Co warto zobaczyć w pobliżu Bolonii? TOP 14 atrakcji

, Tagi , , , ,

Bolonia jest jednym z najpiękniejszych miast we Włoszech i stolicą regionu Emilia-Romania. Spacerując po starym mieście w Bolonii możesz podziwiać liczne zabytki i delektować się lokalną kuchnią. Co więcej, ta włoska metropolia jest tętniącym życiem miastem studenckim, w którym tysiące lat historii mieszają się z nowoczesnym, modnym stylem życia. Możesz spodziewać się tu tętniącego życia nocnego, doskonałego jedzenia i wielu wyjątkowych miejsc.

Do najbardziej znanych atrakcji w centrum miasta należą dwie krzywe wieże Bolonii. Ponadto Bolonia ma również wiele innych ekscytujących miejsc do odwiedzenia, które zapewnią rozrywkę podczas spaceru po tym mieście.

Bolonia to także idealne miejsce do zwiedzania pobliskich miast i miasteczek. Zwiedziłeś już wszystkie najważniejsze atrakcje Bolonii i chcesz odmiany? Oto lista 14 najlepszych jednodniowych wycieczek i atrakcji w pobliżu Bolonii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bolonia – TOP 14 najciekawszych atrakcji w pobliżu Bolonii

Wenecja


Wenecja słynie z pięknej architektury i licznych dzieł sztuki. Jest to miasto, które warto odwiedzić szczególnie jeśli po raz pierwszy odwiedzasz Włochy. Miasto znajduje się dwie godziny pociągiem od Bolonii. Wenecja jest stolicą regionu Veneto i znajduje się w północno-wschodnim krańcu Włoch. Nazwa Wenecja pochodzi od starożytnych mieszkańców regionu – ludu Veneti.
Wenecja jest również nazywana „Miastem Masek”, „Królową Adriatyku”, „Serenissima”, „La Dominante”, „Miastem Kanałów” oraz „Pływającym Miastem”. Niezwykle piękna architektura, kanały i niezliczone mosty sprawiają, że miasto to jest jednym z najpopularniejszych we Włoszech. Najlepszą porą na wizytę jest lato. Niektóre słynne miejsca w Wenecji, które warto zobaczyć to Piazza San Marco i Canale Grande. Co ciekawe, to romantyczne miasto zostało pierwotnie zbudowane na 100 małych wyspach na Morzu Adriatyckim.

Bolonia oddalona jest od Wenecji o około 150 km, podróż samochodem drogą A13 zajmuje średnio niecałe dwie godziny.

Vicenza

Vicenza to starożytne miasto, które stało się częścią Imperium Rzymskiego w 157 r. p.n.e.. Miasto położone jest w północno-wschodniej części Włoch. Vicenza jest szczególnie znana z palladiańskich willi autorstwa Andrei Palladio, który wniósł swój wkład w architekturę. W 1994 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niektóre z zabytków, które warto zobaczyć w tym mieście to Bazylika Palladiana (zwana także Palazzo della Ragione), Teatro Olimpico, Villa Capra, Loggia del Capitanio, Palazzo Chiericati, Giardini Salvi, Museo Diocesano,  Parco Querini oraz Campo Marzo.

Vicenza oddalona jest od Bolonii o około 155 km, podróż autem zajmuje średnio niecałe dwie godziny.

Florencja

Florencja znajduje się nieco ponad godzinę jazdy pociągiem od Bolonii. To miasto jest kolebką włoskiego renesansu. Mieszkały tu bardzo potężne i wpływowe rodziny oraz naukowcy. Wszyscy ci ludzie pozostawili swoje dziedzictwo w wielu muzeach i galeriach sztuki we Florencji, czyniąc miasto kulturalnym, artystycznym oraz architektonicznym „klejnotem”. Jeśli masz tylko jeden dzień na zwiedzanie tego miasta to w pierwszej kolejności zobacz Muzeum Uffizi, w którym znajdują się obrazy wielkich malarzy, w tym Leonarda Da Vinci oraz Michała Anioła. To miasto jest zawsze pełne turystów. Najlepszą porą roku na podróż jest początek kwietnia, kiedy nie jest ani zbyt gorąco, ani zbyt wilgotno. Dodatkowo styczeń i luty są również dobrymi miesiącami na wizytę, ponieważ miasto nie jest wówczas zbyt zatłoczone turystami.

Bolonia oddalona jest od Florencji o około 120 km. Podróż samochodem zajmuje średnio półtorej godziny. Z kolei, podróż pociągiem z Bolonii zajmuje niecałą godzinę.

Modena

To piękne miasto znajduje się w pobliżu Bolonii i jest mieszanką średniowiecznej oraz renesansowej architektury. Dodatkowo główny plac Modeny i wieżę Torre della Ghirlandina wpisano także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Modena jest również znana w kręgach kulinarnych z produkcji octu balsamicznego oraz światowej klasy kuchni. Niektóre z najważniejszych atrakcji Modeny to Pałac Książęcy, w którego części mieści się Włoska Akademia Wojskowa, Muzeum Wojskowe oraz Museo Casa Enzo Ferrari, które poświęcone jest projektantowi włoskiego „supersamochodu”- Enzo Ferrari.

Modena oddalona jest od Bolonii o około 50 km, podróż autem zajmuje średnio niecałą godzinę.

San Marino

San Marino to maleńkie państwo, które położone jest wśród falistych wzgórz. Kraj ten jest piątym najmniejszym na świecie i jest całkowicie otoczony przez Włochy. San Marino słynie z pięknych widoków i jest idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Bolonii dla tych, którzy szukają relaksu i odpoczynku od tłumów turystów. Ze szczytu twierdzy Guaita można podziwiać wspaniałe widoki na malowniczy krajobraz, zabytkowe budynki i ulice.

Bolonia oddalona jest od San Marino o niecałe 130 km, podróż autem zajmuje średnio półtorej godziny.

Bergamo

Bergamo jest dość daleko od Bolonii w porównaniu do innych miast, które opisujemy w tym artykule. Warto jednak się tu wybrać i odwiedzić średniowieczne stare miasto – Citta Alta. To stare, otoczone murem centrum jest również nazywane „Górnym Miastem”. Citta Alta otoczona jest ogromnymi weneckimi systemami obronnymi, które w 2017 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bergamo oddalone jest od Bolonii o około 240 km, podróż autem w jedną stronę zajmuje średnio dwie i pół godziny.

Maranello

Maranello znajduje się około 18 kilometrów od Modeny i niecałe 50 km od Bolonii. Jeśli jesteś miłośnikiem samochodów – i mówimy tu o szybkich samochodach – to Maranello zdecydowanie powinno znaleźć się na Twojej liście atrakcji w pobliżu Bolonii. W Maranello znajduje się także muzeum poświęcone Ferrari. Dodatkowo ma tu swoją siedzibę zespół wyścigowy Formuły 1 Scuderia Ferrari. Maranello zyskało popularność na całym świecie dzięki fabryce Ferrari, która znajduje się tutaj od początku lat czterdziestych XX wieku. Jest to również punkt startowy włoskiego maratonu, który odbywa się co roku (maraton kończy się w Carpi).

Bolonia oddalona jest od Maranello o 45 km, natomiast podróż samochodem zajmuje mniej niż 1 godzinę.

Mediolan

Mediolan to światowa stolica mody. Miasto to jest dobrze skomunikowane z Bolonią, dzięki linii kolejowej. Chociaż Mediolan nie jest uważany za najpiękniejsze miasto we Włoszech jest to jedno z najważniejszych miast pod względem gospodarczym Włoch. Po częściowym zniszczeniu miasta podczas II wojny światowej, Mediolan odbudował się i stał się stolicą mody. Jeśli zamierzasz zrobić zakupy to jest to idealne miejsce. Oprócz renomowanych butików warto odwiedzić także inne atrakcje i zabytki Mediolanu takie jak na przykład: Duomo, Galleria Vittorio Emanuele, La Scala oraz Bazylikę Santa Maria Delle Grazia, którą wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mediolan oddalony jest od Bolonii o około 215 km, podróż autem w jedną stronę zajmuje średnio dwie i pół godziny. Szybszą alternatywą jest podróż pociągiem, który pokonuje tę trasę w nieco ponad jedną godzinę. 

Parma

Parma to piękne miasto, które posiada przepiękną zabytkową architekturę i znajduje się około godziny jazdy pociągiem z Bolonii. Poza tym miasto to jest znane ze swojego słynnego na całym świecie sera oraz szynki. Zarówno Parmigiano-Reggiano, jak i szynka Prosciutto di Parma pochodzą z Parmy. Jeśli jesteś miłośnikiem autentycznego jedzenia to miasto powinno znaleźć się na Twojej liście wycieczek jednodniowych z Bolonii. Miasto jest również znane ze swojej architektury i muzyki. Nazwa pochodzi od rzymskiego określenia okrągłej tarczy, zwanej parmeńską. Parma to nie tylko jedzenie. Koniecznie odwiedź wspaniałe Sanktuarium Santa Maria Della Steccata, romański kościół oraz baptysterium. Z pewnością tutejsze dzieła sztuki wprawią Cię w zachwyt.

Bolonia oddalona jest od Parmy o 100 km, podróż samochodem zajmuje nieco ponad 1 godzinę.

Polecany artykuł: Piacenza – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Rawenna

Rawenna znajduje się około 70 minut jazdy pociągiem od Bolonii. Miasto ma niesamowitą małomiasteczkową atmosferę i przepiękną architekturę. Dodatkowo w Rawennie znajduje się aż osiem zabytków chrześcijańskich wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W swojej historii przez pewien czas Rawenna była stolicą włoskiego Cesarstwa Bizantyjskiego i do dziś w mieście znajduje się  wiele dobrze zachowanych mozaik. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o historii tego miasta, powinien odwiedzić między innymi: Bazylikę Sant’ Apollinare Nuovo, a także Grób Dantego (który znajduje się niecały kilometr od Bazyliki).

Rawenna oddalony jest od Bolonii o około 215 km, podróż autem w jedną stronę zajmuje średnio dwie i pół godziny. Szybszą alternatywą jest podróż pociągiem, który pokonuje tę trasę w nieco ponad jedną godzinę. 

Ferrara

Ferrara to kolejne piękne, włoskie miasto położone w pobliżu Bolonii. Miasto to znajduje się na północnym wschodzie kraju. Jest to popularne miejsce turystyczne dzięki średniowiecznej architekturze. Warto tu zobaczyć między innymi: katedrę, zamek i renesansowe pałace, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uwagę w Ferrarze zasługują także budynki: Pałac Diamanti oraz Narodowa Galeria Obrazów, które zbudowane zostały przez rodzinę Este.

Bolonia oddalona jest od Ferrary o 48 km, podróż samochodem zajmuje mniej 1 godzinę.

Padwa

Padwa to miasto w północnych Włoszech, położone w regionie Wenecji Euganejskiej. Miasto jest siedzibą Uniwersytetu Padewskiego, który założono w 1222 roku. Co ciekawe, to właśnie na tym uniwersytecie wykładał sam Galileo Galilei. To malownicze miasto ma gęstą sieć arkadowych ulic oraz mostów. Warto odwiedzić Padwę, aby zobaczyć scenerię „Poskromienia złośnicy” Szekspira. Także w tym mieście urodził się franciszkanin – święty Antoni. Inne zabytki, które warto zobaczyć w Padwie to Oratorium św. Jerzego, Bazylika Santa Giustina, Kaplica Scrovegni oraz Prato Della Valle.

Padwa znajduje się około 117 km od Bolonii, natomiast podróż zajmuje średnio półtorej godziny.

Rimini

Kurort nadmorski Rimini jest stolicą prowincji Rimini i znajduje się nad Morzem Adriatyckim. Ten popularny kurort posiada 15-kilometrową plażę z mnóstwem hoteli, pensjonatów, apartamentów na wynajem, klubów nocnych, barów oraz restauracji. Turyści przyjeżdżają głównie do Rimini dla odpoczynku nad brzegiem morza, piasku oraz słońca. Jednak to miasto to nie tylko plaża. Miejsce to posiada również ciekawą architekturę sięgającą czasów rzymskich. Warto przyjechać do Rimini i zobaczyć Most Tyberiusza, który zbudowano w 20 roku naszej ery. Dodatkowo jest to miasto rodzinne Federico Felliniego, słynnego reżysera filmowego.

Bolonia oddalona jest od Rimini o 118 km, podróż samochodem zajmuje około 2 godzin.

Faenza

Faenza to starożytne miasto sztuki położone w regionie Emilia-Romania we Włoszech. Przez miasto przepływa rzeka Lamone. Pomimo rzymskich korzeni, miasto posiada wiele zabytków z renesansowymi wpływami.
Pomimo tego, że Faenza jest małym miastem to słynie ono poza granicami Włoch z produkcji przepięknej ceramiki. Tradycja tego rzemiosła została zapoczątkowana w czasach renesansu, ponieważ małe lokalne warsztaty tworzą unikalne dzieła od ponad pięciu wieków.

Nic dziwnego, że „majolika” – ceramika z Faenzy – nazywana jest „fajansem” w większości krajów na świecie. Dodatkowo w samym mieście znajduje się MIC – Międzynarodowe Muzeum Ceramiki z najbogatszą na świecie kolekcją poświęconą ceramice. Faenza znajduje się nieco ponad 50 kilometrów (godzinę drogi samochodem) na południe od Bolonii. Oprócz muzeum ceramiki, w Faenzy warto zobaczyć także katedrę Faenza usytuowaną na Placu Wolności w centrum miasta, piękny Portyk Lordów oraz niezwykłą Wieżę Zegarową.

Faenza znajduje się około 55 km na południe od Bolonii. Podróż do tego miasta zajmuje średnio 45 minut,

Oczywiście miejsc, które warto zobaczyć w pobliżu Bolonii jest o wiele więcej. Jednak te opisane powyżej warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Piacenza – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Dozza – ” I Borghi più belli d’Italia” i centrum sztuki ulicznej

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności