Co łączy Dante Alighieri z miastem Rawenna?

Tagi , , , ,

Rawenna była miastem, w którym schronił się Dante Alighieri po jego wygnaniu z Florencji. Jest to także miejsce, w którym znajduje się jego grób. W tym artykule przedstawiamy miejsca związane z postacią tego wielkiego poety i twórcy „Boskiej Komedii”, które warto odwiedzić w Rawennie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dante Alighieri i miasto Rawenna

W roku 1318, po ucieczce z rodzinnego miasta – Florencji, Dante Alighieri przybył do Rawenny, na dwór Guido Novello da Polenta. Natomiast w nocy z 13 na 14 września 1321 roku, po zachorowaniu na malarię, słynny poeta zmarł.

Podczas tułaczki po wielu włoskich miastach poeta tworzył swoje najsłynniejsze dzieło „La divina commedia” – „Boska Komedia”. Z kolei, jego synowie, Pietro i Jacopo, napisali swoje komentarze do Commedii.

Miejsca związane z Dante Alighieri  w Rawennie

Quadrarco di Braccioforte

Quadrarco di Braccioforte to mały i cichy zakątek, który znajduje się w tak zwanej „Strefie Ciszy”, w samym sercu Rawenny. Do tego miejsca co roku przybywają tysiące turystów odwiedzających grób Dantego. W X wieku historyk z Rawenny Andrea Agnello zapisał w swoich kronikach, że w tym miejscu w przeszłości znajdowało się małe oratorium, które było połączone portykiem z pobliską bazyliką San Francesco.

Pamiątki po słynnym poecie pochowano w miejscu, gdzie dziś znajduje się mały dziedziniec między grobem Dantego a bazyliką San Francesco. Między XVI a XIX wiekiem pamiątki po poecie były niejednokrotnie ukrywane przez Franciszkanów, aby chronić je przed złodziejami – zwłaszcza z Florencji.

Znajduje się tu także imponujący wielowiekowy dąb, który posadził w XX wieku Giosuè Carducci, aby upamiętnić Dantego. Wreszcie, na szczycie schodów, tuż za grobowcem, znajduje się tak zwany „Dzwon Dantego”. Wewnątrz dziedzińca Quadrarco znajduje się także seria marmurowych sarkofagów. Wśród nich wyróżniają się dwa pochodzące z okresu między V w. a VI w. n.e. Sarkofagi te były używane w późniejszym czasie przez członków dwóch szlacheckich rodzin Rawenny: Pignata oraz Traversari. Od 1921 roku Quadrarco jest ogrodzony płotem z kutego żelaza, który stworzył Umberto Bellotto z Wenecji.

Polecany artykuł: Rawenna – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Grób Dantego w Rawennie

Pierwotnie, kiedy Dante zmarł w 1321 roku jego szczątki umieszczono w prostym sarkofagu, który znajdował się w bazylice San Francesco. Natomiast w 1677 r. kości poety umieszczono w drewnianej skrzyni i ukryto w ścianie starożytnego oratorium w Quadrarco di Braccioforte. Zrobili to ówcześni mnichowie, którzy obawiali się kolejnej próby przejęcia kości poety przez Florentczyków. Guido Novello da Polenta- władca Rawenny, zlecił budowę kaplicy, aby oddać ostatni hołd poecie.

W 1483 r. Bernardo Bembo, który rządził wówczas miastem, postanowił odrestaurować sarkofag i zlecił rzeźbiarzowi Pietro Lombardo wykonanie marmurowej płaskorzeźby przedstawiającej twarz Dantego. Rzeźbę tę można dziś podziwiać wewnątrz grobowca.

Kości tego Wielkiego Poety przez długi czas były kością niezgody pomiędzy Rawenną a Florencją. Władze tych miast do tego stopnia ze sobą walczyły, że pomiędzy XVI a XVIII wiekiem szczątki Dantego zaginęły na ponad dwieście lat! Okazało się, że bracia Franciszkanie ukryli je, aby złodzieje z Florencji nie mogli ich zabrać.

Obecne mauzoleum zbudowano w latach 1780-1782 na polecenie kardynała Luigi Valenti Gonzaga. Mauzoleum zaprojektował słynny architekt z Rawenny Camillo Morigia, który stworzył małą neoklasyczną świątynię o prostych liniach i kilku dekoracjach. Po ukończeniu budowy kości odzyskano i umieszczono w oryginalnej urnie. Nie pozostały tam jednak długo. W 1810 roku Napoleon nakazał konfiskatę majątku klasztornego. Dlatego też Bracia opuścili klasztor, ale najpierw upewnili się, że ponownie dobrze ukryli skrzynię z pamiątkami oraz z kościami Dantego. W 1865 roku, podczas prac konserwatorskich w klasztorze obok grobowca, murarz przypadkowo znalazł drewnianą skrzynię w ścianie Quadrarco di Braccioforte. Na szczęście młody student – Anastasio Matteuggi, uratował skrzynię przed zniszczeniem.

Bazylika San Francesco

Bazylika św. Franciszka jest ważnym kościołem katolickim, który znajduje się w historycznym centrum Rawenny, przy Piazza San Francesco. Obecny budynek pochodzi z przełomu IX i X wieku, jednak na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wiadomo, że kościół ten był miejscem pogrzebu Dantego Alighieri w 1321 roku. Co ciekawe, każdego wieczoru, o zachodzie słońca, rozbrzmiewa trzynaście uderzeń Dzwonu Dantego, który znajduje się za grobowcem. Dzwon ten jest darem gmin włoskich dla miasta Rawenna. Udekorowany jest on herbami Rawenny, Florencji oraz Rzymu, gdzie został wyprodukowany.

Muzeum Dantego

Muzeum Dantego znajduje się w starożytnych krużgankach klasztoru Franciszkanów, w Centrum Dantego Braci Mniejszych w Rawennie. Wystawa tego muzeum jest bardzo bogata. Liczne ikonografie przedstawiają Dantego, ale także prezentują jaki wpływ miało miasto Rawenna na Poetę podczas jego wygnania z Florencji. Warto zobaczyć tu liczne obrazy, popiersia, medale i ciekawostki na temat grobu oraz szczątków Dantego. Muzeum otworzyło się dla publiczności po raz pierwszy z okazji obchodów 600 rocznicy śmierci poety w 1921 roku. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 5 €, natomiast ulgowy 3,50 €.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Riviera Romagnola – doskonałe miejsce na rodzinne wakacje

TOP 20 najsłynniejszych potraw z Emilia- Romania

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności