszyć oko i duszę duchowo – artystycznym bogactwem przybytku.

Godziny otwarcia:

codziennie od 8.00 do 19.00, na czas ceremonii religijnych, część obiektów, może być jedna chwilowo wyłączona ze zwiedzania, lub całkowicie wstrzymana.

Wstęp jest bezpłatny.

 

Wybierasz się do Bolonii? 

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Bolonii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Bolonii. Sprawdź TOP 5 najlepszych i najtańszym hoteli w Bolonii.

Bolonia – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Katedra metropolitalna św. Piotra w Bolonii

Fontanna Neptuna

Następny