Darmowe parkingi w Bolonii – gdzie parkować?

Tagi , , , ,

Bolonia — Bolognato niezwykle popularna wśród turystów miejscowość, właściwie stolica regionu Emilia-Romania we Włoszech. Region słynie z najstarszego istniejącego do dziś uniwersytetu świata oraz przepysznej lokalnej kuchni. Bologna określana jest także, jako miasto La Rossa co w polskim tłumaczeniu znaczy czerwona. Wzięło się to stąd, że tutejsze zabudowania powstały z charakterystycznej cegły w kolorze czerwonym. Miasto to kojarzone jest z wieloma zabytkami kultury i sztuki oraz z faktem, iż jest wciąż prężnym ośrodkiem uniwersyteckim. Dodatkowo w 2006 roku miasto otrzymało także tytuł „Miasta Muzyki” UNESCO. Bolonia to także jedno z najbardziej ekonomicznie rozwiniętych miast we Włoszech, gdzie swoje siedziby ma sporo światowych koncernów. Miasto to jest idealną destynacją na weekend oraz na dłuższy pobyt, jako świetna baza wypadowa do np. Florencji czy Mediolanu. Dowiedz się, gdzie są darmowe parkingi w Bolonii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bolonia samochodem – parkingi w Bolonii

Bolonia jest często wybierana wśród naszych rodaków, którzy zwiedzają Włochy samochodem na własną rękę. Planując podróż do Bolonii samochodem,warto wiedzieć, że jest tu obszar, na który nie wolno wjeżdżać. Jest to tzw. ZTL, czyli obszar ograniczonego ruchu, który obejmuje prawie całe miasto Bolonia wewnątrz murów. Wjazd jest zabroniony dla osób niebędących mieszkańcami codziennie w godzinach od 7.00 rano do 20.00 wieczorem. Przed planowaną podróżą warto wcześniej się zorientować, gdzie zaczyna się dany obszar.

Przeczytaj także: Bolonia – ważne informacje dla podróżnych

ZTL w Bolonii — co to znaczy?

Zona a Traffico Limitato w skrócie ZTL to miejsce o ograniczonym ruchu samochodowym i strefa niskiej emisji. ZTL stworzono po to m.in. aby zmniejszyć natężenie ruchu drogowego na terenach o znaczeniu historycznym i kulturowym. Co ważne, nie we wszystkich włoskich miastach obowiązuje Zona a Traffico Limitato, jednak musimy się spodziewać, że zakaz wjazdu samochodów będzie obowiązywał w najpopularniejszych turystycznie miastach, takich jak na przykład: Mediolan, Rzym, Florencja czy Piza.

Warto omijać także samochodem mury Bolonii i większości miast, gdzie znajdują się światowej klasy zabytki, ponieważ szukając parkingu, można stracić wiele cennego czasu i łatwo wjechać na ulicę, która ma zakaz wjazdu dla ich mieszkańców.

Gdzie zaparkować w Bolonii — darmowe parkingi

Znalezienie darmowego parkingu w Bolonii jest nieco utrudnione, ale nie jest niemożliwe. Znajdują się one oczywiście w pewnej odległości od centrum starego miasta. Jeśli przyjeżdżamy do Bolonii samochodem na jednodniową wycieczkę i chcemy zostawić auto na darmowym parkingu, to warto w nawigację wpisać poniższe adresy:

  • Parcheggio gratuito ( Via Don Luigi Sturzo)
  • Parcheggio (Via Paolo Nanni Costa)
  • Tenari Parking (Via Luigi Tanari 17)
  • Parcheggio gratuito (Via Legnano, 2)
  • Pubblico Gratuito Parcheggio (Certosa, 40134)
  • Parcheggio (Via Giovanni Favilli, 10)
  • Parcheggio (Viale Roma, 21)
  • Lidl Parcheggio (Via Libia, 67)
  • Parcheggio Eurospin (Via del Lavoro, 8)
  • Parcheggio villa ghigi 2 (Via di Gaibola, 3)

Bolonia parkingi płatne

W Bolonii znacznie bliżej centrum znajdują się także parkingi płatne i tzw. garaże. Najpopularniejsze są natomiast parkingi podziemne jak np. parking Piazza VIII Agosto, z których łatwo trafić na główny miejski plac. Średnia cena za pierwszą godzinę parkowania wynosi 2,60 euro, natomiast po trzeciej godzinie parkowania kolejna jest nieco tańsza.

Przeczytaj też: Samochodem po Bolonii

Jak najlepiej zwiedzać Bolonię?

Miasto Bolonia nie jest dużym miastem i wszystkie najciekawsze atrakcje znajdują się w ścisłym historycznym centrum. Bez większego problemu możemy przemieszczać się po mieście na pieszo. W ten sposób nie przegapimy ukrytych miejsc poza tak zwanym turystycznym szlakiem. Uliczki w Bolonii wprost zachęcają do zgubienia się w nich i odkrywania historii, jaka się na nich działa.

Drugą równie wygodną i ekologiczną opcją zwiedzania miasta jest wynajem roweru. W ten prosty i wygodny sposób możemy zwiedzić znacznie więcej w dużo krótszym czasie. Rower jest tu z pewnością najlepszym środkiem transportu. W Bolonii ma się wrażenie, że chyba wszyscy mieszkańcy i turyści jeżdżą na rowerach! Zresztą nie od dziś wiadomo, że Włosi uwielbiają jazdę na rowerach. Często się na przemieszczają i zapinają je łańcuchami, gdzie tylko jest wolne miejsce.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Bolonia- hotele, które są najbliżej lotniska

Kiedy jechać do Rimini?- pogoda i temperatura w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności