Emilia Romania – TOP 15 najciekawszych atrakcji w regionie

Tagi , , , ,

Emilia Romania to jeden z najpiękniejszych regionów, jakie znajdują się w północnych Włoszech. Wyróżnia się on malowniczym położeniem. Z jednej strony region ten otoczony jest przez Apeniny, z drugiej zaś oblewany jest on wodami Morza Adriatyckiego. Jest to również jeden z regionów, który wybierany jest jako docelowe miejsce wielu turystów. Można tam spędzić niezapomniane wakacje, a także zetknąć się z tysiącem, różnorodnych atrakcji. Jeśli więc planujesz spędzić swoje wakacje w regionie Emilia Romania, powinieneś poznać TOP 15 najciekawszych atrakcji!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Emilia Romania – TOP 15 najciekawszych atrakcji w regionie

Emilia Romania to jeden z 20 regionów administracyjnych we Włoszech. Znajduje się on w północnej części kraju, a największym miastem jest Bolonia. Sam region Emilia Romania podzielony jest na aż 9 prowincji, które łącznie zamieszkiwane są przez ponad 4 miliony osób. Wielu turystów wybierając się na wakacje w do tego regionu głównie zwraca uwagę jedynie na Bolonię. To tętniąca życiem metropolia, która usłana jest zabytkami oraz inspirującymi miejscami.

Niemniej jednak cały region jakim jest Emilia Romania posiada wiele atrakcji historycznych, przyrodniczych i kulturowych. Miasta takie jak np. Modena, Parma czy Rawenna – mimo iż wyróżniają się mniejszym rozmiarem – również mają niezwykle wiele do zaoferowania. Jeśli więc chcesz poznać bliżej region Emilia Romania i zgłębić jego tajemnice, powinieneś zdecydować się na wycieczkę objazdową. Da Ci ona możliwość podziwiania najpiękniejszych miast i miasteczek, które rozciągają się na obszarze pomiędzy Apeninami oraz Adriatykiem. Poznaj jednak TOP 15 atrakcji i miejsc w regionie Emilia Romania, które koniecznie musisz zobaczyć podczas swojej podróży.

Do TOP 15 najlepszych i najbardziej interesujących atrakcji w regionie można zaliczyć:

Labirinto della Masone

Jest to jedna z największych atrakcji małego miasteczka Fontanellato, które znajduje się jedynie kilka kilometrów od Parmy. Ten labirynt został wybudowany przez Franco Maria Ricci i został uznany za jeden z największych na świecie. Jest to labirynt składający się głównie z żywopłotów, kwiatów i bambusów, które rozciągają się na powierzchni około ośmiu hektarów. Obecnie jest to popularna atrakcja turystyczna, która dodatkowo stanowi świetne miejsce do pamiątkowych zdjęć. Obecnie w całym kompleksie znajduje się muzeum oraz galeria sztuki, która została w całości poświęcona Ricci’emu. Pamiętaj, że muzeum daje Ci możliwość odwiedzenia wystaw czasowych jak i trwałych, więc dokładnie zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na stronie. Dodatkowo w kompleksie znajdziesz kawiarnie, bary, restauracje oraz sklepy z pamiątkami.

Casa Artusi

Casa Artusi to jedna z bardziej nietypowych atrakcji, jaką możesz znaleźć w regionie Emilia Romania. W niezwykłym kościele Chiesa dei Servi, w małym miasteczku Forlimpopoli, znajduje się centrum poświęcone w całości włoskiej gastronomii. Casa Artusi to muzeum poświęcone kucharzowi –  Pellegrino Artusi. To właśnie jego uznaje się za prekursora słynnych, włoskich przystawek i przekąsek. Pellegrino Artusi propagował kult „sztuki dobrego jedzenia”. Co ciekawe, we wnętrzu Casa Artusi będziesz miał okazję ku temu, by wykreować swoje idealne menu, które jednak powinno być zgodne z zasadami promowanymi przez Artusi’ego. Znajdziesz tam także bary, a także lokale pozwalające Ci na degustację smakowitego, lokalnego wina. Często w muzeum organizowane są także pokazy kulinarne, więc sprawdź dobrze jego program, zanim zdecydujesz się złożyć tam wizytę.

Renesansowy pałac Il Palazzo dei Diamanti

Ten renesansowy pałac II Palazzo dei Diamanti to jeden z najpiękniejszych obiektów architektonicznych z epoki renesansu. Znajdziesz go w małej miejscowości – Ferrara. Architektura pałacu z pewnością wprawi Cię w ogromny zachwyt, gdyż jest ona najlepszym przykładem stylu wczesnorenesansowego. Dodatkowo, na pierwszym piętrze tego pałacu znajdziesz Pinacoteca Nazionale di Ferrara. Jak łatwo możesz się domyślić, jest to Narodowa Galeria Sztuki. Znajdziesz w niej prace najznakomitszych malarzy z regionu Emilia Romania. Zwróć również uwagę na fasadę samego budynku – pokrywa ją ponad 8 tysięcy marmurowych bloków!

Katedra w Modenie

Modena jest z pewnością jednym z tych miast w regionie Emilia Romania, o którym już nie raz usłyszałeś. Zalicza się ona do jednej z większych metropolii i znana jest z wielu klubów siatkarskich oraz piłkarskich. Okazuje się jednak, że miasto to żyje nie tylko samymi wydarzeniami sportowymi. Jeśli zdecydujesz się je odwiedzić, wówczas wybierz się także na zwiedzanie Katedry w Modenie. Jest ona kościołem rzymskokatolickim. Zgodnie z wieloma źródłami, jego budowa rozpoczęła się już w 1099 roku. Jednocześnie samo otwarcie Katedry w Modenie datowane jest na rok 1319.  Jeśli jesteś miłośnikiem opery, to musisz wiedzieć, że w tej katedrze odbył się pogrzeb Luciano Pavarottiego. Znajduje się ona na przestronnym placu i wraz z nim, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polecany artykuł: Modena – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Zamek w Bardi

Bardi to niewielka miejscowość w regionie Emilia Romania, która jednak może Cię pozytywnie zaskoczyć. Znajdziesz tam Zamek w Bardi, który często określany jest mianem „zamka muzeów”. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż w tej zabytkowej fortecy obronnej znajdziesz aż 6, różnorodnych muzeów. Co więcej, musisz wiedzieć, że powstanie zamku datowane jest na rok 889. To właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze zapiski odnośnie tej majestatycznej budowli.

Bolonia

Można śmiało powiedzieć, że zwiedzanie regionu Emilia Romania bez odwiedzenia Bolonii nie będzie kompletne. Jest to największe miasto i administracyjna stolica tego regionu. Bolonia jest miastem skrywającym w sobie niezwykle wiele zabytków i inspirujących miejsc, których nie możesz przegapić. To właśnie tam będziesz mógł zwiedzić jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, który powstał w 1088 roku. Co więcej, Bolonia znana jest ze swojej wyśmienitej kuchni, a Ty z pewnością musisz spróbować lokalnego spaghetti bolognese!

Polecany artykuł: Co zwiedzić w Bolonii?

Tabiano Terme

Tabiano Terme jest jednym z najpopularniejszych, termalnych miejsc na świecie. Jest to niewielka frakcja należąca do gminy Salsomaggiore Terme. Możesz się tam dostać w bezpośredni sposób z Parmy. Tabiano Terme to również największa atrakcja całego regionu Emilia Romania. Miejsce to wyróżnia się ponad 150 – letnią historią, a Ty będziesz mógł się tam odprężyć oraz zrelaksować. Tabiano Terme składa się z budynków pochodzących z różnych epok, źródeł wody termalnej oraz malowniczej przyrody.

Bazylika świętego Witalisa

Bazylika świętego Witalisa to jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych, które możesz znaleźć w urokliwym mieście jakim jest Rawenna. Jest to również jeden z najlepiej zachowanych przykładów bizantyjskiej architektury, którego nie możesz przegapić. Ciekawostką jest fakt, że sama budowa potężnej bazyliki trwała aż 21 lat i rozpoczęła się w 527 roku. Obecnie cały budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając bazylikę przyjrzyj się dokładnie licznym freskom oraz płaskorzeźbom. Z pewnością na długo zapadną Ci one w pamięć.

Zamek Castello di Rivalta

Kolejną atrakcją regionu Emilia Romania, której nie możesz przegapić jest Zamek Castello di Rivalta. Znajdziesz go w jednym z większych miast – Piacenzie. Musisz wiedzieć, że zamek ten może pochwalić się ponad 1000 – letnią historią. Obiekt reprezentuje sobą styl barokowo – renesansowy. W oczy z pewnością rzuci Ci się wyjątkowo masywna wieża, która wzniesiona została całkowicie z kamienia. Jest to prawdziwy symbol całego zamku. Pamiętaj jednak, że w zamek ten cały czas tętni życiem.

Rimini

Jeśli chcesz poznać niezwykłe piękno regionu Emilia Romania, wówczas koniecznie wybierz się do Rimini. To niewielkie miasteczko i port w północnej części Morza Adriatyckiego. Rimini słynie przede wszystkim ze swojej wielobarwności. Jest to także jeden z popularniejszych kurortów wypoczynkowych, który przyciąga turystów z całego świata. Znajdziesz tam zarówno liczne muzea, ale także i popularny park rozrywki – Fiablilandia.

Polecany artykuł: Najlepsze hotele we włoskim Rimini

Santarcangelo di Romagna

Santarcangelo di Romagna to kolejna miejscowość w regionie Emilia Romania, której nie możesz przegapić. Znajduje się ona w prowincji Rimini, więc nie będziesz miał większego problemu z tym, by dojechać na miejsce. Całe miasteczko zlokalizowane jest na wzgórzu o dźwięcznej nazwie Colle di Giove. Możesz więc podziwiać niesamowitą panoramę, a także cieszyć się bliskością fenomenalnej przyrody. Oczywiście w Santarcangelo di Romagna nie zabraknie Ci również niesamowitych zabytków. Do najsłynniejszych miejsc zaliczają się chociażby Torre del Campanole czy Porta Cervese.

Castello di Torrechiara

Emilia Romania to region, który słynie ze swoich zabytkowych zamków i budowli obronnych. Koniecznie musisz wybrać się więc od Parmy, by odwiedzić Castello di Torrechiara. Znajduje się on na skalistym wzgórzu i zagwarantuje Ci niesamowite widoki. Castello di Torrechiara nawiązuje swoim stylem zarówno do architektury średniowiecza jak i architektury renesansu. Musisz jednak mieć na uwadze to, że jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków we Włoszech.

Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi

To wyjątkowe miejsce w regionie Emilia Romania znajduje się w Apeninach. Dokładniej jest to Park Narodowy, usytuowany tuż przy granicy z Toskanią. Jeśli kochasz spokój, ciszę, a także niesamowitą przyrodę, wówczas z pewnością musisz się tam wybrać. Park ten zajmuje powierzchnię ponad 36 hektarów i został założony w 1993 roku. Co ciekawe, na terenie parku znajdziesz wiele, zamieszkałych wciąż ośrodków jak np. Camaldoli czy inne. Sam teren parku narodowego również może Cię zachwycić. Obfituje on w liczne wodospady, lasy bukowe oraz inne pomniki przyrody.

Bobbio

Bobbio to nazwa niewielkiej miejscowości oraz gminy w regionie Emilia Romania. Miasteczko to na co dzień zamieszkiwane jest przez niecałe 4 tysiące osób. Jeśli jednak zastanawiasz się, dlaczego musisz je odwiedzić, to odpowiedź jest wyjątkowo prosta! Bobio – w 2019 roku – wygrało konkurs na najpiękniejszą miejscowość we Włoszech! Faktycznie, miasteczko zachwyci Cię zabytkową architekturą, a także długim na 208 metrów mostem znanym jako Devil’s Bridge. W Bobbio znajdziesz także wiele, klimatycznych kawiarenek i restauracji, które pozwolą Ci na bliższe spotkanie z regionalną kuchnią.

Cascate del Bucamante

Region Emilia Romania słynie także ze swojej unikalnej przyrody i jej naturalnych tworów. Koniecznie więc musisz wybrać się pod wodospad Cascate del Bucamante. Znajduje się on w niewielkiej wiosce Granarolo, która znajduje się kilka kilometrów od Modeny. Musisz wiedzieć, że z tym wodospadem związane jest piękna legenda o zakochanych. Dwoje młodych ludzi, wiedząc, że nie mogą ujawnić swojej miłości, postanowili skoczyć w dół toni wodnej i skończyć razem swój żywot. Sam wodospad jednak może Cię zachwycić krystalicznie czystą wodą oraz przepiękną przyrodą.

Jeśli zamierzasz spędzić swoje wakacje w regionie Emilia Romania, to koniecznie zdecyduj się na wycieczkę objazdową. Cały region – od Apenin aż do Adriatyku – zachwyci Cię swoją wielobarwnością i wyjątkowym klimatem. Zatrzymaj się w niewielkich miasteczkach i wioskach, by wtopić się w sielski klimat i poznać rzeczywistość mieszkańców. Nie zapomnij o odwiedzeniu największych metropolii, które skrywają w sobie szereg zabytków i inspirujących miejsc. W regionie Emilia Romania znajdziesz wszystko to, co może być Ci potrzebne do spędzenia niezapomnianych wakacji. Poznaj zabytki, przyrodę oraz plaże jednego z najpiękniejszych regionów Włoch. Z pewnością takiej podróży przez długi czas nie będziesz mógł zapomnieć!

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Rawenna atrakcje – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Słynne sery w regionie Emilia-Romania: przewodnik po najbardziej wyjątkowych smakach

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności