Co zobaczyć w Bolonii w jeden, dwa i trzy dni?

Tagi , , , , ,

Bolonia to jedno z ciekawszych Włoskich miast w regionie Emilii-Romanii. W zależności jednak od tego ile czasu możemy poświęcić na jego zwiedzenie i poczucie autentycznego klimatu tego miejsca, warto jest dobrze zaplanować podróż. Bowiem dzięki wcześniejszym rezerwacjom i posiadaniu informacji co do otwarcia niektórych atrakcji, restauracji oraz godzin kursowania komunikacji miejskiej możemy w optymalny sposób wykorzystać każdy spędzony w Bolonii dzień.

Każdy podróżujący ma różne tempo, środki finansowe i priorytety względem tego, co chciałby zobaczyć w Bolonii. Poniżej przedstawione zostały trzy sugerowane warianty zwiedzania miasta uzależnione od dni, jakie chcielibyśmy na to przeznaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć w Bolonii w ciągu jednego dnia?

W zależności od tego, w jaki sposób przybyliśmy do miasta, swoje pierwsze koki warto kierować na Piazza Maggiore czyli historyczne centrum Bolonii. Z lotniska Bologna Guglielmo Marconi podróż autobusem do centrum zajmie około 20 minut liniami 81 oraz 91. Bilet w wysokości 1,3 € kupimy w miejscach oznaczonych literą T. Jeśli jednak nie zdążymy tego zrobić, to u kierowcy zapłacimy 1,5 € o ile będzie akurat nimi dysponował. Istnieje również możliwość podróży autobusem lotniskowym Aerobus.

Bilet na jednorazowy przejazd możemy zakupić w znajdujących się tuż przy przystankach automatach. Droga taksówką na Piazza Maggiore będzie najwygodniejsza. W ciągu tygodnia za taki kurs zapłacimy około 15 € a w weekendy czy nocą 18 €. Dodatkowo należy pamiętać, iż bagaż to dopłata 0,5 €.

Gdy już znajdziemy się na Piazza Maggiore, można w końcu odetchnąć. Warto jest zatrzymać się na chwilę wśród licznych znajdujących się tu kawiarenek na poranną kawę. Oraz rozkoszować się promieniami słońca padającymi na okalające plac zabytkowe fasady budynków w tym Palazzo D’Accursio, Palazzo del Podesta czy Palazzo dei Banchi. Wówczas z łatwością zobaczymy krzątających się tutejszych mieszkańców rozpoczynających kolejny pracowity dzień.

Około godziny 9:30 można wyruszyć w poszukiwaniu architektonicznych i historycznych perełek Bolonii. W tym znajdującej się nieopodal Bazyliki San Petronio, która posiada taras będący jednym z punktów widokowych w mieście. Wjazd windą na wysokość około 54 m kosztuje 3 €. Przeznaczony jest na dokończenie będącej w budowie od 1390 roku bazyliki. Wewnątrz samego budynku znajduje się również wiele ciekawych dzieł i rzeźb. Oraz również jedne z najstarszych organów na świecie z 1470 roku.

Wychodząc około 10:30 bocznym wejściem Pavaglione z bazyliki, warto kierować się w stronę Via Zamboni. Znajduje się tam najstarszy na świecie Uniwersytet Boloński z 1088 roku, na którym studiował niegdyś Mikołaj Kopernik. Ciekawy jest nie tylko sam budynek z okalającymi go arkadami czy znajdujący się tam plac, ale też mieszczący się na piętrze teatro anatomico z umieszczonym w samym centrum marmurowym stołem sekcyjnym.

11:30 to dobry moment, aby przespacerować się po Quadrilatero, czyli okalającym centrum miasta ciągu ulic układających się w kwadrat. Wzdłuż których mieszczą się liczne sklepiki z pamiątkami oraz dziełami tutejszych artystów. Znajdziemy tu również sklepiki z lokalnymi przysmakami takimi jak mascarpone, mortadela, crescentine czy słynnymi lodami, bez których nie mogłaby się obyć żadna włoska wycieczka.

Po długim spacerze z pewnością przyjdzie ochota na obiad. Jednymi z chętniej polecanych tutejszych restauracji są La Cucina sul Lago, Marcato di Mezzo czy L’Antica Bottage Bologna.

Około godziny 14:00 można udać się na powolny spacer w kierunku Due Torri. Czyli dwóch wież mieszkalnych, charakterystycznych dla miasta i całego regionu. Wejście na jedną z nich – Asinelli będącą najwyższym punktem widokowym w mieście kosztuje 5 €. Aby nie tracić czasu w długiej kolejce, warto jest wcześniej zarezerwować wejście.

15:30 to dobry moment, aby udać się na pobliski Piazza Santo Stefano, na którym znajduje się kompleks siedmiu tutejszych kościołów.

17:00 to czas na odpoczynek po długim dniu pełnym wrażeń. Orzeźwienie może przynieść lokalny drink Spritz będącym najczęściej serwowanym tu aperitivo w okolicznych lokalach.

18:00 zregenerowani możemy wyruszyć na zakupy. Te bardziej ekskluzywne zrobimy na Via Rizzoliczy Via Farini, a mniej kosztowne przy Via Ugo Bassi oraz Via Indipendenza.

Godziny 20:00 to dobry moment na kolację. Wśród najlepszych restauracji w centrum polecane są Buca San Petronio czy Tratoria di Via Serra. Serwujące bogactwo owoców morza w tym lokalne potrawy takie jak Tagliatelle al ragu, czy słynne tortellini, na które przepis jest chronionym dobrem regionu.

Co zobaczyć w Bolonii w ciągu dwóch dni?

Gdy nasz pobyt trwa dłużej po pierwszym dniu, zasugerowanym powyżej, przychodzi czas na dalszy ciąg zwiedzania. Tuż po śniadaniu w wybranym hotelu warto około 9:00 wybrać się w kierunku Muzeum Historii Bolonii. Jest to najciekawsze źródło wiedzy o regionie.

W zależności od tego, jak bardzo pochłonie nas to miejsce, około południa przychodzi czas na lunch. Nieopodal znajduje się kilka restauracji z ręcznie robionym makaronem w tym Sfoglia Rina przy Via Castiglione oraz Bottega Portici.

14:00 to idealny moment na spacer pod najdłuższym portykiem na świecie w kierunku Sanktuarium Madonna di San Luca. Znajduje się on na wzgórzu strażniczym Colle della Guardia na południowy zachód od Bolonii. Mijając po drodze stadion Dall’Ara klubu piłkarskiego Bologna FC. Po przybyciu na miejsce wytchnieniem może okazać się tutejszy zielony park z wygodnymi ławkami i rozciągający się na całe miasto niesamowity widok.

18:00 to przybliżona godzina powrotu do centrum miasta na orzeźwiające aperitivo, a następnie około 20:00 kolacja.

Co zobaczyć w Bolonii przez trzy dni?

Gdy już dwa dni pobytu za nami warto w tym ostatnim być nieco bardziej kreatywnym. W związku z bardzo dobrze usytuowaną Bolonią pod względem komunikacji kolejowej ma ona bezpośrednie i dość krótkie połączenia z innymi okolicznymi miastami. W tym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO Piazza Grande. Wraz ze znajdującą się na nim Katedrą w Modenie oddalonej o jedyny 25 minut drogi.

Warta zwiedzenia jest również Parma, oddalona o 55 minut jazdy pociągiem. Jest to jedno z najciekawszych miast pod względem swego artystycznego dorobku. Ferrara oddalona o 30 minut zachęca do odwiedzenia Zamkiem Esta i Pałacem Diamanti.

Najbardziej interesującym jednak jest Rawenna oddalona o ponad godzinę drogi pociągiem od Bolonii. Niegdyś miasto rezydencjalne cesarzy zachodniorzymskich a obecnie miasto, które posiada aż 8 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bolonia może również stać się bazą wypadową do innych dalej położonych Włoskich miast. Przecinają się w niej bowiem dwie linie kolejowe wzdłuż i wszerz kraju co pozwala na bezpośredni, niewymagający przesiadek przejazd do dowolnego miasta a za sprawą kolei szybkich prędkości czas podróży będzie maksymalnie skrócony. Wówczas w ciągu 37 minut dotrzemy do Florencji, w godzinę do Mediolanu a 1,5 godziny zajmie nam przejazd do Wenecji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Modena, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Ferrara, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności