San Leo – serce regionu Montefeltro, twierdza i inne atrakcje

Tagi , , , ,

San Leo to zabytkowe miasteczko położone w dolinie Marecchia, w pobliżu Republiki San Marino i Riwiery Rimini. Jeśli znudził Ci się odpoczynek na Riwierze Romagnola wybierz się na wycieczkę w głąb lądu, aby odkryć historyczną stronę Romanii, której prawdopodobnie nie znasz: miejscowość San Leo z zabytkową twierdzą na skale. Planujesz zwiedzić San Leo – serce historycznego regionu Montefeltro? Przeczytaj nasz artykuł, a którym znajdziesz opis najważniejszych atrakcji, w tym wyjątkowej twierdzy na skale oraz polecanych noclegów w pobliżu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

San Leo – „I Borghi più belli d’Italia”

San Leo znajduje się na liście „I Borghi più belli d’Italia”  – „Najpiękniejszych wiosek we Włoszech”.  Co ciekawe, już w III wieku p.n.e. mieszkali tu Rzymianie. Najbardziej znaną atrakcją jest twierdza na skale nie tylko ze względu na majestat budowli, ale także ze względu na historię Giuseppe Balsamo zwanego także hrabią Cagliostro, który był uzdrowicielem, heretykiem, masonem i alchemikiem. Według historycznych zapisów hrabia ten po odwiedzeniu dworów Europy zmarł w więzieniach San Leo. Po jego śmierci w tajemniczych okolicznościach zniknęło jego ciało, które pochowano u podnóża klifu.

San Leo – krótki rys historyczny

Wzgórze górujące nad okolicą zawsze przyciągało uwagę urbanistów i dowódców wojskowych. Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu zbudowali starożytni Rzymianie. Po upadku imperium twierdza była kilkakrotnie odbudowywana przez Bizantyjczyków, Gotów, Franków i Longobardów. W XI wieku osadę i twierdzę przejęli hrabiowie Montecopiolo, którzy umocnili konstrukcję. W sumie, niezależnie od tego, jak nie do zdobycia się ona wydawała, przejęli ją przeciwnicy Montecopiolo – rodzina Malatesta. Jednak później właściciele odzyskali kontrolę nad tym miejscem. Następnie w 1411 roku młody książę Urbino, Federigo da Montefeltro, znacznie zmodernizował fortecę.

Projekt zrealizował słynny inżynier wojskowy Francesco di Giorgio. Jednak w 1502 roku fort ponownie podbito, jednak utrzymał się w tym stanie tylko przez rok. W 1527 roku stał się własnością książęcej rodziny Della Rovere, a następnie w 1631 roku stał się własnością Stolicy Apostolskiej. Po tym wydarzeniu twierdza ostatecznie straciła swoje strategiczne znaczenie i przekształcono ją w więzienie, w którym odbywali wyroki więźniowie polityczni oraz heretycy. Nic się nie zmieniło aż do 1906 roku. W latach 1906-1914 rezydował tu batalion piechoty. Dziś tę pięknie odrestaurowaną twierdzę można zwiedzać i podziwiać.

Czy warto zobaczyć twierdzę – Fortezza San Leo ?

Oczywiście, że tak! Twierdza San Leo – Fortezza San Leo to ogromny, trudny do zdobycia średniowieczny fort położony w małym miasteczku o tej samej nazwie. Stoi na szczycie klifu i przez wiele lat była to trudna do zdobycia twierdza władców San Leo. Dziś jest to po prostu niesamowity zabytek, który komponuje się z architekturą średniowiecznego miasta.

San Leo  – co zobaczyć?

Twierdza San Leo – Il forte di San Leo

Twierdza San Leo to twierdza leżąca na granicy regionów Romanii i Marche. Jest to także miejsce śmierci hrabiego Cagliostro. Był to jeden z pałaców należących do Federico da Montefeltro i jego żony Battisty Sforzy. Twierdza składa się z dwóch zupełnie różnych części: kwadratowych wież i pomieszczeń mieszkalnych, które są starsze, a także okrągłych wież i potężnych murów łączących je, które są znacznie nowsze. Jest to bastion, doskonały z militarnego punktu widzenia. Dziś miejsce to może pochwalić się różnorodnymi zbiorami muzealnymi znajdującymi się na jego terenie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje € 10,00.

Muzeum Broni

Jego ekspozycja obejmuje wiele rodzajów broni palnej, takich jak pistolety, karabiny, pistolety maszynowe, karabiny maszynowe, a nawet elementy artylerii. Większość z nich pochodzi z czasów II wojny światowej.

Wystawa narzędzi tortur

Jest to kolekcja starszych i bardziej wyrafinowanych narzędzi używanych niegdyś do przesłuchiwania więźniów w średniowieczu oraz renesansie. Nie jest to jednak miejsce dla osób o słabym sercu.

Słynni więźniowie

W czasach, gdy twierdza była więzieniem, więźniowie nie mogli z niej uciec. No, chyba że skoczyliby na skały. Wśród najsłynniejszych więźniów pojawia się nazwisko Alessandro Cagliostro, słynnego poszukiwacza przygód i alchemika z XVIII wieku. W 1789 roku aresztowano go na polecenie władców Watykanu i osądzono pod zarzutem szerzenia herezji oraz szantażu. W 1791 roku został wysłany do więzienia San Leo, gdzie był przetrzymywany w ciasnej celi. To właśnie tam zmarł w 1795 roku, a trzy dni później został pochowany w najwyższym punkcie zachodniej skały. Rewolucjonista Felice Orsini był kolejnym znanym lokalnym więźniem. Został on wysłany do więzienia San Leo w 1844 roku pod zarzutem przygotowywania zamieszek i buntu. Miał odbyć karę dożywocia, ale po 2 latach został ułaskawiony przez nowo wybranego papieża Piusa IX.

Zobacz także: Bolonia gdzie nocować? TOP 7 polecanych obszarów i noclegów

Palazzo della Rovere

Jest to pierwszy budynek, który prawdopodobnie ujrzysz tuż po przekroczeniu bramy miasteczka. Francesco Maria II (1549-1631) della Rovere był odpowiedzialny za budowę Palazzo della Rovere (obecnie ratusza) na początku XVII wieku. Podobnie jak Palazzo Mediceo, budynek ten zbudowano dla przedstawicieli ważnej rodziny. Elegancka fasada z końca XVI wieku jest ozdobiona poziomo listwami wykonanymi z piaskowca biegnącymi wzdłuż podwójnego rzędu okien. Ożywiają ją solidne jesionowe drzwi i okna zwieńczone charakterystycznymi łamanymi frontonami w typowym toskańskim stylu manierystycznym.

Dzwonnica  – La torre campanaria

La torre campanaria – dzwonnica jest to chyba najbardziej odosobniony zabytek w San Leo ze względu na swoją lokalizację. Dzwonnica jest budynkiem niezwykle imponującym i doskonałym przykładem architektury romańskiej, wręcz emblematycznym przykładem tego stylu architektonicznego. Historycznie niewiele wiadomo o tej wieży, która w swoim zewnętrznym układzie jest z pewnością współczesna sąsiedniej katedrze z 1173 roku. Jej kwadratowy obwód obejmuje i ukrywa wewnątrz konstrukcję na planie koła, tak wysoką jak sama dzwonnica.

Katedra Świętego Leona – La cattedrale di San Leone

Miejsce, na którym znajduje się katedra było pierwotnie używane do kultu od czasów prehistorycznych. Pierwszą wczesnośredniowieczną katedrę w tym miejscu zbudowano w VII wieku, kiedy San Leo podniesiono do rangi civitas, stając się siedzibą diecezji. Pozostałości pierwszego kościoła zostały włączone do obecnej romańsko-longobardzkiej struktury. Zachowały się tu także liczne fragmenty rzeźb, takie jak pozostałości cyborium św. Leona, kapitele z motywami fitomorficznymi i uskrzydlone lwy, które wspierają kolumnę w nawie. Na filarze nawy, pomiędzy dwoma owalnymi głowicami, wyryta jest data 1173, prawdopodobnie odnosząca się do prac renowacyjnych prowadzonych przez mistrzów murarskich z Emilii-Lombardii w tym czasie.

Pałac Medyceuszy – Palazzo Mediceo

Palazzo Mediceo to elegancki renesansowy pałac, zbudowany w latach 1517-1523. W tym czasie w San Leo rządziła rodzina Ricasoli wywodząca się z florenckiej arystokracji, która zleciła budowę tego pałacu w stylu toskańskim. Palazzo Mediceo znajduje się na centralnym placu San Leo, w pobliżu katedry i obecnie mieści się w nim Biuro Turystyczne (na parterze) oraz Muzeum Sztuki Sakralnej na pierwszym piętrze. Palazzo Mediceo położony pomiędzy Pieve i Duomo, Palazzo ma renesansowy układ, zorganizowany wokół reprezentacyjnych pomieszczeń na parterze, choć brakuje mu charakterystycznego centralnego dziedzińca typowego dla florenckich rezydencji. Prace renowacyjne, zakończone w 1995 roku, przywróciły budynkowi jego pierwotne wymiary i wygląd.

Kościół parafialny – La Pieve di Santa Maria Assunta: najstarszy zabytek sakralny w okolicy

Kościół parafialny Santa Maria Assunta znajduje się w San Leo, w prowincji Rimini. Jest to najstarszy budynek kultu w mieście i Montefeltro, stanowiący pierwszy materialny dowód chrystianizacji tego obszaru, przeprowadzonej przez świętego Leona między III a IV wiekiem. Według tradycji to właśnie ten Święty, pracując jako kamieniarz, zbudował pierwszy kościół, poświęcony Wniebowzięciu Maryi. Dzięki swojemu położeniu, na skalistym występie, pod nawami znajdują się dwa pomieszczenia: krypta i tak zwane Sacellum Świętego Leona. To ostatnie, dostępne przez zewnętrzne drzwi, posiada ślady apsydy wykutej w skale. Znajduje się tam również front sarkofagu, ozdobiony dwoma pawiami, który stanowi najstarsze rzeźbiarskie świadectwo tej świątyni, prawdopodobnie pochodzące sprzed VIII wieku. Kościół parafialny ma układ bazylikowy z trzema nawami. Ściany, wykonane są z piaskowca, wapienia i innych kamieni. 

San Leo – TOP 3 polecane noclegi

Affittacamere Arcobaleno

Affittacamere Arcobaleno to komfortowo urządzone miejsce oferujące noclegi w San Leo, które oddalone jest 25 km od Bellaria Igea i 26 km od Oltremare. Na terenie całego obiektu można korzystać z bezpłatnego WiFi.

Osteria Belvedere

Osteria Belvedere położony w miejscowości San Leo oferuje przestronne apartamenty i ogród. Na terenie całego obiektu można korzystać z bezpłatnego WiFi, a także z tarasu i restauracji. Obiekt oferuje także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Apartamenty są wyposażone w klimatyzację, ogrzewanie oraz łazienkę z ręcznikami.

San Leo Albergo Diffuso

San Leo Albergo Diffuso to kolejne miejsce, które oferuje zakwaterowanie w centrum miasteczka San Leo. Oferuje on pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu i telewizorem. W restauracji serwowane są specjały z regionu Romania. Klasycznie urządzone pokoje w San Leo Albergo Diffuso dysponują łazienką. Ze wszystkich pokoi  roztacza się także ładny widok na okoliczne wzgórza lub centrum miasta San Leo.

Zobacz także: Rimini atrakcje dla dzieci

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Rimini co robić w trakcie deszczu? TOP 10 atrakcji

Castello Montebello – dlaczego warto go zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności