Renesansowa Bolonia – co warto zobaczyć?

Tagi , , , ,

Zarówno Bolonia, jak i Parma miały kluczowe znaczenie w historii malarstwa renesansowego i barokowego we Włoszech. Bolonia była jednym z najważniejszych miast włoskiego renesansu. Rodzina Bentivoglio oraz papież Juliusz II także mieli ogromny wpływ na rozwój renesansu w tym mieście. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i chcesz zobaczyć miejsca związane z bolońskim renesansem przeczytaj nasz artykuł ” Renesansowa Bolonia – co warto zobaczyć?”. Z pewnością nasz przewodnik ułatwi Ci odkrywanie tego pięknego miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Renesansowa Bolonia – co warto zobaczyć?

San Petronio

W okresie renesansu majestatyczna bazylika św. Petroniusza symbolizowała pobożność mieszkańców Bolonii i była miejscem organizacji wielu ważnych programów artystycznych. Na uwagę zasługuje dekoracja bocznych okien, nad którymi pracowali m.in.: Niccolò dell’Arca oraz Francesco di Simone Ferrucci. Wewnątrz świątyni znajduje się wiele arcydzieł wszystkich kluczowych artystów tej epoki. Znajdziesz tu dzieła takie jak na przykład: „Cappella De’ Rossi” Lorenza Costy, „Lamentacja” Vincenzo Onofriego i dzieła Amico Aspertiniego.

Palazzo Boncompagni

Palazzo Boncompagni jest interesującym przykładem dojrzałego renesansu bolońskiego. Pałac ten był także rezydencją papieża Grzegorza XIII aż do jego wyboru na tron papieski w dniu 13 maja 1572 roku. Warto zwiedzić tu imponującą papieską salę audiencyjną – ozdobioną freskami, wspaniałą loggię z inkrustowanymi kolumnami oraz spiralne schody zaprojektowane przez Jacopo Barozzi.

Museo Civico Medievale (Średniowieczne Muzeum Obywatelskie)

Muzeum ma swoją siedzibę w jednym z najlepiej zachowanych renesansowych pałaców w Bolonii. Wewnątrz znajduje się bogata kolekcja artefaktów o znaczeniu historycznym i artystycznym. Dzięki zbiorom rodziny Bentivoglio można podziwiać rzadkie artefakty, takie jak Stocco – wspaniały miecz podarowany Ludovico Bentivoglio przez papieża Mikołaja V oraz Targone – tarczę procesyjną ozdobiona obrazem świętego Jerzego i smoka. Na uwagę zasługuje także słynny nagrobek Domenico Garganellego, który jest jednym z arcydzieł Francesco del Cossa.

Chiesa San Giovanni in Monte

Jest to jeden z najlepiej zachowanych kościołów w Bolonii, który posiada fasadę w stylu weneckim. Wewnątrz znajduje się kilka znakomitych dzieł, takich jak na przykład: „Incoronazione” (Koronacja) czy „Madonna in trono” (Madonna na tronie) autorstwa Lorenzo Costy. W kościele tym przez kilkaset lat znajdowało się arcydzieło Rafaela, które obecnie można podziwiać w Pinacoteca Nazionale (Narodowej Galerii Sztuki).

Basilica di San Francesco (Bazylika św. Franciszka)

Jest to najważniejszy kompleks klasztorny Franciszkanów w Bolonii i jeden z największych w północnych Włoszech. W XV i XVI wieku było to centrum niezwykłych przedsięwzięć architektonicznych, w tym budowy licznych kaplic, z których jedynym zachowanym przykładem jest San Bernardino. Wewnątrz wciąż można podziwiać monumentalny Tomba di Papa Alessandro V (Grobowiec Papieża Aleksandra V).

Collezioni Comunali d’Arte (Miejskie Kolekcje Sztuki)

Collezioni Comunali d’Arte znajdują się w Palazzo D’Accursio (Pałacu D’Accursio) na Piazza Maggiore. Budynek ten odgrywał kluczową rolę w niektórych z najważniejszych wydarzeń w Bolonii. Posiada on także wiele renesansowych ozdób i dzieł, takich jak na przykład: „Scalone” (Schody) lub „Torre dell’Orologio” (Wieża Zegarowa), które można tu obecnie podziwiać. W kolekcji dzieł sztuki znajdują się także „Ukrzyżowanie ze świętymi Janem i Hieronimem” autorstwa Francesco Francia oraz „Dziewica z Dzieciątkiem” autorstwa Amico Aspertini.

Basilica di San Martino

Ten ważny kościół karmelitański w Bolonii przeszedł z czasem wiele zmian, o czym dobitnie świadczy jego XIX-wieczna fasada. Dziś znajduje się w nim kilka arcydzieł sztuki renesansowej. Odwiedzający mogą wewnątrz zobaczyć „Wniebowzięcie” autorstwa Lorenzo Costy, „Madonna e Santi” (Madonna i Święci) autorstwa Amico Aspertiniego oraz popiersie Beroaldo przypisywane Vincenzo Onofri. Kaplice Marescotti i Boncompagni są również godne uwagi. Nie tylko ze względu na ich architekturę i oryginalne dekoracje, ale także ze względu na ołtarze autorstwa Francesco Francia oraz Girolamo da Carpi.

Cattedrale di San Pietro

Katedra w czasach swojej świetności była skarbnicą renesansowych arcydzieł – przede wszystkim słynnej „Cappella Garganelli” (Kaplica Garganelli). Jednak zmieniające się gusta i upływ czasu niestety spowodowały utratę prawie wszystkich tych dzieł. Budynek, który można obecnie podziwiać został prawie całkowicie zrekonstruowany, ale na szczęście nadal posiada kilka wybitnych dzieł z epoki, takich jak wspaniały „Lament nad martwym Chrystusem” autorstwa Alfonso Lombardiego.

Oratorium Santa Cecilia

W Oratorium Santa Cecilia znajdują się cenne freski bolońskiego renesansu czołowych artystów tamtych czasów takich jak na przykład: Lorenzo Costa, Amico Aspertini oraz Francesco Francia. Ciekawostką jest, że freski te nie noszą żadnych znaków ikonograficznych identyfikujących Cecylię jako patronkę muzyki.

Basilica San Giacomo Maggiore (Bazylika św. Jakuba Większego)

Kaplica rodziny Bentivoglio znajduje się w bazylice San Giacomo Maggiore i jest prawdziwym arcydziełem bolońskiego renesansu. Została zamówiona przez Annibale Bentivoglio w 1445 roku i ukończona przez Giovanniego II w 1486 roku. Kaplicę udekorowali pod koniec XV wieku: Lorenzo Costa oraz Francesco Francia. Na polecenie papieża Giovanni II zbudowano także elegancki renesansowy portyk, który prowadzi do Oratorio di Santa Cecilia (Oratorium Santa Cecilia).

Pinacoteca Nazionale di Bologna (Narodowa Galeria Sztuki w Bolonii)

Wystawa prezentuje malarzy z dworu Bentivoglio oraz zmiany w środowisku artystycznym po przybyciu Michała Anioła, Bramantego i Rafaela do Bolonii. W Pinacoteca znajdują się także arcydzieła Parmigianina, które namalował w Bolonii po 1527 roku.

Museo di Palazzo Poggi (Muzeum Pałacu Poggi)

Jest to miejsce, w którym uwaga przenosi się z tzw. „renesansu dworów i wielkich artystów” na renesans wczesnych naukowców, kolekcjonerów oraz obserwatorów przyrody. Pomieszczenia Palazzo Poggi ozdobione są także freskami z okresu manieryzmu. Wewnątrz muzeum dostępna jest także kolekcja zgromadzona przez Ulisse Aldrovandi (1522-1605) – profesora i wynalazcę.

Palazzo Pepoli (Pałac Pepoli) – Museo Storia di BO (Muzeum Historii Bolonii)

Palazzo Pepoli Vecchio był domem jednej z najpotężniejszych rodzin w Bolonii w czasach średniowiecza. Obecnie znajduje się tu muzeum, w którym przedstawiona jest historia miasta Bolonia od czasów etruskich do współczesności. Pośród pałacowych apartamentów, znajduje się duża przestrzeń poświęcona renesansowi bolońskiemu. Był to czas naznaczony walkami o władzę pomiędzy różnymi frakcjami i papiestwem. Ta złożona polityka doprowadziła do dojścia do władzy rodziny Bentivoglio. Apoteozę tej rodziny przedstawił jeden z największych artystów tego okresu – Lorenzo Costa. Museo della Storia to obowiązkowe miejsce dla każdego, kto chce zrozumieć historyczne tło fenomenu renesansu w Bolonii.

Chiesa di Santa Maria della Misericordia (Kościół Matki Bożej Miłosierdzia)

Kościół przebudowano w XV wieku na polecenie Olivetanów i pomimo wielu zmian oraz renowacji, zachował do dziś wiele ze swoich oryginalnych elementów. Układ absydy, dach oraz portyk wejściowy są charakterystyczne dla renesansowej architektury. Na uwagę zasługują także dobrze zachowane witraże wykonane na podstawie rysunków Francesco Francia – mistrza, który stworzył również kilka dużych ołtarzy. Można je podziwiać obecnie w Pinacoteca Nazionale (Narodowej Galerii Sztuki).

Complesso di Santa Maria della Vita (Kościół Świętej Marii Życia)

„Lament nad martwym Chrystusem” autorstwa Niccolò dell’Arca ( z około 1463 roku) znajduje się w kościele Santa Maria della Vita. Z kolei, sam kościół zbudowano na początku 1200 roku, kiedy to założono kompleks, zajmujący się opieką nad chorymi, więźniami oraz skazanymi na śmierć. W kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego, odwiedzający mogą podziwiać rzeźbiarskie arcydzieło, które po sześciuset latach wciąż wzbudza podziw.

Polecany artykuł: Co zobaczyć w Bolonii?

Basilica di San Domenico (Bazylika św. Dominika)

To bardzo ważne miejsce w Bolonii i jeden z najważniejszych kościołów dominikańskich na świecie w czasach renesansu. Warto zwrócić uwagę na dzieło Arca di San Domenico (Arka św. Dominika), nad którym prace rozpoczęto w 1469 roku. To ozdobione przepięknymi rzeźbami dzieło sprawiło, że twórca Niccolò dell’Arca zapisał się w historii renesansu. Mistrz wyrzeźbił prawie wszystkie posągi, ale w chwili jego śmierci wciąż kilku brakowało. Co ciekawe, trzy z nich wykonał Michał Anioł.

Museo Davia Bargellini (Muzeum Davia Bargellini)

Muzeum Davia Bargellini mieści się w pięknym pałacu o tej samej nazwie i prezentuje pamiątki potężnej rodziny sprzymierzonej z dynastią Bentivoglio. Wewątrz znajdują się liczne renesansowe dzieła, takie jak na przykład popiersie „Virgilio di Onofri” – jego domniemany portret przypisywany Aspertiniemu oraz malowidła autorstwa Innocenzo da Imola przedstawiające św. Wawrzyńca i św. Petroniusza.

Chiesa della Santissima Annunziata

Kościół Santissima Annunziata został założony w 1304 roku przez ormiańskich Bazylianów. W 1475 r. Zakon Braci Mniejszych Obserwantów całkowicie przebudował tę świątynię. W XVII wieku wnętrze zostało znacznie zmodyfikowane. Dzwonnicę, którą można obecnie podziwiać wzniesiono w 1690 roku. W XVI-wiecznym portyku zachowały się dzieła G. Lippiego oraz P. Carracciego (1619). Pomimo wielu zmian na przestrzeni wieków w kościele Santissima Annunziata zachowało się kilka renesansowych elementów architektonicznych (duży portyk i sklepienia). Niektóre wspaniałe renesansowe obrazy, które zdobiły świątynię Santissima Annunziata, obecnie wystawiane są w różnych muzeach Bolonii, w tym w słynnej Pinacotece.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Dozza – ” I Borghi più belli d’Italia” i centrum sztuki ulicznej

Brisighella – jedna z najpiękniejszych małych miejscowości w regionie Emilia – Romania

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności