Rawenna atrakcje – TOP 10 najciekawszych atrakcji

Tagi , , , ,

Rawenna to miasto o bogatej historii, które położone jest w regionie Emilia-Romania, we Włoszech. Liczne bazyliki, często o prostej formie, kryją w sobie unikalne w skali światowej dziedzictwo artystyczne. Wpływy różnych imperiów, które następowały po sobie są widoczne w tym mieście do dziś.

Rawenna jest bowiem jedynym miastem na świecie, które było stolicą trzech imperiów: Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Cesarstwa Teodoryka i Cesarstwa Bizantyjskiego w Europie. Ponadto w mieście znajduje się największy na świecie zbiór przepięknych mozaik. Dodatkowo 8 zabytkowych budynków i świątyń zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to: Bazylika San Vitale (św. Witalisa), Baptysterium Ortodoksów, Mauzoleum Galla Placida, Bazylika Sant’Apollinare Nuovo, Bazylika Sant’Apollinare in Classe, Kaplica Arcybiskupia oraz Mauzoleum Teodoryka. Jakie są najciekawsze atrakcje w Rawennie? Co warto zobaczyć podczas zwiedzania tego pięknego miasta?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rawenna atrakcje  – TOP 10

Bazylika San Vitale (św. Witalisa)

Bazylika św. Witalisa jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie odkrywania najciekawszych atrakcji w Rawennie. Jest ona jednym z najważniejszych zabytków sztuki wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej we Włoszech oraz na świecie. W 1996 r. wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bazylikę San Vitale zbudowano za panowania Justyniana, miała ona na celu symbolizować wielkość jego imperium. Jest także jedynym włoskim zabytkiem mogącym konkurować z wielkimi budowlami bizantyjskimi zarówno pod względem oryginalności przestrzeni, jak i cennych dekoracji. Bazylikę zbudowano na planie ośmiokątnym. Obok bazyliki św. Witalisa znajduje się Muzeum Narodowe w Rawennie, które posiada arcydzieła znalezione podczas wykopalisk.
Adres: Via San Vitale, 17

Rawenna atrakcje – Mauzoleum Galli Placidii

Mauzoleum Galli Placidii to kolejny zabytek, który warto odwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Jest ono prawdziwą skarbnicą historii, która posiada cenne mozaiki – najstarsze w Rawennie. Teodozjusz I Wielki sprezentował je swojej córce Galli Placydii, gdy w 402 roku przeniósł stolicę Cesarstwa Zachodniorzymskiego z Mediolanu do Rawenny. Na zewnątrz Mauzoleum wygląda nieco „surowo”, jednak dekoracje i mozaiki znajdujące się wewnątrz zachwycą każdego. W większości przypadków tematem mozaik jest zwycięstwo życia nad śmiercią. Kopułę Mauzoleum ozdobiono malowanymi gwiazdami, które mają przypominać sklepienie niebieskie.

Adres: Via San Vitale, 17

Bazylika Sant’Apollinare in Classe

Bazylika Sant’Apollinare in Classe jest doskonałym przykładem wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Nie należy jej mylić z Sant’Apollinare Nuovo. Sant’Apollinare in Classe znajduje się około 8 kilometrów od centrum Rawenny, w Classe. Bazylika pochodzi z VI wieku i poświęcona jest św. Apolinaremu – pierwszemu biskupowi Rawenny. Wewnątrz znajdują się wspaniałe mozaiki, przedstawiające Świętego na łące, który otoczony jest przez 12 owiec – symbol chrześcijańskiej trzody. Całość zwieńczona jest dużym krzyżem na niebie, nad którym znajduje się 99 gwiazd.

Adres: Via Romea Sud, 224, Classe

Mauzoleum Teodoryka

Mauzoleum Teodoryka jest jednym z najważniejszych zabytków w Rawennie. Budowla ma 10,76 m średnicy oraz 3,09 m wysokości. Sama kopuła waży ponad 270 ton. Mauzoleum zbudowano w 520 roku na polecenie króla Teodoryka (króla Ostrogotów) jako miejsce jego pochówku. Wewnątrz znajdują się dwa poziomy: na górnym poziomie znajduje się kaplica, natomiast na niższym sarkofag, w którym, jak się przypuszcza, znajdowały się szczątki króla (usunięte podczas dominacji Bizancjum).

Adres: Via delle Industrie, 14

Bazylika Sant’Apollinare Nuovo

W centrum Rawenny znajduje się Bazylika Sant’Apollinare Nuovo, jeden z najpopularniejszych zabytków w centrum Rawenny. W kościele tym znajduje się najwięcej odkrytych do tej pory mozaik. Wewnątrz, ściany boczne w całości pokryte są kolorowymi mozaikami. Dekoracje nawy środkowej podzielone są na trzy pasma: górne przedstawia sceny z życia Chrystusa, środkowe – świętych i proroków, a dolne – pałac Teodoryka. Bazylika została zbudowana w latach 493-526 na polecenie króla Teodoryka jako miejsce kultu arian. Jednak po zdobyciu miasta przez Bizancjum świątynia ta została poświęcona jako miejsce kultu katolickiemu w czasach Justyniana.

Adres: Via di Roma, 53

Katedra w Rawennie – Basilica Ursiana

Katedra w Rawennie – Cattedrale metropolitana della Risurrezione di Nostro Signore Gesù Cristo została zaprojektowana z okazji przeniesienia stolicy cesarskiej do Rawenny w 402 roku. Konsekrowano ją w roku 407. Ostatecznie przyjęła nazwę „Basilica Ursiana” od imienia jej fundatora- biskupa Ursusa. Kościół pierwotnie był zbudowany w stylu wczesnochrześcijańskim, jednak w 1700 r. arcybiskup Maffeo Nicolò Farsetti zdecydował się na całkowitą modernizację budynku. Po modernizacji (w latach 1734-1745) bazylika utraciła swój pierwotny wygląd. Zachowały się jedynie dzwonnica z X wieku i krypta. Usunięto lub zniszczono również mozaiki pochodzące z 1112 roku. Z nawy głównej wchodzi się do naw bocznych. Po każdej stronie znajdują się trzy kaplice. Po prawej stronie znajduje się sarkofag pochodzący z V wieku zawierający szczątki arcybiskupów Esuperanzio i Massimiano oraz obrazy malarzy: Filippo Pasquali, Jean Baptiste Joseph Wicar, Antonio Rossi z Bolonii oraz Giuseppe Milani z Parmy. W niszy można zobaczyć obraz olejny Cesare Pronti przedstawiający męczeństwo Świętego Ursusa.

Adres: Piazza Duomo, 1

Polecany artykuł: Rawenna – co zobaczyć, zwiedzanie noclegi

Rawenna atrakcje – Muzeum Arcybiskupie

Za Duomo w Rawennie i Baptysterium Ortodoksów usytuowane jest Muzeum Arcybiskupie w budynku pochodzącym z V wieku naszej ery. Wewnątrz można zobaczyć m.in.: kamienie pozyskane z modernizacji pobliskiej katedry (po restrukturyzacji w XVI wieku), kolekcję przedmiotów sakralnych oraz tzw. „Krzesło biskupa Maksymiana”. Krzesło to jest jednym z najsłynniejszych dzieł wykonanych z kości słoniowej, przez bizantyjskich artystów w VI wieku n.e. Znajduje się tu także mała galeria sztuki z dziełami datowanymi na lata 1500-1800, kolekcja szat sakralnych z XI i XII wieku oraz Sala della Torre Sallusta, która jest pozostałością z czasów Trajana.

Znajduje się tu także jeden z zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO –  kaplica Sant’Andrea – Cappella Arcivescovile di Sant’Andrea. Jest to wczesnochrześcijańskie oratorium z krzyżem greckim, które zbudowano na polecenie Piotra II – biskupa Rawenny, na początku V wieku n.e.

Adres: P.za Arcivescovado, 1

Baptysterium Ortodoksów

Obok katedry znajduje się Baptysterium Ortodoksów – Battistero Neoniano (o degli Ortodossi). Jest to najlepiej zachowany budynek chrzcielny na świecie i jeden z najstarszych zabytków w Rawennie. Zbudowano go pomiędzy IV a V wiekiem, na polecenie biskupa Ursusa. W przeciwieństwie do innych baptysteriów pochodzących z IV i V wieku, budynek zachował swój prawie oryginalny wygląd. Wchodząc do tego ośmiokątnego budynku warto zwrócić uwagę na kopułę ozdobioną przepięknymi mozaikami. W centrum baptysterium znajduje się dobrze zachowana marmurowa chrzcielnica oraz kolorowe mozaiki. Prezentują one między innymi dwunastu Apostołów na niebieskim tle oraz „Chrzest Chrystusa w Jordanie”.

Adres: P.za Arcivescovado, 1

Baptysterium Arian

Niedaleko od Baptysterium Ortodoksów -Battistero Neoniano (o degli Ortodossi) znajduje się Baptysterium Arian – Battistero degli Ariani. Zbudowano je pod koniec V wieku, za panowania Teodoryka, kiedy to arianizm był oficjalną religią dworu. Wewnątrz jedyną zdobioną częścią jest kopuła, która pokryta jest mozaikami przedstawiającymi chrzest Chrystusa i procesję dwunastu Apostołów. Mozaika świadczy o doktrynie ariańskiej, według której Chrystus jest Synem Bożym, ale zachowuje ludzką naturę.

Adres: Piazzetta degli Ariani

Rawenna atrakcje -Grób Dante Alighieri

W Rawennie znajdziesz również grób słynnego Dante Alighieri – Tomba di Dante. Ten włoski poeta, wygnany z rodzinnego miasta spędził tu swoje ostatnie lata, aż do śmierci w 1321 roku. I to właśnie tutaj, można odwiedzić jego grób. Szczątki poety znajdują się w małej neoklasycznej świątyni przy Bazylice San Francesco. Grobowiec Dantego zbudowano pod koniec 1700 roku, w miejscu dawnej małej kaplicy. Wnętrze grobowca pokryte jest kolorowym marmurem, znajduje się tam również płaskorzeźba z portretem Dantego. Co ciekawe, Franciszkanie wykradli i przechowali kości Dantego przez kilka wieków, sprzeciwiając się próbom sprowadzenia szczątków do Florencji. To oni uratowali je podczas bombardowania w czasie II wojny światowej. Na ulicy Pasolini można podziwiać mural przedstawiający Dantego Alighieri, w bardzo jasnych kolorach.

Adres: Via Dante Alighieri, 9

Polecany artykuł: Parki w Bolonii i inne zielone zakątki

Podsumowując, lista atrakcji w Rawennie jest znacznie dłuższa niż te opisane powyżej. Biuro informacji turystycznej w Rawennie wydaje i rozprowadza magazyn z informacjami o najciekawszych atrakcjach w mieście. Uwzględnia także wydarzenia specjalne. O okazjonalnych koncertach informują także plakaty rozwieszone w wielu miejscach w mieście. Latem najlepiej wybrać się do Rawenny na imprezy plenerowe i specjalne koncerty. Odbywają się tu także specjalne wycieczki po mieście, podczas których można zobaczyć mozaiki nocą.
Jeśli wybierasz się na wakacje do Rawenny z dziećmi, może zainteresować Cię także Park Rozrywki Mirabilandia, położony kilka kilometrów od miasta (SS16 Adriatica km. 162, 48125 Savio). Jest to park tematyczny, który oferuje ponad 30 atrakcji dla najmłodszych jak i starszych. Co ciekawe, znajduje się tu prawdopodobnie najwyższy diabelski młyn w Europie. Dla miłośników aktywnego wypoczynku wytyczono ścieżki rowerowe prowadzące do Mauzoleum Teodoryka i do Bazyliki Sant’Apollinare in Classe. Bez problemu z Rawenny można także dojechać rowerem nad Morze Adriatyckie i do Pineta di Classe – historycznego lasu sosnowego.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Bolońskie trufle nie mają sobie równych

Emilia Romania – TOP 15 najciekawszych atrakcji w regionie

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności