Ferrara atrakcje – TOP 15 najciekawszych rzeczy do zobaczenia

Tagi , , , ,

Ferrara to miejscowość turystyczna położona w regionie Emilia-Romania, w północnych Włoszech. Dzięki lokalizacji w pobliżu Bolonii, Wenecji, Rawenny, a także wybrzeża, Ferrara jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania tej części Włoch. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Ferrarze? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ferrara we Włoszech – podstawowe informacje


Ferrara odegrała ważną rolę w historii Włoch. Pierwsze wzmianki o osadzie w Ferrarze pochodzą z 753 r. n.e.. Ze względu na swoje znaczenie i powiązania z rodziną Este, Ferrara posiada niezliczoną ilość pięknych historycznych budynków, takich jak Palazzo dei Diamanti, a także wiele wspaniałych przestrzeni publicznych, takich jak Parco Massari. Ponadto rzeka Pad otwiera wiele możliwości i pozwala na zwiedzanie całego regionu.

Ferrara – TOP 15 najciekawszych atrakcji

Miejscowość ta położona jest nad rzeką Pad. Co więcej, miasto i delta Padu zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ferrara stała się ważnym ośrodkiem artystycznym i kulturalnym w czasach średniowiecza, pod rządami rodu Este.

Katedra Świętego JerzegoBasilica Cattedrale di San Giorgio Martire

Ta oszałamiająca budowla, bardziej znana jako katedra w Ferrarze, słynie z pięknej architektury i bogatego wystroju wnętrz. Świątynia ta znajduje się w samym sercu wpisanego na Listę UNESCO historycznego centrum Ferrary. Frontowa fasada katedry łączy w sobie styl romański i renesansowy oraz posiada szereg ozdobnych łuków oraz dekoracji. Dekoracja wnętrza tego kościoła może rywalizować z niektórymi z najbardziej znanymi budynkami sakralnymie we Włoszech. Sufit, ściany i kopuły pokryte są bogatymi dziełami sztuki, płaskorzeźbami religijnymi i freskami różnych renesansowych artystów.

Polecany artykuł: Emilia Romania – TOP 15 najciekawszych atrakcji w regionie

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne -Museo Archeologico Nazionale to wspaniały budynek z pięknym ogrodem na jego tyłach. To interesujące miejsce znajduje się w południowej części historycznego centrum miasta, przy Via XX Settembre. Budynek, w którym znajduje się muzeum posiada wiele dobrze zachowanych, oryginalnych elementów wyposażenia. Oprócz tego w muzeum dostępne są również niezliczone znaleziska archeologiczne, głównie z pobliskiego starożytnego stanowiska Spina. Wśród znalezisk znajdują się wazy, ceramika, złote i srebrne ozdoby, a nawet dwie stare żaglówki.

Mury miejskie Ferrary

Ferrara była niegdyś otoczona imponującymi murami, które otaczały całe miasto. Podobnie jak wiele renesansowych murów obronnych, struktura ta przypomina kształtem gwiazdę. Do dziś zachowała się znaczna część starożytnych murów miejskich i są one uważane za jedne z najlepiej zachowanych w Europie. Warto zobaczyć przede wszystkim odcinki murów miejskich znajdujących się w południowej część miasta przy Via Quartieri oraz zachodnią część przy Via Gramicia. Dobrze utrzymany szlak pieszy poprowadzony jest praktycznie dookoła murów miejskich i jeśli chcesz, możesz przejść całą jego długość (około 8-10 km).

Parco Massari

Ferrara słynie nie tylko z dobrze zachowanego centrum miasta, ale także z pięknych parków publicznych. Parco Masari znajduje się w północnej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Chiesa di San Cristoforo alla Certosa. Jest to miejsce, do którego mieszkańcy często przychodzą, aby odpocząć lub przyprowadzić swoje dzieci w słoneczny dzień. Na terenie tego parku znajduje się również wiele zacienionych ścieżek, fontanna wodna oraz plac zabaw dla dzieci.

Jednodniowa wycieczka do Bolonii

Ferrara dzięki swojej lokalizacji jest doskonałym miejscem do odkrywania okolicy. Na południe od tego miasta znajduje się imponujące miasto Bolonia. Między tymi dwoma miastami regularnie kursują pociągi, dodatkowo droga A13 ułatwia komunikację między tymi dwoma głównymi miastami w regionie Emilia-Romania. Bolonia ma długą historię i jest znana z imponujących średniowiecznych wież oraz długich łukowatych arkad. Godne uwagi miejsca w Bolonii, które warto zobaczyć to Due Torri (dwie kultowe wieże, które stoją od setek lat), Piazza Santo Stefano i teatr.

Rejs kanałem w Ferrarze

Potężna rzeka Pad jest najdłuższą rzeką we Włoszech, która wpada do Morza Adriatyckiego. Stworzony przez człowieka kanał wodny łączy Ferrarę z rzeką Pad. Na południu Ferrary znajduje się przystań dla łodzi i to właśnie stąd wypływają łodzie wycieczkowe, które płyną przez około 5 km. Rejs statkiem to świetny sposób, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy, zrelaksować się, napić się drinka i podziwiać fantastyczne krajobrazy otaczające Ferrarę.

Klasztor Świętego Antoniego w Polesine

Urokliwe uliczki otaczające klasztor Saint Antonio, sprawiają, że można się poczuć jak w innym świecie. Klasztor zbudowano z pomocą finansową potężnej rodziny Este w XVII wieku. Wewnątrz kompleksu klasztornego znajduje się wiele pięknie zdobionych kaplic, z których każda posiada kolorowe, szczegółowe freski. O określonych porach można posłuchać jak zakonnice śpiewają podczas nabożeństw.

Zamek Estense -Castello Estense

Castello Estense w Ferrarze nazywany jest także zamkiem Świętego Michała. Ten piękny zamek zbudowano w średniowieczu i do dziś stoi w stanie prawie idealnym. Zamek znajduje się w centrum starego miasta, na wyspie. Ten zbudowany w XIV wieku zamek przez setki lat był symbolem potęgi Ferrary. Dziś można podziwiać piękną fasadę i spacerować dookoła fosy. W imponujących murach zamku można znaleźć szereg bogato zdobionych pomieszczeń, takich jak na przykład: Komnatę Świtu, Lochy oraz Kaplicę Książęca.

Museo Della Cattedrale

Muzeum Katedralne, choć połączone z Katedrą Świętego Jerzego, jest fantastyczną atrakcją samą w sobie i zdecydowanie warto je zwiedzić. Muzeum prezentuje historię zarówno katedry, jak i innych świątyń w Ferrarze, a także daje spojrzenie na to, jak miasto prosperowało w okresie renesansu. Można tu znaleźć tu wiele pięknych dzieł sztuki religijnej, artefaktów i relikwii, w tym organy, księgi mszalne oraz krucyfiksy ołtarzowe. W centrum muzeum znajduje się wspaniały dziedziniec z ozdobnymi łukami i starą studnią.

Galeria sztuki Palazzo dei Diamanti

Tysiące fasetowanych marmurowych bloków dekoruje frontową fasadę pięknego budynku Palazzo dei Diamanti. Ten niezwykły budynek znajdziesz obok Parco Massari. Wewnątrz budynku znajduje się galeria sztuki, która posiada dzieła sztuki pochodzące z okresu od XIII do XVII wieku, głównie od wybitnych artystów z regionu.

Museo Del Risorgimento E Della Resistenza

Przez całą II wojnę światową i w długiej historii kraju, tworzono ruchy oporu w całych Włoszech, aby przeciwstawić się reżimom i ich rządom. Podczas II wojny światowej we Włoszech powstało wiele grup ruchu oporu sprzeciwiających się faszystowskiemu reżimowi Mussoliniego. Museo del Risorgimento e della Resistenza oddaje hołd lokalnej grupie oporu w Ferrarze i ich wyczynom. W muzeum można znaleźć wiele eksponatów i wystaw szczegółowo opisujących historię ruchu oporu, a także wiele artefaktów i znalezisk z tego czasu. Dla każdego, kto interesuje się II wojną światową i Włochami lat 40-tych, jest to fascynujące miejsce do odwiedzenia.

Ogród botaniczny w Ferrarze

Wiele uniwersytetów prowadzi i utrzymuje ogrody botaniczne zarówno w celach badawczych, naukowych, jak i turystycznych. Ogród Botaniczny w Ferrarze jest jednym z takich miejsc. Znajduje się on naprzeciwko Palazzo dei Diamanti i Parco Massari. Na terenie ogrodu znajduje się ponad 1300 gatunków roślin szklarniowych i 700 gatunków różnych roślin i drzew rosnących na zewnątrz. Ogród botaniczny w Ferrarze podzielono na różne sekcje, takie jak na przykład: dział egzotycznych roślin, dział roślin leczniczych i obszarom tematycznym, takim jak: ogród japoński oraz ogród skalny.

Chiesa di San Cristoforo Alla Certosa

Przed kościołem Chiesa di San Cristoforo alla Certosa znajduje się duża półkolista kolumnada z kilkoma dobrze utrzymanymi trawnikami porośniętymi drzewami. Po minięciu trawników zobaczysz przednią fasadę kościoła, która do dziś stoi niedokończona. Wnętrze natomiast jest bogato zdobione serią szczegółowych płaskorzeźb i fresków stworzonych przez lokalnych artystów, takich jak Carracci oraz Fillippi. Oprócz kościoła, interesujący jest również teren cmentarza z zabytkowymi nagrobkami.

Polecany artykuł: Ferrara, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Piazza del Municipio

Piazza del Municipio jest dziedzińcem starego Palazzo Ducale w Ferrarze. Na placu tym znajduje się wiele interesujących budynków i z pewnością jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w tym mieście. Wejdź przez imponujący łuk otoczony dwoma posągami członków rodziny Este, Nicolò III i Borso D’Este.

Piazza Trento e Trieste

Długi plac Piazza Trento e Trieste to fascynujące miejsce do spacerów, obserwowania ludzi i robienia zdjęć. Wzdłuż jego obrzeży znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, w których można zjeść smaczne włoskie dania i napić się włoskiej kawy. Po jednej stronie placu znajduje się loggia dei Merciai, która biegnie wzdłuż Duomo di Ferrara. Za nią znajduje się niedokończona dzwonnica. Loggia była centrum handlowym w czasach średniowiecza, a dziś mieści się tu wiele sklepów.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Rimini atrakcje – TOP 15 najciekawszych

Riviera Romagnola – doskonałe miejsce na rodzinne wakacje

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności