Bolonia – praktyczne informacje dla podróżnych

, Tagi , , , , , , , , ,

Przybywając do miasta Bolonia po raz pierwszy, z pewnością każdemu przyda się garść cennych rad. Poniżej przedstawione zostały praktyczne wskazówki odnoszące się do tutejszego transportu, godzin otwarcia sklepów oraz najlepszych lokalizacji hoteli będących dobrym miejscem wypadowym do zwiedzania miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Transport kolejowy

Przybywając do Bolonii pociągiem, swą wizytę w mieście rozpoczynamy na dworcu Bologna Centrale przy Piazza Medaglie d’Oro. Oddalone jest ono od centrum miasta, czyli Piazza Maggiore o 25 minut drogi spacerem. Jest to największy i główny dworzec przecinających się ze sobą dwóch węzłów kolejowych we Włoszech północ-południe i wschód-zachód. Dlatego panuje tu duży ruch, co stanowi sporą gratkę dla drobnych kieszonkowców. Warto jest więc pilnować swojego portfela i wartościowych przedmiotów.

Dworzec składa się z poziomu na powierzchni i aż trzech pod ziemią. Z dwoma bocznymi peronami oraz trzema wejściami w tym głównym atrio centrale i dwoma bocznymi. Tablica z dokładnym rozkładem jazdy, razem z aktualnymi zmianami znajduje się tuż nad głównym wyjściem. Po jej lewej stronie znajduje się natomiast kasa biletowa i kabiny obsługi podróżnych, do których należy wcześniej pobrać numerek kolejki z automatu. Sporym ułatwieniem mogą okazać się również samoobsługowe automaty, w których kupimy bilety.

Drugi poziom pod ziemią jest również miejscem dla pasażerów oczekujących na pociągi pośpieszne. Znajduje się tu poczekalnia, łazienka kilka sklepów i kawiarnia. Na terenie całego dworca znajduje się natomiast bezpłatne WiFi Iperbole Wireless.

Dla osób, które chcą jedynie zwiedzić miasto w kilka godzin pomiędzy przesiadkami, znajdująca się na Dworcu Centralnym Bolonii przechowalnia bagażu może okazać się sporym ułatwieniem. Czynna jest od 7 do 19 i znajduje się naprzeciwko toru 7 na zachód.

Ze względu na centralne położenie Bolonii względem innych włoskich miast połączenie z nimi jest bardzo korzystne zarówno czasowo, jak i bez konieczności jakichkolwiek przesiadek. Podróż do Florencji trwa 35 minut, do Rzymu 2 godziny i 25 minut, a do Mediolanu 1 godzinę i 25 minut.

W odległości 10 minut drogi od dworca Bologna Centrale znajduje się Via Indipendenza będąca handlową ulicą Bolonii prowadząca do centrum Piazza Maggiore. Tuż przed samym dworcem są również czterogwiazdkowe hotele: UNA Hotel Bologna, Starhotels Excelsior i Mercure Bologna Centro.

Lotnisko Guglielmo Marconi

Lotnisko jest międzynarodowym portem lotniczym zajmującym 7 miejsce wśród największych we Włoszech. Znajduje się w odległości około 6 km od centrum miasta. Posiada gęstą sieć połączeń z większymi Europejskimi miastami. Za sprawą tanich linii lotniczych jak też bezpośrednie loty do USA w miesiącach letnich. Cały port podzielony jest na poszczególne terminale, a jego najnowsza wschodnia część połączona jest z resztą lotniska połączeniem kolejowym BLQ express lub w przypadku autobusu BLQ bus.

Do dyspozycji pasażerów znajduje się tu również parking w tym również te bezpłatne znajdujące się przy wjeździe na lotnisko. Pomocne mogą okazać się również punkty informacyjne znajdujące się przy każdym terminalu oraz aż 8 wypożyczalni samochodów. Wiąże się to jednak z koniecznością zgłoszenia tego faktu w hotelu, w którym zamierzamy się zameldować. Aby mogli oni zarejestrować tablice rejestracyjne auta w celu wjazdu do ZTL będącego odpowiednikiem historycznego centrum miasta.

Transport autobusowy

Lokalne linie autobusowe są tanie i z reguły punktualne. Przybywając do Bolonii pociągiem z pewnością, przydatne okażą się połączenia Bologna Centrale z centrum miasta między innymi linii FICO odjeżdżających co 30 minut. Należy jednak wcześniej zaopatrzyć się w bilet dostępny w kiosku na dworcu. Jest to również miejsce, z którego odchodzi bezpośredni autobus kursujący co 11 minut na lotnisko Guglielmo Marconi każdego dnia od 5.30 do 12.15.

Zatrzymując się w centrum miasta, autobus nie będzie konieczny. Do zwiedzania najistotniejszych zakątków, natomiast zatrzymując się na obrzeżach miasta, wybór tego środka transportu będzie często koniecznością. Jednak ruch w mieście nie należy do najpłynniejszych.

Taksówki w Bolonii

Taksówki w Bolonii bywają drogie jednak często niezbędne. Pierwszy postój taksówek po wyjściu przez główną bramę atrio centrale na Bologna Centrale znajduje się po prawej stronie lub tuż na wprost wychodząc z bocznego holu. Natomiast kurs z lotniska do centrum miasta wyniesie około 25 €. Postój znajduje się tuż przed każdym wyjściem z terminalu. W Bolonii są dwie firmy Cotabo ( +39 051372727) oraz CAT (+39 0514590).

Gdzie zatrzymać się w Bolonii?

Optymalnym miejscem, będącym jednocześnie najdogodniejszym pod względem transportu jest z pewnością centrum starego miasta. Otoczone jest przez Viali di circonvallazione, czyli XIII wieczne mury, z których do dzisiejszych czasów pozostały jedynie bramy. Znajdują się tu bowiem wszystkie najistotniejsze atrakcje Bolonii. A także szeroki wybór restauracji, sklepów i kawiarni, do których bez trudu dostać można się pieszo.

W samym centrum miasta znajduje się wiele hoteli. Jednak w okresie organizowanych w mieście festiwali czy targów będą z pewnością obłożone. Warto jest więc wcześniej porównać datę naszego pobytu z największymi tego typu imprezami w tym Sana, Cersaie, Cosmoprof czy ArteFiera. Na krótki 2-3-dniowy pobyt lepiej jest zarezerwować hotel lub pensjonat, na dłuższy pobyt z pewnością sprawdzi się Airbnb.

Grand Hotel Majestic Gii Baglioni należy do czołówki najbardziej prestiżowych hoteli w mieście. Charakteryzuje się lukowymi pokojami i wysokiej jakości obsługą.

Przykładem pensjonatu w Bolonii z pewnością może być Casa Bertagni przekształcony z XX- wiecznego domu dziadków właściciela. Jednym z oryginalniejszych miejsc noclegowych w mieście z pewnością jest Torre Prendiparte. Jest jedynym w swoim rodzaju Airbnb znajdującym się w XII- wiecznej wierzy mieszkalnej. Będącej drugą co do wielkości w mieście i znajdującą się na placu Sant’Alo.

Kiedy najlepiej odwiedzić Bolonię?

Najpopularniejszym terminem dla odwiedzających miasto jest oczywiście okres wakacyjny, czyli lipiec i sierpień. Jest jednocześnie jednym z najbardziej upalnych i dusznych. O wiele dogodniejsze z pewnością ze względu na niższe, ale nadal dogodne temperatury są z pewnością marzec i kwiecień. A także tuż po szczycie sezonu, czyli wrzesień.

Typowo zimowe miesiące od grudnia do końca lutego w większości mogą stanowić ciekawą alternatywę dla podróżnych z Europy, którzy uciekają od szarej i zimnej aury. Wówczas Bolonia nadal stanowi sporą atrakcję turystyczną. Do tego ze względu na zmniejszone obłożenie z większą łatwością można poruszać się po mieście. A także spokojniej zwiedzać atrakcje, skorzystać z niższych cen jak też poczuć autentyczny klimat tego miejsca.

Godziny otwarcia sklepów i restauracji

Jak przystało na Włochów, większość mniejszych sklepów przemysłowych i spożywczych zamyka się w godzinach od 12:30 do 13:30. Natomiast duże sieciówki pracują bez przerwy od 9:30 do 19:30. W Bolonii każdego dnia bez przerwy otwarte są natomiast rynki żywności Mercato delle Erbe i Mercato di Mezzo. Większość restauracji natomiast serwowanie lunchu rozpoczyna od 12:30 do około 14:30 a kolacji od około 19 do 22:30.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Najlepsze bolońskie restauracje, gdzie zjeść w Bolonii, TOP 7 restauracji

Punkty widokowe w Bolonii

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności