Cesena – TOP 14 polecanych atrakcji

Tagi , , , ,

Cesena to mała i ładna miejscowość leżąca w pobliżu wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Jest to jedno z mniejszych miast w regionie, ale pomimo tego posiada wiele atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć w Cesena we Włoszech?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto odwiedzić Cesenę?

Cesenę warto zobaczyć nie tylko ze względu na liczne zabytki, ale i dla dobrego jedzenia oraz wina. Panowanie rodziny Malatesta spowodowało, że Cesena stała się w swojej historii słynnym miastem znanym z bogatej historii, z kilkoma zabytkami, które można zwiedzać do dziś.

Cesena – TOP 14 polecanych atrakcji

W przeszłości, w czasach rzymskich Cesena pełniła funkcję garnizonu wojskowego. W kolejnych wiekach Cesena była częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a także znalazła się pod kontrolą Lombardów i ostatecznie państw papieskich. Ostatecznie miejscowość ta odegrała kluczową rolę w zjednoczeniu Włoch i dołączyła do Królestwa w XIX wieku.

Cesena ma wiele do zaoferowania jako cel turystyczny. Położona jest w otoczeniu malowniczych krajobrazów i miast. Dodatkowo miejscowość ta znajduje się w niewielkiej odległości od pięknych nadmorskich miast, takich jak na przykład: Rimini, Cesenatico oraz Pesaro. Ponadto w mieście znajduje się wiele interesujących zabytków, takich jak: Teatro Alessandri Bonci, Rocca Malatestiana oraz piękny Ponte Vecchio. Jeśli szukasz ciekawych atrakcji, przyjaznych mieszkańców oraz wielu zabytków to Cesena jest doskonałym miejscem do odwiedzenia.

Piazza del Popolo

Cesena ma kilka pięknych placów, ale Piazza del Popolo (Plac Ludowy) jest bez wątpienia najważniejszym i najbardziej atrakcyjnym. Plac ten posiada wiele wspaniałych i zabytkowych budowli. Po południowej stronie placu znajdują się pozostałości murów zamkowych, a obok dumnie stoi piękny, miejski ratusz. Natomiast w centrum placu znajduje się ozdobna fontanna Masini, a także wiele wysokiej jakości restauracji i kawiarni, w których można zjeść smaczny posiłek lub wypić kawę. Piazza del Popolo w Cesena jest doskonałym miejscem do odwiedzenia podczas zwiedzania tego miasta.

Fontana Masini

Fontanna Masini na Piazza del Popolo to przepiękna fontanna, która jest ikoną miasta Cesena. Masini zbudowano w XVI wieku. Fontanna ta przedstawia boga morza – Neptuna i jego gwardię trytonów. Ponadto w każdym rogu fontanny znajdują się posągi przedstawiające postaci o dużym znaczeniu dla miasta. Ta ozdobna fontanna zajmuje honorowe miejsce w centrum Piazza del Popolo – Placu Ludowego i warto ją zobaczyć podczas wizyty w Cesenie.

Abbazia di Santa Maria del Monte

Wysoko na wzgórzu Spaziano usytuowane jest Opactwo Santa Maria del Monte. Jest to imponująca budowla, którą można dostrzec w promieniu wielu kilometrów. Opactwo zostało założone w XI wieku przez grupę mnichów benedyktyńskich, którzy wspinali się na wzgórze, aby się modlić. Po założeniu Opactwo zostało objęte ochroną przez cesarza Barbarossę i przez następne kilkaset lat było wielokrotnie odnawiane. Podczas gdy sama struktura jest dość prosta, wnętrze jest niezwykle interesujące. Wewnątrz budynku znajduje się mnóstwo pięknych dekoracji religijnych, z których najbardziej godnym uwagi jest fresk pokrywający główną kopułę. Fresk ten posiada wiele kolorowych szczegółów i jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów sztuki religijnej w tym regionie Włoch.

Raccolta d’Arte Votiva

Muzeum, które składa się z około 700 cennych tablic wotywnych: uderzające świadectwo wiary mieszkańców Ceseny w Vergine del Monte, która jest poświęcona opactwu Santa Maria del Monte, położonemu na wzgórzu Spaziano. Eksponaty pochodzą z okresu od XV wieku do czasów współczesnych, ale ich liczba wciąż rośnie, co świadczy o kontynuacji tradycji nawet w dzisiejszych czasach.

Teatro Alessandro Bonci

Cesena ma kilka teatrów, ale Teatro Alessandro Bonci jest zdecydowanie najpiękniejszym i najbardziej znanym. Opera została zbudowana w 1843 roku i jest poświęcona wybitnemu tenorowi Alessandro Bonci, który mieszkał w Cesenie. Teatro Alessandro Bonci zyskał swoją popularność dzięki wysokiej jakości spektaklom. Zewnętrzna fasada Teatro Alessandro Bonci posiada ozdobny łukowaty portyk i dekoracyjny fronton. Wnętrze Teatro Alessandro Bonci posiada 5 poziomów pojedynczych lóż, które znajdują się w półkolistym pierścieniu. Wchodząc do budynku opery można poczuć się jak przeniesiony do minionej epoki.

Lido di Savio

Cesena dzięki swojej lokalizacji jest doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania okolicy. Jednym z takich miejsc jest Lido di Savio – ten nadmorski kurort znajduje się 30 minut na północny wschód od Ceseny. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek na plaży. Można tu znaleźć wiele wysokiej jakości hoteli z basenami i z dostępem do plaży. Ponadto miejscowość ta jest znacznie mniej popularna niż Rimini, Lido di Savio oferuje znacznie spokojniejszą alternatywę.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio jest najstarszym i najpiękniejszym mostem w Cesenie, który łączy dwa brzegi rzeki Savio. Most ten zbudowano w XVIII wieku na polecenie papieża Klemensa XII. Posiada on trzy duże łuki. Co więcej, woda wpada do małego wodospadu pod mostem, który kaskadowo spływa do dolnego odcinka rzeki. Wokół mostu znajduje się kilka ścieżek, którymi można spacerować i podziwiać most oraz rzekę z brzegu.

Rocca Malatestiana

Ten niezwykły kompleks zamkowy został zbudowany w Cesenie pod koniec XIII wieku. W rzeczywistości usytuowany jest on na ruinach dwóch poprzednich fortyfikacjach obronnych. W 1400 roku fortyfikację tę całkowicie odnowiono i ulepszono, dzięki czemu stała się główną twierdzą obronną miasta Cesena. Zamek nadal prezentuje się okazale pomimo wielu wieków. Oryginalne wieże stanowią dominujący element panoramy tego miasta. Co ważne, zamek można  zwiedzać. Możliwy jest spacer po jego murach obronnych i podziwianie jego pięknej architektury. Ponadto na terenie zamku znajduje się Muzeum Rolnictwa, które zapewnia doskonały wgląd w wiejskie życie regionu Emilia Romagna.

Polecany artykuł: Emilia Romania – TOP 15 najciekawszych atrakcji

Museo Musicalia

Museo Musicalia nie znajduje się w ścisłym centrum Ceseny. Muzeum to oddalone jest o około 15 minut jazdy samochodem na zachód od miasta. Jest to jedno z najważniejszych muzeów muzycznych we Włoszech, które posiada ogromny zbiór instrumentów muzycznych i prezentuje historię muzyki sprzed 500 lat. Muzeum posiada ciekawą ekspozycję i dużą kolekcję pięknych instrumentów muzycznych. Przedmioty jakie możesz znaleźć w tym muzeum to na przykład: pozytywki, miniaturowe organy, fortepiany i inne podobne instrumenty. Godnym uwagi przedmiotem jest legendarny bęben wojenny Da Vinci – mechaniczny bęben, który był używany na polu bitwy, podczas marszu.

Biblioteka Malatestiana

Biblioteka Malatesta to ogromna budowla, która znajduje się w centrum historycznego starego miasta Cesena. Co ciekawe, bibliotekę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tę publiczną bibliotekę zbudowano w XV wieku i na przestrzeni wieków zgromadzono tu ogromną kolekcję literatury. To, co czyni tę bibliotekę tak wyjątkową to jej dekadencka architektura i wystrój wnętrz – czytelnia wygląda  jak budynek sakralny niż miejsce do czytania książek. Wewnątrz budynku znajdują się piękne łuki, marmurowe kolumny i stare drewniane ławki do czytania. Drzwi wejściowe także posiadają liczną sztukaterię oraz piękne frontony. W Bibliotece Malatesta dostępnych jest ponad 400 000 książek, dlatego też jest to kulturalna i edukacyjna skarbnica.

Stadion Orogel

Pomimo niewielkich rozmiarów miejscowości Cesena w porównaniu z innymi większymi włoskimi miastami to tutejszy stadion Orogel jest zaskakująco duży.  Może on pomieścić nawet 23 000 osób. Stadion Orogel znajduje się we wschodniej części miasta i jest siedzibą klubu piłkarskiego A.C. Cesena. Co ciekawe, klub piłkarski A.C. Cesena w swojej historii znajdował się w Serie A i Serie B, a nawet rozgrywał mecze w Pucharze Europy UEFA w 1976 roku. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej lub sportu w ogóle to ten stadion powinien znaleźć się na liście atrakcji Ceseny. Odwiedzając Cesenę, warto sprawdzić wcześniej, jakie wydarzenia odbywają się na stadionie i kupić na nie bilety.

Pinacoteca Comunale di Cesena

Galeria Comunale w Cesenie to miejsce, w którym można podziwiać wiele różnych dzieł sztuki pochodzących z XV wieku. Galeria znajduje się w starym klasztorze, który zbudowano w XIII wieku. W Pinacoteca Comunale di Cesena dostępnych jest wiele dzieł sztuki takich artystów jak na przykład: Barbieri, Sacchi, Bertucci oraz Gennari. W galerii dostępne są zarówno renesansowe portrety, jak i współczesne dzieła sztuki.

Torre Civica – Forli

Forli znajduje się w niewielkiej odległości od Ceseny. Jest to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę. Do tego uroczego miasta można dotrzeć w zaledwie 15 minut pociągiem lub autobusem, bezpośrednio z Ceseny. Forli to bardzo ładna miejscowość z mnóstwem zabytkowej architektury, pochodzącej ze starożytnej przeszłości tego miasta. Niektóre z głównych atrakcji Forli to na przykła: Opactwo San Mercuriale, Palazzo del Podesta oraz Piazza Aurelio Saffi. Ponadto Forli ma kilka ładnych parków publicznych,takich jak na przykład Parco della Resistenza.

Rimini

Kolejnym pomysłem na ciekawą jednodniową wycieczkę z Ceseny jest nadmorskie, niezwykle popularne miasto Rimini. Do tej nadmorskiej miejscowości regularnie kursują pociągi i autobusy z Ceseny, a podróż zajmuje nie więcej niż 30 minut. Rimini to jeden z głównych kurortów plażowych na wybrzeżu Morza Adriatyckiego we Włoszech, dlatego też przyciąga rzesze turystów szukających wakacji na plaży. To nadmorskie miasto korzysta z długiego odcinka złotej plaży i niezliczonej liczby najwyższej klasy hoteli, restauracji i licznych udogodnień plażowych. Ponadto w Rimini nie brakuje atrakcji historycznych, takich jak na przykład: Arco di Augusto czy Piazza Tre Martiri. Jeśli kochasz słońce i piasek  to warto odwiedzić Rimini.

Polecany artykuł: Dlaczego Rimini jest tak popularne w lecie?

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Bolonia – TOP 14 polecanych jednodniowych wycieczek

Rawenna hotele – TOP 18 polecanych hoteli w mieście

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności