Bolonia – TOP 14 polecanych jednodniowych wycieczek

, Tagi , , , ,

Bolonia jest stolicą regionu Emilia-Romania oraz pięknym miastem z dużą ilością zabytków i galerii. To bogate kulturowo miasto co roku odwiedza wiele turystów, którzy uwielbiają również wykwintną kuchnię i bogate życie nocne. Bolonia to także idealne miejsce do zwiedzania okolicy i pobliskich miast oraz miasteczek. Jeśli zobaczyłeś już najważniejsze zabytki Bolonii i chcesz odkryć coś nowego w bliskiej okolicy to zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. Gdzie warto pojechać z Bolonii? Poniżej prezentujemy Bolonia TOP 14 najlepszych jednodniowych wycieczek.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bolonia – TOP 14 polecanych jednodniowych wycieczek

Poniższy artykuł: „Bolonia TOP 14 najlepszych jednodniowych wycieczek” jest wyłącznie propozycją wycieczek. Oczywiście może ona zostać rozszerzona o inne ciekawe miejsca i miejscowości, ponieważ w pobliżu Bolonii znajduje się wiele ciekawych atrakcji.

Wenecja

Wenecja to niezwykle romantyczne miasto z wieloma zabytkami i atrakcjami. Jest to obowiązkowe miasto dla każdego, kto po raz pierwszy odwiedza Włochy. Wenecja znajduje się dwie godziny pociągiem od Bolonii. Miasto to jest także stolicą regionu Veneto. Nazwa tego pięknego miasta wzięła się od starożytnych mieszkańców regionu – ludu Veneti. Warto wiedzieć, że Wenecja jest także nazywana: „Miastem Kanałów”, „Miastem Masek”, „Królową Adriatyku”, „Serenissima”, „La Dominante” oraz „Pływającym Miastem”. Niezwykle piękna architektura, wiele zabytków, mnóstwo kanałów oraz niezliczona ilość mostów sprawiają, że miasto to z pewnością jest warte odwiedzenia. Najlepszą porą na wizytę jest  wiosna i lato. Najsłynniejszymi miejscami w Wenecji są m.in.: Piazza San Marco oraz Canal Grande.

Odległość Wenecja – Bolonia: 155 km

Vicenza

Vicenza to starożytne miasto, położone północno-wschodniej części Włoch, które stało się częścią Imperium Rzymskiego w 157 r. p.n.e.. Miasto to stało się częścią Republiki Weneckiej w 1404 roku. Natomiast w 1866 roku Vicenza stała się częścią Królestwa Włoch.

Vicenza jest szczególnie znana z palladiańskich willi autorstwa Andrei Palladio. W 1994 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z zabytków, które warto zobaczyć w Vicenza to m.in.: Bazylika Palladiana (zwana również Palazzo della Ragione), Teatro Olimpico, Loggia del Capitanio, Villa Capra, Museo Diocesano, Palazzo Chiericati, Giardini Salvi, Campo Marzo oraz Parco Querini.

Odległość Wenecja – Vicenza: 155 km

Florencja

Florencja oddalona jest od Bolonii o około 1 godzinę jazdy pociągiem. Co ciekawe, miasto to jest kolebką włoskiego renesansu. Mieszkały tu bardzo wpływowe i bogate rodziny naukowców oraz bankowców. Wszyscy oni pozostawili swoje dziedzictwo w wielu muzeach i galeriach sztuki, które obecnie znajdują się we Florencji. Dzięki temu miasto to posiada wiele zabytków kulturalnych, artystycznych i architektonicznych. Jeśli masz tylko jeden dzień na wizytę we Florencji to jednym z najlepszych miejsc do zwiedzania we Florencji jest Muzeum Uffizi. Znajdziesz w nim wiele dzieł sztuki mistrzów takich jak: Leonardo Da Vinci oraz Michała Anioła. Warto wiedzieć, że miasto to jest zawsze pełne turystów, o każdej porze roku. Jeśli jednak szukasz nieco mniej popularnych miesięcy to początek kwietnia jest jednym z najlepszych miesięcy. Dodatkowo nie jest wtedy ani zbyt gorąco, ani zbyt wilgotno.

Odległość Bolonia – Florencja: 120 km

Modena

Modena jest to piękne miasto, które oddalone jest od Bolonii o około 30 minut jazdy autem lub pociągiem. Znajdziesz tu wiele zabytków pochodzących ze średniowiecza i renesansu. Główny plac Modeny i Wieża Ghirlandina zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Modena jest również znana w kręgach kulinarnych z produkcji octu balsamicznego i światowej klasy restauracji. Niektóre z najważniejszych atrakcji Modeny to m.in.: Pałac Książęcy, w którego części mieści się Włoska Akademia Wojskowa i Muzeum Wojskowe oraz Museo Casa Enzo Ferrari, poświęcone włoskiemu kierowcy i założycielowi fabryki aut – Enzo Ferrari.

Odległość Bolonia – Modena: 56 km

San Marino

San Marino to maleńkie europejskie państwo, które otoczone jest malowniczymi wzgórzami. Co ciekawe, kraj ten jest piątym najmniejszym na świecie i ze wszystkich stron otoczony jest przez Włochy. San Marino jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę z Bolonii dla tych, którzy szukają pięknych widoków i miłośników historii. Ze szczytu twierdzy Guaita można podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne budynki oraz ulice. Warto także odwiedzić neoklasycystyczną bazylikę świętego Maryna (Basilica di San Marino).

Odległość Bolonia – San Marino: 150 km

Bergamo

Bergamo jest znajduje się dość daleko od Bolonii w porównaniu do innych miast, o których wspomnieliśmy. Pomimo tego warto się tam wybrać na jednodniową wycieczkę z Bolonii. Miasto to posiada przepiękną średniowieczną starówkę – Citta Alta. To stare, otoczone murem centrum jest również nazywane „Górnym Miastem”. Citta Alta otoczona jest ogromnymi weneckimi murami, które w 2017 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odległość Bolonia – Bergamo: 243 km

Rimini

Ten popularny nadmorski kurort posiada 15-kilometrową plażę z mnóstwem hoteli, prywatnych apartamentów, barów oraz restauracji. Turyści przyjeżdżają do Rimini głównie po to, aby odpocząć na na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jednak miasto to nie tylko plaża. Miasto to posiada także wiele zabytków sięgających czasów rzymskich. Przez wiele lat Rimini było ważną częścią włoskiej kultury. W Rimini warto zwrócić uwagę na Most Tyberiusza, który zbudowano w 20 roku naszej ery. Z pewnością jest to przykład doskonałego rzymskiego rzemiosła. To miasto jest również rodzinnym miastem Federico Felliniego – słynnego reżysera filmowego.

Odległość Bolonia –Rimini: 140 km

Mediolan

Mediolan to światowa stolica mody oraz designu. D tego miasta można dojechać pociągiem bezpośrednio z Bolonii. Chociaż Mediolan nie jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech to jest on jednym z najważniejszych pod względem gospodarczym.

Warto wiedzieć, że Mediolan uległ częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, jednak został odbudowany i obecnie jest jednym z najpopularniejszych miast we Włoszech. Jest to jest to także idealne miejsce na zakupy, szczególnie włoskiej mody. Najciekawsze atrakcje w Mediolanie to m.in.: Duomo, Galleria Vittorio Emanuele, La Scala oraz Bazylika Santa Maria Delle Grazia, którą wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odległość Bolonia –Mediolan: 215 km

Parma

To piękne miasto znajduje się około jedną godzinę jazdy pociągiem od Bolonii. Parma słynnie także ze znanego na całym świecie sera oraz szynki. Zarówno Parmigiano-Reggiano, jak i szynka Prosciutto di Parma pochodzą właśnie z tego miasta. Jeśli jesteś miłośnikiem włoskiej kuchni to Parma powinna znaleźć się na Twojej liście jednodniowych wycieczek z Bolonii. Miasto jest także znane ze swojej zabytkowej architektury, pięknego otoczenia oraz muzyki. Nazwa miasta pochodzi od rzymskiego określenia okrągłej tarczy, zwanej parmeńską. Warto odwiedzić także wspaniałe Sanktuarium Santa Maria Della Steccata – romański kościół. Z pewnością tutejsze dzieła sztuki wprawią Cię w zachwyt.

Odległość Bolonia –Parma: 100 km

Polecany artykuł: Parma co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi ?

Rawenna

Rawenna oddalona jest od Bolonii o około 80 minut jazdy pociągiem. Miasto to ma zachwycającą małomiasteczkową atmosferę. Co ważne, w Rawennie znajduje się osiem zabytków chrześcijańskich wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W swojej historii Rawenna była także stolicą włoskiego Cesarstwa Bizantyjskiego. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o historii tego pięknego miasta, powinien odwiedzić bazylikę Sant’ Apollinare Nuovo oraz Grób Dantego, który znajduje się niecały kilometr od bazyliki.

Odległość Bolonia –Rawenna: 80 km

Ferrara

Ferrara to kolejne piękne miasto położone, które znajduje się około 40 minut jazdy pociągiem lub samochodem od Bolonii. Jest to dość popularne miejsce wśród turystów, dzięki średniowiecznym budynkom. Do najważniejszych zabytków w Ferrarze należą m.in.: Katedra, Zamek oraz renesansowe pałace, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne atrakcje Ferrary to na przykład: Pałac Diamanti i Narodowa Galeria Obrazów, które zostały zbudowane przez włoską rodzinę Este.

Odległość Bolonia – Ferrara: 50 km

Polecany artykuł: Ferrara – co zobaczyć?

Padwa

Padwa to miasto usytuowane w północnych Włoszech, w regionie Wenecji Euganejskiej. W mieście jest siedziba Uniwersytetu Padewskiego, który założono w 1222 roku. Co ciekawe, to właśnie na tym uniwersytecie wykładał słynny Galileo Galilei. To malownicze miasto ma gęstą sieć arkadowych ulic oraz mostów. To także tutaj urodził się portugalski franciszkanin – święty Antoni. Inne zabytki, które warto zobaczyć w Padwie to m.in.: Oratorium św. Jerzego, Bazylika Santa Giustina, Kaplica Scrovegni oraz Prato Della Valle.

Odległość Bolonia – Padwa: 118 km

Maranello

Jeśli jesteś miłośnikiem samochodów – i mówimy tu o szybkich samochodach – to Maranello zdecydowanie powinno znaleźć się na Twojej liście jednodniowych wycieczek z Bolonii. W Maranello znajduje się także muzeum poświęcone Ferrari. Maranello zyskało popularność na całym świecie dzięki fabryce Ferrari, która znajduje się tutaj od początku lat czterdziestych XX wieku.

Odległość Bolonia –Maranello: 45 km

Werona

Na zakończenie artykułu ” Bolonia TOP 14 najlepszych jednodniowych wycieczek” opisujemy Weronę. Jest to miejsce, w którym William Szekspir stworzył swoje dzieło „Romeo i Julia”. Miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki swojej strukturze urbanistycznej i architekturze. Większość zabytków w Weronie pochodzi sprzed ponad 800 lat. Najbardziej godnym uwagi zabytkiem w Weronie jest Arena, która jest rzymskim amfiteatrem. Tę ogromnę Arenę zbudowano w I wieku naszej ery. Pomimo, że znaczna część zewnętrznego pierścienia amfiteatru rozpada się to jego wnętrze jest nadal w doskonałym stanie.

Odległość Bolonia –Werona: 145 km

Podsumowując pomysłów na jednodniowe wycieczki z Bolonii jest mnóstwo. Wszystko zależy od Twoich upodobań. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ” Bolonia TOP 14 najlepszych jednodniowych wycieczek” Cię zainspiruje do zwiedzania okolicy tego miasta.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Plan wycieczki po Bolonii i Emilii-Romanii

Cesena – TOP 14 polecanych atrakcji

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności