Wynajem samochodu w Bolonii

Tagi , , , , ,

Bolonia — stolica regionu Emilia-Romania we Włoszech to bardzo klimatyczne miasto z historycznym centrum. W mieście tym znajduje się najstarszy uniwersytet w Europie, piękne kamienice z portykami, okazałe gmachy publiczne, muzea, pomniki, zabytkowe kościoły, fontanny oraz miejskie tętniące życiem place. Bologna słynie także prawdopodobnie z najlepszej kuchni we Włoszech. Co ciekawe, mieszkańcy Bolonii twierdzą, że je się tu znacznie więcej, niż w innej części Włoch. Niezależnie od tego, czy przylatujemy do tego pięknego miasta na kilka dni samolotem, czy chcemy zwiedzić Bolonię w jeden dzień po drodze na wakacje nad Adriatykiem, to jest to miasto, które zasługuje na uwagę każdego turysty. Przylatując tu samolotem, warto wiedzieć, jakie istnieją możliwości wynajmu samochodu w Bolonii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajem samochodu w Bolonii

Jeśli w planach jest podróż do Bolonii samolotem, to bez problemu możemy wynająć samochód przy lotnisku. W Bolonii, jak i w innych popularnych turystycznie miastach wypożyczalnie znajdują się zazwyczaj w centrum oraz przy lotniskach. Tutejsze lotnisko w szczególności upodobały sobie tanie linie lotnicze takie jak na przykład: Ryanair czy Wizzair. Międzynarodowy Port Lotniczy w Bolonii ma tę wielką zaletę, że położony jest blisko obwodnicy miasta. Z lotniska do samego centrum Bolonii jest niespełna 6 km.

Przeczytaj również: Samochodem po Bolonii

Oznaczenia na parkingach we Włoszech

Wielu turystów twierdzi, że parkowanie we Włoszech jest problematyczne, ponieważ brakuje miejsc parkingowych dla tłumów turystów, ale i dla samych mieszkańców. Dlatego też powstały specjalne miejsca, gdzie stworzono odwiedzającym Bolonię wygodne warunki do zaparkowania samochodu na obrzeżach i dojazdu do starego miasta w centrum komunikacją miejską. Ta opcja jest jednak dla wielu mało atrakcyjna, dlatego też, zanim wjedziemy do centrum Bolonii, warto poznać oznaczenia na parkingach.

Białe linie parkingowe

Linie wymalowane na biało oznaczają, że w danym miejscu można parkować bezpłatnie i bez ograniczeń.

Żółte linie parkingowe

Linie żółte to tzw. miejsca specjalne, zarezerwowane dla mieszkańców, dostaw oraz dla gości danego hotelu. Nie można z nich korzystać, jeśli nie mamy do tego odpowiednich uprawnień.

Niebieskie linie parkingowe

Linie niebieskie to miejsca parkingowe płatne. W większości przypadków bilet parkingowy możemy kupić w parkomacie, chociaż nie zawsze. W wielu miejscach bilet można kupić w tzw. Tabachi, które są połączeniem kiosku ruchu ze sklepikiem, w którym można kupić prasę, papierosy czy przekąski. Należy samemu określić datę i godzinę, o której pozostawiło się auto w danym miejscu na parking.

Różowe linie parkingowe

Linie parkingowe różowe to miejsca przeznaczone dla kobiet w ciąży oraz dla mam z małymi dziećmi. Miejsca to póki co można spotkać na parkingach niektórych centrów handlowych.

Może Cię zainteresować: Bolonia – ważne informacje dla podróżnych

Zona a Traffico Limitato — Bolonia

Bolonia to miasto bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami Włoch dzięki autostradom. Jednak poruszanie się po samym centrum nie jest proste i trzeba bardzo uważać, aby nie wjechać w strefę ograniczonego ruchu.  Duża część Starego Miasta w Bolonii objęta jest ZTL – Zona a Traffico Limitato, czyli strefą ograniczonego ruchu. Punkty dostępu do tej strefy są ciągle monitorowane.

Zona a Traffico Limitato – ZTL to miejsca o ograniczonym ruchu kołowym oraz strefa niskiej emisji. Strefa ta została stworzona po to, aby m.in. zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego w miejscach o dużym znaczeniu kulturowym i historycznym. Warto wiedzieć, że nie we wszystkich miastach we Włoszech obowiązuje Zona a Traffico Limitato, jednak należy się ich spodziewać w najpopularniejszych turystycznie miastach, takich jak na przykład: Rzym, Mediolan, Piza oraz Florencja.
Warto ominąć samochodem centrum Bolonii, gdzie znajdują się światowej klasy zabytki i zostawić samochód gdzieś poza starym miastem, aby szukając parkingu nie tracić cennego czasu oraz nerwów w poszukiwaniu skrawka wolnej przestrzeni dla naszego samochodu.

Kto może poruszać się po Zona a Traffico Limitato?

Dostęp do Zona a Traffico Limitato jest dozwolony dla rowerów, motorowerów, motocykli, samochodów klientów hoteli położonych w centrum, pojazdów hybrydowych i zeroemisyjnych. Przed przyjazdem autem do hotelu, który znajduje w Zona a Traffico Limitato warto skontaktować się z recepcją i podać numer rejestracyjny pojazdu, aby tablica rejestracyjna auta została zgłoszona władzom miejskim.

Gdzie najlepiej parkować w Bolonii?

Darmowe parkingi w Bolonii

W Bolonii wbrew pozorom sporo jest parkingów darmowych. Są one nieco oddalone od centrum, ale warto tam pozostawić samochód i nie stresować się szukaniem miejsca na parkingach płatnych bliżej centrum Bolonii. Są to na przykład parkingi, czyli Parcheggi:

 • Gratuito (Via Legnano, 2)
 • Parcheggio (Via Giovanni Favilli, 10)
 • Parcheggio (Viale Roma, 21)
 • Pubblico Gratuito (Certosa, 40134)
 • Parcheggio Lidl (Via Libia, 67)
 • Parcheggio Eurospin (Via del Lavoro, 8)

Parkingi płatne w Bolonii

W Bolonii bliżej ścisłego centrum znajdują się również parkingi płatne oraz garaże wielopoziomowe. Najpopularniejsze są parkingi podziemne tj. np.: parking przy Piazza VIII Agosto, z którego łatwo można dostać się na główny plac Bolonii. Cena za pierwszą godzinę parkowania wynosi średnio 2,60 – 3,00 euro, natomiast po trzeciej i kolejnej godzinie parkowania cena nieco spada. Do najpopularniejszych parkingów płatnych w Bolonii należą:

 • Stazione Bologna – ParkinGO (Via Jacopo Barozzi, 9 f)
 • Parcheggio Multipiano Riva Reno (Parco 11 Settembre 2001, Via del Rondone, Via Azzo Gardino, 2)
 • Parcheggio Baraccano Bologna (Piazza del Baraccano, 46)
 • Saba S. Orsola Malpighi (Via Pietro Albertoni, 8)
 • Parcheggio Tanari (Via Luigi Tanari, 17)
 • Parcheggio Stazione Bologna Centrale P1 (Via Giacomo Matteotti, 5)
 • Nuovo Parcheggio Stazione (Via Aristotile Fioravanti, 4)
 • Bologna & Fiera Parking Spa (Via Michelino, 38)

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Jak dostać się z lotniska w Bolonii do Florencji: Przewodnik

Ciekawe miejsca i atrakcje w regionie Emilia-Romania — co warto zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności