Muzeum Enzo Ferrari w Modenie, zwiedzanie, godziny, bilety

, Tagi , , , ,

Muzeum Enzo Ferrari, pierwotnie Museo Casa Enzo Ferrari – znane również pod skrótem MEF, to muzeum w Modenie poświęcone życiu i pracy Enzo Ferrari, założyciela producenta samochodów Ferrari. Pomimo nazwy, Muzeum Enzo Ferrari nie jest zwykłym muzeum. To raczej swego rodzaju motoryzacyjne sanktuarium, ku czci Enzo Ferrari. Planujesz zwiedzić Muzeum Enzo Ferrari w Modenie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Muzeum Enzo Ferrari w Modenie – historia i ciekawostki

Muzeum Enzo Ferrari we włoskiej Modenie powstało w miejscu, w którym urodził się Enzo Ferrari. Ale tylko częściowo dotyczy ono Enzo Anselmo Ferrari (1898 – 1988 ) i jego życia. Muzeum opowiada również o maszynach, które stworzył i o kulcie, który je otacza. Museo Enzo Ferrari zostało zainaugurowane w 2012 r. przez „Fondazione Casa di Enzo Ferrari-Museo” w celu stworzenia przestrzeni poświęconej promocji i ożywieniu historii motoryzacji Modeny. 

Gdzie znajduje się Muzeum Enzo Ferrari w Modenie, adres?

Muzeum Ferrari znajduje się w miejscu narodzin samego Ferrari, czyli w samym centrum Modeny, co sprawia, że naprawdę łatwo tu trafić. Do Muzeum Enzo Ferrari można łatwo dotrzeć z głównego dworca kolejowego w Modenie w ciągu około dziesięciu minut spacerem. Oficjalny adres Muzeum Enzo Ferrari to Via Paolo Ferrari 85, 41121 Modena. Dla zmotoryzowanych dostępny jest parking przy Via Giuseppe Soli 101.

Zobacz także: Castello Montebello – dlaczego warto go zobaczyć?

Jak dojechać do Muzeum Enzo Ferrari w Modenie?

Preferowanym sposobem dotarcia do muzeów Ferrari jest oczywiście samochód, ale dostępny jest również transport publiczny. W przypadku korzystania z pociągu, do obu muzeów Ferrari – w Modenie i Maranello najbliższą stacją jest Modena. Często kursują tu pociągi z Parmy i Bolonii. Podróż trwa mniej niż pół godziny. Pasażerowie przyjeżdżający pociągiem regionalnym mogą okazać bilet Trenitalia Tper, aby otrzymać zniżkę w obu muzeach (a także na symulator F1). Muzeum Enzo Ferrari znajduje się przy Via Paolo Ferrari 85, niecałe 10 minut spacerem od stacji kolejowej Modena.

Jeśli planujesz przyjechać samochodem kieruj się na zjazd Modena Nord i następnie na zjazd nr 6 na obwodnicę (kierunek Bolonia). Za wiaduktem kolejowym (Ferrovia), kontynuuj jazdę w kierunku centrum miasta. Bezpłatny parking dla Gości Muzeum znajduje się przy via Giuseppe Soli 101, w miarę dostępności miejsc. Jeśli nie uda Ci się znaleźć miejsca na parkingu przy Muzeum, w pobliżu znajduje się również wiele innych miejsc parkingowych – niektóre bezpłatne, inne wymagające karty parkingowej i dodatkowej opłaty.

Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Enzo Ferrari w Modenie?

Muzeum nie jest zbyt duże i można je zwiedzić w około godzinę. Osoby bardziej zainteresowane życiem Enzo z pewnością będą chciały poświęcić nieco więcej czasu na zwiedzanie tego miejsca. Oprócz salonu wystawowego znajduje się tu sklep z artykułami i toalety.

Co warto zobaczyć w Muzeum Enzo Ferrari w Modenie?

Muzeum Ferrari w Modenie jest fizycznie podzielone na dwie sekcje. W starym budynku z brązowej cegły można dowiedzieć się więcej o samym Enzo i jego karierze. Bezpośrednio obok, w ogromnej i nowoczesnej konstrukcji wykonanej ze szkła, prezentowane są samochody.

  • Historyczne dokumenty i pojazdy Ferrari wewnątrz muzeum. Co jakiś czas na ścianie odtwarzany jest film o Enzo Ferrari (w tle zdjęcia).
  • Przestronna ekspozycja Ferrari na przestrzeni wieków
  • Ściana z wydrukowanymi modelami Ferrari
  • Specjalna wystawa w warsztacie Alfredo Ferrari
  • Eksponaty dotyczące silników, logo, marki Ferrari i Enzo Ferrari
  • Film o Enzo Ferrari
  • Ferrari, w którym można usiąść i zrobić sobie zdjęcie (dodatkowa opłata)
  • Archiwa

Czy warto odwiedzić Muzeum Enzo Ferrari w Modenie?

Oczywiście, że tak! Museo Enzo Ferrari w Modenie obejmuje dom i dawny warsztat rodziny Ferrari. Dla wielu odwiedzających bardziej kuszące jest duże nowoczesne skrzydło z dachem przypominającym żółtą maskę Ferrari. Wcześniej było ono znane jako Museo Casa Enzo Ferrari, ponieważ był to dom, w którym urodził się i dorastał Enzo Ferrari. Tutejsze muzeum koncentruje się na historii Ferrari, zespołowi wyścigowemu Scuderia Ferrari z lat trzydziestych XX wieku i budowie samochodów od 1947 roku.

Odrestaurowany warsztat jego ojca jest obecnie wykorzystywany jako muzeum silników Ferrari, od 1-cylindrowych po V12 i silniki F1. Nowoczesne nowe skrzydło jest wykorzystywane do zmieniających się wystaw o określonej tematyce z wieloma historycznymi i klasycznymi Ferrari. Wystawy te zazwyczaj zmieniają się co roku. W 2022 r. tematem przewodnim był „Ferrari Forever”, który koncentrował się głównie na klasycznych samochodach Ferrari. Od czasu do czasu prezentowane są również samochody innych marek, zwłaszcza Alfa Romeo oraz Maserati.

Godziny otwarcia Muzeum Enzo Ferrari w Modenie?

Muzeum Enzo Ferrari jest otwarte od listopada do marca codziennie od 09:30 do 18:00, w kwietniu i maju od 09:30 do 19:00, od czerwca do sierpnia od 09:00 do 19:00, natomiast od kwietnia do października od 09:30 do 19:00. Nie zwiedzisz Muzeum Enzo Ferrari w dniach 25 grudnia, 1 stycznia i 17 lutego.

Gdzie kupić bilety do Muzeum Enzo Ferrari w Modenie?

Muzeum Ferrari jest to dość popularna atrakcja, więc aby uniknąć kolejek, warto kupić bilet z wyprzedzeniem online. Bilety dostępne są między innymi na stronie https://bit.ly/4aLCyht

Bilety  i ceny do Muzeum Enzo Ferrari w Modenie, Ile kosztuje wejście?

Pojedyncze lub łączone bilety jednodniowe muszą zostać wykorzystane w dniu wskazanym na stronie w momencie zakupu. Posiadacze biletów otwartych nie muszą dokonywać rezerwacji. Jeśli korzystasz z biletu łączonego Modena + Maranello, musisz odwiedzić oba muzea w 48-godzinnym okresie czasu.

Opłata za wstęp do Muzeum wynosi 27 € za osobę dorosłą, 22 € za osobę ulgową i 9 € za dziecko w wieku 5-18 lat. Dzieci poniżej 5 roku życia mogą zwiedzać bezpłatnie. Można również kupić bilet łączony do obu muzeów Ferrari za 30 € dla osoby dorosłej i 12 € dla dziecka.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Castello Montebello – dlaczego warto go zobaczyć?

TOP 20 najlepszych lokalnych i ekskluzywnych restauracji w Bolonii

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności