Bolonia z dziećmi, czyli najciekawsze atrakcje dla rodzin

, Tagi , , , ,

Bolonia jest jednym z najlepszych włoskich miast, które warto odwiedzić jeśli podróżujesz dziećmi. Jest tu wiele atrakcyjnych miejsc zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych podróżników. W Bolonii nie brakuje muzeów, które organizują warsztaty angażujące małe dzieci w odkrywanie sztuki i nauki. Mali podróżnicy mogą podziwiać nie tylko obrazy czy rzeźby, ale także poznać historię dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt.

Istnieje wiele miejsc w Bolonii, w których można spędzić dzień z rodziną na łonie natury. Niezależnie od tego, czy są to zabawy w parku, spacery edukacyjne czy pokazy teatralne na świeżym powietrzu atrakcji dla młodych widzów w Bolonii nie brakuje. Poniżej znajdziesz przewodnik po najlepszych rzeczach do zrobienia z dziećmi w Bolonii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bolonia z dziećmi, czyli najciekawsze atrakcje dla rodzin

Gelato Museum Carpigiani

Muzeum Gelato Carpigiani jest w całości poświęcone lodom. Oferuje ono interesującą wycieczkę od przeszłości do teraźniejszości słynnego na całym świecie włoskiego deseru – lodów. W muzeum znajdują się różne eksponaty, takie jak dawne urządzenia używane do produkcji lodów jak i nowoczesne maszyny wykorzystujące najnowszą technologię. Oprócz tego wystawę wzbogacają prezentacje multimedialne i historyczne zdjęcia. Dostępne są zarówno wycieczki z przewodnikiem jak i warsztaty „Gelato Lab”. W cenie biletu do muzeum Gelato Carpigiani wliczona jest mała filiżanka lodów o różnych smakach.

Lokalizacja: Via Emilia, 45, 40011 Anzola dell’Emilia, Bolonia

Otwarte: Od wtorku do soboty w godzinach 9-18

La Collezione di Zoologia

Kolekcja zoologiczna znajdująca się muzeum przy Uniwersytecie Bolońskim prezentuje ponad 18 000 wypchanych zwierząt, które opisał włoski przyrodnik Ulisse Aldrovandi. Tutejszy zbiór pod względem wielkości i zakresu eksponatów, jest jednym z najważniejszych we Włoszech. Składa się z materiałów pochodzących z XIX i XX-wiecznych kolekcji, głównie afrykańskich trofeów myśliwskich i dwóch dużych włoskich środowisk: Parku Narodowego Abruzzo i Parku Narodowego Gran Paradiso. Różnorodność gatunków zwierząt zadziwia każdego odwiedzającego. Co ciekawe, niektóre gatunki trudno rozpoznać ponieważ są one najrzadziej występujące na świecie.

Lokalizacja: Via Francesco Selmi, 3, 40126 Bolonia

Otwarte: Czerwiec-sierpień: wtorek-piątek od 10 rano do 13 po południu, sobota-niedziela od 10 rano do 18 po południu. Wrzesień-maj: wtorek-piątek od 9 do 13, sobota-niedziela od 10 do 18.

Polecany artykuł: Piacenza – TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć

Museo Storico del Soldatino

Museo Nazionale del Soldatino „M.Massaccesi” założył w 1973 roku Mario Massacesi i mieści się ono w neopalladiańskiej willi Aldrovandi Mazzacorati. Muzeum zawiera kolekcję ponad 12 000 okazów zabawkowych żołnierzyków wykonanych z różnych materiałów od 1800 roku do dziś. W jednym z pomieszczeń znajduje się także rekonstrukcja niektórych ważnych w historii bitew. Museo Storico del Soldatino (Muzeum Zabawkowych Żołnierzy) przenosi odwiedzających w czasie dzięki eksponatom starych i rzadkich modeli zabawek, w których dominują zabawkowe żołnierzyki. Muzeum znajduje się pół godziny jazdy samochodem na południe od centrum Bolonii i wstęp jest całkowicie bezpłatny. Warto wiedzieć, że żołnierzyki wykonano z różnych materiałów, począwszy od papieru, drewna, metalu po plastik. Niektóre zestawy zabawek pochodzą nawet z Francji oraz z Rosji.

Lokalizacja: Villa Mazzacorati, Via Toscana, 19, 40141 Bolonia

Otwarte: Poniedziałek-sobota od 8:30 do 12:30, niedziela od 10:30 do południa

Centrum rozrywki Capriolandia

Capriolandia to centrum rozrywki na świeżym powietrzu, które znajduje się na obrzeżach centrum Bolonii. Na powierzchni 70 000 metrów kwadratowych dostępne są różne atrakcje, w tym drewniany zamek, zjeżdżalnie oraz drabinki do wspinaczki. Żądne przygód dzieci mogą pokonać ścieżkę parkour lub przejechać się 300-metrową tyrolką, która prowadzi z jednego wzgórza na drugie.

Rodzice mogą być pewni, że wszystkie zajęcia są bezpieczne, ponieważ czuwa przeszkolony personel. W Capriolandii znajduje się także ogród botaniczny z warzywami i sadami, ścieżka przyrodnicza oraz droga wodna. Capriolandia oferuje również miejsca, gdzie można również zorganizować piknik z rodziną, a także Food Trucka, w którym można kupić ciepły posiłek.

Lokalizacja: Via di Ravone, 25/4, 40135 Bolonia

Otwarte: Wtorek-piątek od 17:00 do 22:00, sobota-niedziela od 10:00 do 23:00 (godziny mogą się różnić).

Muzeum Historii Bolonii

Muzeum Historii Bolonii to wystawa prezentująca historię, kulturę i transformację miasta, z wykorzystaniem efektów filmowych oraz interaktywnych treści. Miejsce to z pewnością zainteresuje nawet małe dzieci, dzięki animacjom 3D, w której Lucio Dalla opowiada ważne wydarzenia i anegdoty o Bolonii. Muzeum Historii Bolonii mieści się w Palazzo Pepoli, XIV-wiecznym budynku, która była dawną rezydencją jednej z najbardziej wpływowych rodzin średniowiecza. Na starożytnym dziedzińcu znajduje się również szklano-stalowa wieża Torre del Tempo (Wieża Czasu).

Lokalizacja: Via Castiglione, 8, 40124 Bolonia

Otwarte: Wtorek-niedziela od 10:00 do 19:00 (zamknięte w poniedziałki).

Teatro Testoni Ragazzi

Teatro Testoni Ragazzi to zespół teatralny, który organizuje przedstawienia między innymi dla dzieci i młodzieży. Dostępne są tu również przez cały rok warsztaty dla rodzin, a także konferencje, spotkania i wystawy. Co ciekawe, na deskach teatru Teatro Testoni Ragazzi wystawianych jest ponad 200 produkcji dla dzieci rocznie. Teatro Testoni Ragazzi znajduje się w centrum Bolonii, zaledwie 500 metrów na północ od dworca kolejowego Bologna Centrale.

Lokalizacja: Via Giacomo Matteotti, 16, 40129 Bolonia

Otwarte: Wtorek-piątek od 16:00 do 19:00, sobota od 11:00 do 13:00 i od 15:30 do 18:00, niedziela od 9:00 do 12:30 i od 15:30 do 18:00 (zamknięte w poniedziałki)

Opificio Golinelli

Opificio Golinelli to centrum wiedzy, innowacji i kultury w Bolonii. W ten zmodernizowanej dawnej przestrzeni przemysłowej często odbywają się warsztaty, wystawy oraz interesujące wydarzenia kulturalne. Wystawy, konferencje i seminaria mają na celu połączenie sztuki, nauki oraz technologii.

Opificio Golinelli koncentruje się również na młodszym pokoleniu, z dedykowanymi przestrzeniami i warsztatami promującymi edukację naukową i kreatywność wśród młodzieży. Odwiedź centrum w czwartki, aby Twoje dzieci mogły odkryć dyscypliny naukowe, takie jak botanika czy fizyka. Centrum Opificio Golinelli jest doskonale skomunikowane z Piazza Maggiore oraz z dworcem kolejowym Bologna Centrale.

Lokalizacja: Via Paolo Nanni Costa, 14, 40133 Bolonia

Otwarte: Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:30 (zamknięte w weekendy)

Wycieczka pociągiem San Luca Express

Mały, czerwony elektryczny pociąg San Luca Express to doskonała atrakcja zarówno dla dzieci jak i ich opiekunów. Przy każdym siedzeniu znajdują się słuchawki, których można użyć podczas wycieczki, aby poznać najciekawsze atrakcje miasta. Przejazd z centrum miasta do bazyliki trwa około pół godziny. Niektóre części trasy są wyboiste, a inne bardzo strome, co po prostu dodaje dreszczyku emocji podczas jazdy. Jest to niezwykle wygodny sposób na poznawanie miasta, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Lokalizacja: Piazza Maggiore, 1, 40128 Bolonia

Otwarte: Codziennie od 9:30 do 16:30.

Orto Botanico di Bologna

Jako jedna z zielonych oaz w sercu Bolonii, Orto Botanico di Bologna na Uniwersytecie Bolońskim oferuje rodzinom możliwość relaksującego spaceru wśród pięknej przyrody. Wstęp do Orto Botanico di Bologna jest bezpłatny. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek od letnich upałów. Dzieci mogą poznawać tropikalny las deszczowy z unikalnymi ziołami, a także odkryć dom z kaktusami oraz roślinami mięsożernymi. Niektóre okazy ziół pochodzą nawet z XVI wieku.

Lokalizacja: Via Irnerio, 42, 40126 Bolonia

Otwarte: Poniedziałek-piątek od 8:00 do 15:00, sobota od 8:00 do 13:00 (zamknięte w niedziele).

Biblioteca Salaborsa

Biblioteka usytuowana jest w budynku dawnej giełdy papierów wartościowych. Budynek biblioteki znajduje się w rogu bolońskiego rynku jest interesującym miejscem do zwiedzania dla młodzieży i dorosłych. Wstęp do wnętrza Biblioteki Salaborsa jest całkowicie bezpłatny. Jest to także doskonałe miejsce na odpoczynek od upałów i czytanie książek w zabytkowym miejscu. Wchodząc do ogromnej sali, warto spojrzeć w górę, aby zobaczyć niesamowity sufit, który sam w sobie jest wart uwagi. W podziemiach biblioteki znajduje się stanowisko archeologiczne wypełnione starożytnymi rzymskimi ruinami.

Lokalizacja: Piazza del Nettuno, 3, 40124 Bolonia

Otwarte: Wtorek – sobota od 10:00 do 20:00, poniedziałki od 14:30 do 20:00, soboty od 10:00 do 19:00.

Finestrella di Via Piella

Finestrella di Via Piella to niepozorne miejsce, które pozwala odkryć historyczne kanały Bolonii. Poprzez niewielkie okno można zobaczyć widok, w którym domy i budynki wydają się unosić na wodzie – coś, co zwykle można zobaczyć w Wenecji.

Ta ukryta część Bolonii jest tym, co pozostało z czasów, gdy drogi wodne były kluczowym elementem krajobrazu miasta. Wraz z rozwojem miasta większość kanałów i strumieni została zasypana pod koniec II wojny światowej. Duże żeliwne i kamienne włazy na ulicach miasta, które niegdyś służyły do odprowadzania stopionego śniegu, są obecnie pozostałościami podziemnej sieci wodnej.

Lokalizacja: Via Piella, 5, 40126 Bolonia

Museo Geologico Giovanni Capellini

Museo Geologico Giovanni Capellini to doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy interesują się prehistorycznymi zwierzętami. Prawie milion obiektów, w tym skały i skamieniałości, które odkryto w ciągu 500 lat jest eksponowanych w XIX-wiecznych szklanych witrynach tego muzeum. 

Interesująca wystawa dla dzieci znajduje się na pierwszym piętrze. Prezentuje ona szkielet mastodonta proboscydeńskiego i mamuta olbrzymiego, a także model dinozaura Diplodocus o długości 26 metrów i wysokości 4 metrów. Na parterze natomiast znajduje się kolekcja wielorybów plioceńskich, ryb eoceńskich oraz roślin pochodzących z epoki jurajskiej.

Lokalizacja: Via Zamboni, 63, 40126 Bolonia

Otwarte: Wtorek-piątek od 9:00 do 13:00, sobota-niedziela od 10:00 do 18:00 (zamknięte w poniedziałki)

Polecany artykuł: Co warto zobaczyć w pobliżu Bolonii?

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Czym wyróżnia się Bolonia na tle innych włoskich miast?

Bolonia romantyczne miejsca i rzeczy do zrobienia

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności