Najlepsze muzea w Bolonii, które warto zobaczyć

Tagi , , , , , , , ,

Bologna, jako miasto uniwersyteckie, oferuje wiele możliwości zwiedzania muzeów poświęconych sztuce i wiedzy. W mieście działa ponad 30 muzeów, które prezentują różnorodne kolekcje artystyczne. Zwiedzanie tych miejsc pozwala nie tylko poznać bogatą historię miasta, lecz także zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki i uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych. Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem muzeów w Bolonii, ta przewodnik będzie dla Ciebie pomocny. Poznaj Muzea w Bolonii i okolicach, które warto zwiedzić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

MAMbo – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii

MAMbo, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii, jest jednym z najbardziej znanych i często odwiedzanych muzeów w mieście. To miejsce zostało zainaugurowane w maju 2007 roku i łączy w sobie historię Galerii Sztuki Nowoczesnej, która powstała w 1916 roku. Wszystko zaczęło się od hrabiny Nerina Armandi Avogli, która przekazała miastu rezydencję Villa delle Rose, aby stworzyć galerię sztuki. W ciągu lat galeria ta zaczęła się powiększać i gościć dzieła awangardowej sztuki włoskiej. W 1975 roku siedziba została przeniesiona na teren Targów Powiatowych.

Obecnie MAMbo znajduje się w centrum Bolonii przy Via Don Minzoni 14 i znajduje się w pięknym pałacu, który kiedyś był miejską piekarnią. W muzeum można zobaczyć dziewięć obszarów tematycznych, w których gromadzone są nowatorskie dzieła sztuki z drugiej połowy XX wieku. Muzeum jest również gościnnym domem dla kolekcji Morandi i oferuje wiele instalacji i wystaw artystów włoskich i międzynarodowych. Więcej informacji na temat wystaw i rozkładów jazdy można znaleźć w MAMbo.

Muzeum Pelagalli — Tysiąc dźwięków i świateł 

W Museo Pelagalli czeka na Ciebie niezapomniana wędrówka przez historię komunikacji. Zobaczysz tam ponad 2000 oryginalnych i działających przedmiotów, które ukazują dzieje muzyki, kina, telewizji i radia. Przewodnikiem po muzeum jest sam Gianni Pelagalli, założyciel i właściciel, który opowie Ci wszystko z pasją i zabawą. Zobaczysz tam kolorowe szafy grające, stacje radiowe Guglielmo Marconiego, pierwsze modele czarno-białych telewizorów, ewolucję komputera i wiele więcej. To wyjątkowe doświadczenie pozwoli Ci przywrócić zapomniane emocje i przenieść się w czasie.

Muzea w Bolonii – Palazzo Poggi

Można powiedzieć, że Palazzo Poggi to zbiór ciekawostek i tajemnic. To miejsce narodziło się z odnowienia starożytnego Instytutu Nauk. Znajduje się w centrum dzielnicy uniwersyteckiej w Bolonii i kryje wiele skarbów — od kolekcji Aldrovandi, poprzez wunderkammer Ferdinando Cospiego, modele okrętów wojennych, plany ufortyfikowanych miast, po woskowe modele anatomiczne.

Nie tylko to, muzeum również posiada imponującą kolekcję obrazów i piękne freski na suficie. Każda sala poświęcona jest innemu zagadnieniu dotyczącemu ludzkiej wiedzy, od nauk przyrodniczych po orientalne, od geografii do anatomii i medycyny.

Jeśli jesteś zainteresowany, zalecamy również wizytę w starym obserwatorium astronomicznym — Specoli, które oferuje nie tylko wspaniały widok z dachu.

Muzea w Bolonii – Carpigiani Gelato

Lubisz lody? Chcesz poznać ich historię? To muzeum jest dla Ciebie! Tutaj poznasz ewolucję lodów w czasie i przestrzeni, od starożytnych Egipcjan po dzisiejsze smaki.

W muzeum zobaczysz oryginalne maszyny firmy Carpigiani, historyczne zdjęcia, dokumenty, multimedialne stanowiska i narzędzia potrzebne do produkcji autentycznych lodów.

Jeśli szukasz ciekawych zajęć dla dzieci, to muzeum lodów jest doskonałym wyborem!

Muzeum Okaryny 

Jeśli jesteś fanem muzyki i instrumentów, to muzeum Ocarina jest dla Ciebie. Tutaj poznasz historię tej wyjątkowej terakotowej flauty z dziesięcioma otworami.

Zobaczysz zdjęcia, płyty, partytury i wiele różnych instrumentów. Rarytasy i niesamowite przedmioty, jak pierwsze ręcznie robione ocariny, czy olbrzymia koreańska okaryna, czekają na Ciebie.

Na tej samej ulicy znajdziesz też intrygujące muzeum lalek, XVIII-wieczny teatr i dobrą restaurację. Centro Storico to, miejsce, gdzie możesz cieszyć się nie tylko muzyką, ale także historią i dobrym jedzeniem.

Muzeum Parmigiano Reggiano (Parma)

Czy wiesz o muzeum Parmigiano Reggiano? To wyjątkowe miejsce, gdzie możesz poznać historię tego wybornego sera.

W dawnej serowarni odkryjesz starożytne narzędzia do produkcji mleka — duży kocioł, maszynę parową, maselnica i inne cudeńka.

Zobaczysz też setki zdjęć i obrazów ilustrujących proces dojrzewania parmigiano. Spróbuj go na zakończenie wizyty albo podczas wycieczki kulinarnej po Parmie.

Może Cię zainteresować: Parma, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, dojazd

Muzea w Bolonii – Muzeum Archeologiczne

Chcesz poznać starożytne cywilizacje? Muzeum oferuje wgląd w historię — od etrusków, przez galijską, grecką i rzymską.

Kolekcja egipska jest niezwykła — z ponad 3500 artefaktów jest jednym z najważniejszych w Europie. Podróżuj przez czas i poznaj różne zastosowania pochówku, od początków aż do upadku panowania.

Muzeum Felliniego w Rimini

Chcesz poznać życie i sztukę Federico Felliniego? W Rimini jest więcej niż jedno muzeum, które może Ci to umożliwić. Najpierw odwiedź odnowione kino Fulgor, gdzie młody Fellini był zachwycony filmem „Maciste in Hell”. Później przenieś się na Piazza Malatesta, aby poczuć się jak bohater „Amarcord”. Największe wrażenie zrobi jednak na Tobie muzeum Castel Sismondo. Zobacz powolną wersję „La Dolce Vita”, siedzącą na nogach gigantycznej Anity Eckberg. A może wolisz zobaczyć oryginalne kostiumy z „Casanovy” i „Rzymu”? Wszystko to możesz zobaczyć w tym muzeum.

The ancient Castel Sismondo in the historic center of Rimini, Italy, under a dramatic sky
Antyczny Castel Sismondo w historycznym centrum Rimini, Włochy, pod dramatycznym niebem, licencja: shutterstock/By Marco Taliani de Marchio

Muzeum zabytkowych płyt (Forlì-Cesena)

W XVII-wiecznym domu w Sogliano sul Rubicone znajduje się nieodkryte muzeum, Palazzo Ripa Marcosanti. Tam, młody przewodnik witając Cię, zaprowadzi Cię do świata starożytnych gramofonów i muzycznych rarytasów. Spacerując, napotkasz żywe starocie, takie jak gramofon z cylindrycznymi płytami i stare odtwarzacze płyt. Możesz odkryć pamiątki, jak gitara z autografem Bruce’a Springsteena i unikalne płyty z obrazami oraz mnóstwo archiwalnych dokumentów, jak libretta i partytury. To magiczne miejsce, w którym można zanurzyć się w czasie.

Muzeum Ceramiki Rawenna

W tym wyjątkowym muzeum w Rawennie, pełnym historii i tradycji znajduje się jedyna w swoim rodzaju kolekcja sztuki ceramiki z całego świata. Muzeum zostało założone w 1908 roku i prezentuje dzieła z różnych epok, w tym z Ameryki prekolumbijskiej, starożytnej Grecji, czasów rzymskich, Bliskiego Wschodu i ceramiki islamskiej. W kolekcji można zobaczyć także dzieła współczesnych artystów takich jak Picasso, Matisse, Chagall i Fontana. W muzeum znajduje się również ośrodek akademicki dla sektora ceramicznego, a także biblioteka i możliwość udziału w kursach i warsztatach dla dzieci i dorosłych.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Najlepsze hotele we włoskim Rimini- gdzie zatrzymać się na nocleg?

Trasy rowerowe w Bolonii – zwiedzanie Bolonii na rowerze

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności