Parma Włochy – TOP 20 atrakcji w Parmie i w okolicy

Tagi , , , , ,

Parma jest jednym z największych miast leżących w regionie Emilia-Romania, w północnych Włoszech. Miejscowość jest szczególnie znana z produkcji szynki Prosciutto do Parma i sera Parmigiano Reggiano. Na przestrzeni wieków Parma odgrywała ważną rolę w rozwoju Włoch. Ze względu na swoją długą historię oraz wpływy różnych kultur, Parma ma mnóstwo zabytkowych miejsc oraz pięknych świątyń. Oprócz interesujących zabytków, Parma posiada również wiele niesamowitych restauracji i kawiarni, które serwują znane na całym świecie specjały. Co warto zobaczyć w Parmie i w okolicy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule pt.: „Parma Włochy – TOP 20 atrakcji”.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Parma podstawowe informacje

Miasto Parma leży w zachodniej części regionu Emilia-Romania we Włoszech, pomiędzy Bolonią i Mediolanem. Parma słynie z bogatej tradycji gastronomicznej i dwóch produktów, które są tutaj produkowane: sera Parmigiano Reggiano oraz Prosciutto di Parma (szynki parmeńskiej). Co ważne, produkty te otrzymały znak Chronionej Nazwy Pochodzenia. Dodatkowo, Parma to także miasto sztuki teatralnej i muzyki, gdzie rozbrzmiewają utwory Giuseppe Verdiego.

Parma Włochy – TOP 20 atrakcji w Parmie i w okolicy

Baptysterium w Parmie

Baptysterium zbudowano na planie ośmiokąta na przełomie XII i XIII wieku. Co ciekawe, wewnętrzna część Baptysterium wykonana jest z różowego marmuru pochodzącego z Werony. Warto zwrócić uwagę na ozdobne łuki, kolumny i płaskorzeźby, które sprawiają, że ta ogromna budowla jest bardzo elegancka.

Muzeum Diecezjalne – Museo Diocesano

To niewielkie muzeum, ma swoją siedzibę w Pałacu Biskupim. Wizyta w tym muzeum jest uzupełnieniem zwiedzania Katedry Duomo oraz Baptysterium w Parmie. Muzeum prezentuje historię kształtowania się chrześcijaństwa w Parmie, od czasów rzymskich do średniowiecza.

Teatro Farnese

Teatro Farnese znajduje się w kompleksie Palazzo della Pilotta. Jest on jednym z najbardziej znanych przykładów drewnianego teatru, który przetrwał do naszych czasów. Teatro Farnese otwarto w 1600 roku. Był wówczas największym teatrem na świecie, dlatego też mógł pomieścić na widowni prawie 4,500 osób. Podczas II wojny światowej teatr poważnie uszkodzono, jednak szybko go odrestaurowano i dziś można podziwiać w nim m.in. pięknie zdobione drewniane siedzenia oraz ściany. Wokół półokrągłych siedzeń znajduje się seria ozdobnych drewnianych łuków, które służyły jako loże dla bogatej elity z Parmy.

Palazzo della Pilotta

Ten ogromny kompleks budynków jest jednym z największych w Parmie i znajduje się w pięknych terenach nad brzegiem rzeki Torrente Parma. Pałac zbudowano pod koniec 1500 roku. Na przestrzeni lat pełnił on różne funkcje. Niektóre fragmenty budowli pozostały niedokończone i tworzą dziwne połączenie prostej kamiennej architektury z dekorowanymi fasadami. Na terenie kompleksu znajduje się Galeria Narodowa, Biblioteca Palatina oraz wspaniały Teatro Farnese.

Klasztor San Paolo i Camera di San Paolo

W benedyktyńskim klasztorze San Paolo znajduje się nieznane większości ludzi arcydzieło włoskiego renesansu. Jest to Camera di San Paolo lub zamiennie nazywane Camera della Badessa. W dawnym pokoju Opatki (Giovanna da Piacenza) znajduje się przepiękny fresk, który wykonał Correggio w 1519 roku. Niezwykłość fresku Correggio polega na efekcie iluzjonistycznym. Na fresku znajduje się pergola z liści i splecionej wikliny, w której poruszają się różne postacie. W murach klasztoru znajduje się także ogród, do którego można wejść bezpośrednio z ulicy. Dodatkowo na skraju klasztornego ogrodu dostępna jest cela św. Katarzyny – obecnie niewielka kaplica z freskami dotyczącymi życia św. Katarzyny Aleksandryjskiej (autorstwa Araldiego).

Parma Włochy – Castello di Torrechiara

Jeśli szukasz propozycji jednodniowej wycieczki to polecamy malowniczą, małą miejscowość Torrechiara, która leży na południe od Parmy. Można do niej dojechać samochodem w około 35 minut z miasta. Główną atrakcją tej miejscowości jest niesamowity zamek Castello di Torrechiara, który zbudowano w 1400 roku na wzgórzu. Ten ogromnych rozmiarów zamek zapewnia panoramiczne widoki na otaczający go region. Podczas zwiedzania zamku warto zobaczyć bardzo dobrze zachowane wnętrze. Poza tym, znajduje się w nim kilka pięknie zdobionych pomieszczeń, w tym słynna Camera d’Oro – Złota Komnata.

Teatro Regio

Teatr Regio to kolejny teatr w Parmie, który warto odwiedzić. Choć z zewnątrz teatr wygląda nieco zwyczajnie to jego wnętrze jest niezwykłe. Co ciekawe, jest on jednym z najpopularniejszych teatrów w całych Włoszech. Teatr może pomieścić około 1400 widzów, co sprawia, że jest on bardzo kameralny. Siedzenia ozdobione są czerwonym aksamitem i złotymi lamówkami. Na widowni znajduje się także 5 poziomów indywidualnych miejsc w lożach. Ponadto, sufit i ściany posiadają niezwykle ozdobne dekoracje.

Kościół Santa Maria Della Steccata

Kolejnym, pięknym kościołem w centrum Parmy jest Sanktuarium Santa Maria della Steccata. Sanktuarium posiada renesansowy wystrój i jest niezwykle ładnym budynkiem. Wnętrze Sanktuarium posiada dużą ilość kolorowych fresków i ozdobnych dekoracji. Każda z czterech okrągłych wież, które tworzą świątynię posiada sufit, który jest pokryty złotą dekoracją. Główny fresk w nawie głównej przedstawia scenę konsekracji. Fresk namalował znany parmeński artysta – Bernardino Gatti.

Katedra w Parmie – Duomo di Parma

Duomo di Parma poświęcona jest Najświętszej Maryi Pannie. Katedrę w Parmie uważa się za jeden z najlepszych przykładów romańskiej architektury we Włoszech. Ponadto słynie ona ze swoich pięknych fresków. Katedra znajduje się na Piazza del Duomo, w centrum historycznego starego miasta. Fasada frontowa posiada szereg dużych, ozdobnych łuków, a obok kościoła stoi ogromna campanila – dzwonnica kościelna. Wewnątrz katedry znajduje się także wiele  dekoracji, ale centralnym punktem jest fresk na głównej kopule. Fresk ten przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i jest on przykładem sztuki renesansowej. Namalował go słynny włoski malarz – Correggio.

Piazza Garibaldi

Parma ma wiele uroczych placów, ale najbardziej godnym uwagi jest Piazza Giuseppe Garibaldi, który znajduje się na południe od katedry. Plac ten otoczony jest zabytkowymi budynkami, w tym monumentalnym Palazzo del Governatore, Comune Di parma i kościołem św. Pawła Apostoła. Przed Palazzo del Governatore stoi pomnik Giuseppe Garibaldiego, który przyczynił się do zjednoczenia Włoch. Jest to doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku. Na placu znajduje się także wiele sklepów, restauracji oraz kawiarni.

Kościół San Giovanni Evangelista

Za katedrą znajduje się kolejna warta uwagi świątynia – kościół św. Jana Ewangelisty, który zbudowano w 1500 roku ,w stylu renesansowym. Kościół wykonano z tego samego różowego marmuru co katedrę. Frontowa fasada kościoła posiada kilka bardzo szczegółowych rzeźb. Stojąca obok dzwonnica ma wysokość 73 metrów. Wewnątrz budynku możesz znaleźć wiele dzieł sztuki sakralnej i pięknych dekoracji, a także sporo dzieł znanego artysty – Correggio. Dzięki znajdującemu się w pobliżu klasztorowi, można poznać historię chrześcijaństwa dzięki dobrze zachowanym, starożytnym manuskryptom.

Parco Ducale

Parma posiada także kilka ładnych parków i skwerów, ale żaden nie jest tak rozległy jak Parco Ducale. Zajmuje on ponad 200 metrów kwadratowych i jest jednym z najważniejszych miejsc rekreacji w Parmie. Parco Ducale położony jest po drugiej stronie rzeki w sąsiedztwie Palazzo della Pilotta. W całym parku można znaleźć różne aleje, a także ładną Fontanę del Trianon, która otoczona jest małym jeziorkiem. Dlatego też mieszkańcy nazywają go „Ogrodem”. W parku stoją także dwa inne ważne budynki: Palazzetto Eucherio Sanvitale (w stylu renesansowym) oraz Palazzo del Giardino (z XVI wieku).

Muzeum archeologiczne w Parmie

Narodowe Muzeum Archeologiczne znajduje się w kompleksie Palazzo della Pilotta. Muzeum założono w 1790 roku i od tego czasu prezentuje bogatą kolekcję starożytnych artefaktów oraz relikwii. Obecnie, obszerna kolekcja prezentuje ogromnych rozmiarów głowę greckiego boga Zeusa, artefakty pochodzące z wykopalisk na Wzgórzu Palatyńskim, różne starożytne egipskie znaleziska, a także kolekcję greckich waz oraz ceramiki. Ponadto w muzeum tym znajduje się także wystawa znalezisk pochodzących z epoki brązu i żelaza, które znaleziono w regionie Emilia-Romania.

Galeria Narodowa w Parmie

Jest to imponująca galeria sztuki, która znajduje się w kompleksie Palazzo della Pilotta, w centrum historycznego starego miasta Parmy. Dzieła gromadzone w Narodowej galerii pochodzą z czasów renesansu. Wśród godnych uwagi artystów, których prace są wystawione w Galerii Narodowej w Parmie są m.in. dzieła: Leonarda da Vinci, Antoona van Dycka, Correggio oraz Canaletto. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki ta piękna ekspozycja powinna znaleźć się w planie zwiedzania Parmy.

Orto Botanico di Parma

Ogród botaniczny Orto Botanico di Parma utrzymywany jest przez Uniwersytet w Parmie. Znajduje się on przy Viale Martiri della Liberta, w centrum Parmy. Na terenie tego pięknego ogrodu możesz zobaczyć wiele różnych gatunków roślin oraz drzew. Do godnych uwagi odmian należą rośliny wodne takie jak: Butomus Umbellatus (Łączeń baldaszkowy), Lemna Minor (Rzęsa drobna) oraz gatunki drzew w tym Ginkgo Biloba i Magnolia. Oczywiście na terenie ogrodu znajduje się także kilka szklarni, w których rosną rośliny tropikalne.

Museo Glauco Lombardi

To muzeum poświęcone jest legendarnemu cesarzowi i dowódcy wojskowemu – Napoleonowi Bonaparte i jego małżonce Marii. Muzeum położone jest w centrum Parmy, przy Piazza della Pace. W Museo Glauco Lombardi znajdziesz duży wybór fotografii, listów i pamiątek, które pokazują życie osobiste Napoleona i jego związek z ukochaną Marią.

Biblioteca Palatina i Muzeum Bodoni

Godna uwagi jest także, Biblioteka Palatina, która powstała w 1761 roku. Budynek biblioteki znajduje się w samym sercu miasta, przy Palazzo della Pilotta. W zbiorach biblioteki znajduje się około 700 tysięcy książek, 50 tysięcy znaczków oraz 7 tysięcy  manuskryptów. Dodatkowo we wnętrzu tej pięknej biblioteki znajdziesz zabytkowe regały, gabloty oraz rzeźby. Co ciekawe, ta piękna biblioteka przypomina nieco bolońską Bibliotekę Archiginnasio. Biblioteka Palatina jest połączona z Muzeum Bodoniego, które prezentuje historię druku w Parmie począwszy od XVIII wieku. Giambattista Bodoni (1740 -1813 r. ) był włoskim drukarzem, który założył wydawnictwo w Parmie.

Muzeum Arturo Toscanini

Z kolei, muzeum Arturo Toscanini (1867 – 1957 ) poświęcone jest życiu oraz twórczości wielkiego włoskiego dyrygenta i wiolonczelisty, który urodził się w Parmie. Budynek muzeum mieści się w domu słynnego dyrygenta. Możesz zobaczyć tu meble, przedmioty i kostiumy operowe dyrygenta. Warty uwagi jest pokój z fortepianem oraz pokój, w którym w 1867 roku urodził się Toscanini.

Parma Włochy – Fabryka Parmigiano – Reggiano i Prosciutto di Parma

Miłośnicy kuchni i włoskich smaków powinni odwiedzić fabrykę Parmigiano-Reggiano oraz Prosciutto di Parma. Miejsce produkcji słynnego sera Parmigiano-Reggiano jest jednym z najbardziej interesujących i pamiętnych doświadczeń podczas podróży po Włoszech. Fabryki te znajdują się poza miastem, w związku z tym będziesz musiał pojechać tam samochodem albo zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Będąc w Parmie warto spróbować  „Rosa di Parma”, czyli pieczeń wołową z szynką parmeńską, płatkami Parmigiano Reggiano i winem Lambrusco.

Polecany artykuł: Parma co zobaczyć, zwiedzanie, atrakcje

La chiesa di San Francesco del Prato

Na koniec zwiedzania, warto wybrać się do San Francesco del Prato. Jest to gotycki kościół katolicki, który znajduje się na Piazzale San Francesco 4. Budowa kościoła San Francesco del Prato rozpoczęła się prawdopodobnie w 1240 roku. Jest to wyjątkowy budynek z wydłużonymi pojedynczymi oknami na głównej fasadzie. Fasadę wzbogaca wielkie okno różane (witraż) pochodzące z 1461 roku, które jest dziełem Alberta da Verona. Witraż tworzy 16 promieni – z liczbą tą związana jest symbolika. Liczba 16 dla ludzi żyjących w średniowieczu symbolizowała Dom Boży. W 1810 roku świątynię przekształcono na polecenie Napoleona w więzienie. Pełniła ona tę funkcję do 1992 roku.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Castell’Arquato – atrakcje, noclegi

Place w Bolonii: przewodnik dla turystów

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności