Dozza – ” I Borghi più belli d’Italia” i centrum sztuki ulicznej

Tagi , , , ,

Dozza to średniowieczne miasto leżące w regionie Emilia-Romania. W latach 60. ubiegłego wieku powstał kreatywny sposób na przyciągnięcie turystów – kolorowe murale na ścianach domów.

Jeśli szukasz pomysłu na jednodniową wycieczkę z Bolonii – rozważ miejscowość Dozza. To małe, ale tętniące życiem, kolorowe miasteczko, które słynie z dużych malowideł ściennych. Dozza znajduje się około 40 minut jazdy samochodem z Bolonii. Jest to na tyle interesujące miejsce, że można tu spędzić przynajmniej jeden dzień lub weekend.

Dozza, która ukryta jest wśród wzgórz Apeninów Toskańsko-Emiliańskich nazywana jest jedną z I Borghi più belli d’Italia – „najpiękniejszych wiosek we Włoszech”. Co warto zobaczyć w Dozza? W naszym artykule znajdziesz informacje o tym średniowiecznym miasteczku, które słynie z włoskiej sztuki ulicznej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie się znajduje Dozza i jak do niej dojechać?

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Dozzy z Bolonii jest jazda samochodem. W pobliżu wejścia do historycznego centrum znajduje się bezpłatny parking. Jeśli nie podróżujesz autem, musisz  dojechać pociągiem z Bolonii do Imoli, a następnie przesiąść się w autobus lub taksówkę.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Dozzy?

Najlepszym okresem na odwiedzenie Dozzy jest okres od maja do września. Wówczas możesz połączyć zwiedzanie z udziałem w wydarzeniach takich jak „Festiwal Wina” lub „Nuova Biennale del Muro Dipinto” (Biennale Malowanej Ściany).

Dozza – miejscowość pełna sztuki i historii

Dozza to mała miejscowość, po której łatwo się poruszać pieszo. Jest  to także idealne miejsce na spacer i ucieczkę od chaosu Bolonii. Z łatwością można je zwiedzić w pół dnia. To właśnie kompaktowy rozmiar Dozzy i niezwykła atmosfera tworzą niezwykły urok tej miejscowości. Delikatesy, winiarnie, sklepy rzemieślnicze, kościoły i zabytkowe budynki tworzą atmosferę tego miasteczka. Sprawiają one także, że Dozza jest prawdziwą galerią sztuki na świeżym powietrzu.

Warto wiedzieć, że  Dozza od dawna była „obiektem pożądania” wielu panujących, biorąc pod uwagę jej strategiczne położenie na Via Emilia. Historia miasta przeplata się z perypetiami Galów, Longobardów i Bizantyjczyków, sporami pomiędzy Guelphami i Ghibellinami oraz pragnieniami najpotężniejszych rodzin włoskiej szlachty. Legenda głosi, że duch Katarzyny Sforzy – nieustraszonej „wielkiej damy Romanii”, nadal chroni korytarze swojej Rocca. Być może jej duch wciąż próbuje pokonać armię Cesare Borgii, która zdobyła fort w 1499 roku. Później Dozza stała się lennem rodzin Malvezzi oraz Campeggi. W 1830 r. Dozza stała się własnością państwa papieskiego, natomiast wraz z proklamowaniem Królestwa Włoch w 1861 r. ostatecznie stała się autonomiczną gminą.

Polecany artykuł: Region Emilia Romania – atrakcje, które warto zobaczyć?

Dozza najciekawsze atrakcje

Zabytkowe centrum i Rocca Sforzesca

Wybierz się na spacer po zabytkowym centrum i jego artystycznych uliczkach. Jest to także doskonałe miejsce na degustację lokalnego wina, które jest dumą okolicy. Dozza to mała wioska, dlatego też po zaparkowaniu samochodu przed zabytkowym centrum będziesz w stanie zwiedzić ją w ciągu kilku godzin. Zwróć uwagę na ogromne murale, które są główną atrakcją miejscowości i z pewnością są najważniejszymi. Jak wszystkie średniowieczne miasta, Dozza ma również swój okazały zamek. Zamek Rocca Sforzesca to dobrze zachowana budowla z XIII-wieku, w której można podziwiać oryginalne wyposażenie (od renesansu po barok).

Santa Maria Assunta in Piscina

Kontynuując zwiedzanie, warto dotrzeć do Santa Maria Assunta in Piscina. Budynek kościoła wzniesiono w czasach nowożytnych na pozostałościach wcześniejszego kościoła romańsko-bizantyjskiego. W plebanii przylegającej do kościoła znajduje się Parafialne Muzeum Sztuki Sakralnej Don Polo. W tym XII- wiecznym kościele można zobaczyć między innymi słynny obraz „Madonny z Dzieciątkiem i świętymi ” autorstwa Marco Palmezzano z 1492 roku.

Palazzo Comunale i inne zabytki

Palazzo Comunale oferuje wspaniały widok na okolicę miejscowości Dozza. W pałacowym archiwum znajdują się dokumenty i pergaminy pochodzące z X wieku. Warto również zwrócić uwagę na kościół parafialny San Lorenzo, klasztor Monte del Re – XIII-wieczny budynek przekształcony obecnie w hotel oraz sanktuarium Madonna del Calanco. Przed wyjazdem z miejscowości warto udać się na panoramiczną drogę Via S. Anastasia, aby móc podziwiać malownicze widoki z trasy.

La Biennale del Muro Dipinto

La Biennale del Muro Dipinto to wyjątkowe wydarzenie, które poświęcone jest sztuce malowania ścian budynków w miejscowości Dozza. Pomysł na stworzenie murali pojawił się w 1960 roku i przez dziesięciolecia dosłownie kształtował wizerunek Dozzy, czyniąc to starożytne średniowieczne borgo innowacyjnym oraz stale rozwijającym się centrum artystycznym.

Turyści spacerujący po okolicy i wpatrujący się w malowidła na palazzi to częsty widok. Tutejsze murale doskonale integrują się z architekturą (i historią) tej miejscowości. Zwróć uwagę na murale pochodzące z lat 60-tych, a będziesz zdumiony ich doskonałym wykonaniem i wyglądem. Co ciekawe, zostały one  stworzone przez ponad 200 włoskich oraz międzynarodowych artystów na fasadach domów.

Od 2007 roku w inicjatywę La Biennale del Muro Dipinto zaangażowana jest również miejscowość Toscanella. Prawdziwymi bohaterami wydarzenia La Biennale del Muro Dipinto są pisarze oraz artyści uliczni. Jaka jest cecha wyróżniająca festiwal? Interakcja pomiędzy publicznością a twórcami podczas wykonywania prac. Ponadto w Rocca Sforzesca mieści się Centro Studi e Documentazione del Muro Dipinto – centrum badawcze, w którym przechowywane są szkice i niektóre murale „pobrane” ze ścian w celach konserwatorskich. Dostępna jest również bezpłatna aplikacja, która pomaga znaleźć drogę wokół murali i dowiedzieć się o nich więcej. Na XVIII-wiecznych drzwiach znajdujących się w starożytnych murach obronnych wyróżniają się małe niebieskie chmury namalowane przez Alfonso Frasnedi. Z kolei, przy ulicy Via XX Settembre, można zauważyć sporych rozmiarów różową postać „opierającą się” o drewniane drzwi: to „Angelo di Dozza” autorstwa Giuliany Bonazzy.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Co warto zobaczyć w pobliżu Bolonii? TOP 14 atrakcji

Renesansowa Bolonia – co warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności