Ciekawe miejsca i atrakcje w regionie Emilia-Romania — co warto zwiedzić?

Tagi , , , , , ,

Włochy od niepamiętanych czasów działają na turystów jak magnes. Nie ma się co dziwić. Słoneczna Italia ma bowiem wszystko, co jest niezbędne do spędzenia idealnych wakacji. Malownicze plaże, kontrastujące z górami na północny. Zabytkowe miasta, kontrastujące z nowoczesną architekturą. Co jest jednak najważniejsze to fakt, że Włochy cechują się ogromną różnorodnością. Chodzi przede wszystkim o konkretne regiony Włoch. To właśnie one mają swój specyficzny i tak bardzo odmienny klimat. Nie da się ukryć, że turyści szczególnie upodobali sobie malowniczy region Emilia- Romania. Rozciąga się on w północno-wschodniej części Włoch. Jednak jakie są najciekawsze miejsca tego regionu i co warto zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Z czego słynie region Emilia-Romania?

Emilia-Romania to ten region Włoch, o którym słyszał już praktycznie każdy. Słynie on przede wszystkim z Bolonii. Miasto to jest największą metropolią i jednocześnie stolicą administracyjną regionu. Jednak Emilia-Romania to znacznie więcej. To przede wszystkim cały szereg mniejszych miasteczek. Każde z nich wyróżnia się niesamowitym klimatem i atmosferą. Najlepszym przykładem jest malownicza miejscowość Cervia, która znajduje się nad samym wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Region Emilia-Romania słynie także ze swoich malowniczych plaż i krajobrazów. Znajdzie tam coś dla siebie każdy miłośnik zabytków i architektury. Co więcej, w regionie Emilia-Romania swoje doświadczenia mogą zbierać miłośnicy trekkingu i wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Region ten cechuje się różnorodnością. Piękne i zabytkowe miasta, kontrastują z nowoczesnymi kurortami. Nienaruszona przyroda z kolei kontrastuje z rozwijającymi się aglomeracjami. Emilia-Romania często bywa nazywana lustrem Włoch. Dlaczego? Można w niej odnaleźć wszystko, co świadczy o wyjątkowości Italii.

Przeczytaj również: Darmowe parkingi w Bolonii

Jakie są najciekawsze miejsca i atrakcje w regionie Emilia-Romania?

Region Emilia-Romania można śmiało nazwać jedną, wielką atrakcją. Wspomniane już zostało, że obfituje on we wszystko, co tylko może zainteresować podróżnych. Ważne jest jednak odpowiednie zaplanowanie wycieczki po regionie. Można bowiem spędzić cały urlop w jednym miejscu. Jednak można również zdecydować się na wycieczkę objazdową. Okazuje się bowiem, że region posiada wiele ciekawych miejsc. Im więcej turystom uda się zobaczyć, tym lepiej dla nich. Wobec tego których miejsc i atrakcji w regionie Emilia-Romania nie można przegapić?

1. Miasto Ferrara i renesansowy pałac II Palazzo dei Diamanti

Ferrara to jedno z większych miast regionu Emilia-Romania. Zamieszkuje je około 132 tysiące osób. Niemniej jednak miasto to cały czas pozostaje w cieniu Bolonii czy Rimini. Ferrara od Bolonii oddziela zaledwie 55 kilometrów. Jednak to właśnie tam znajduje się najpiękniejszy, renesansowy pałac. II Palazzo dei Diamanti to największa atrakcja miasta i duma regionu Emilia-Romania. Jest to idealny przykład renesansu a architekturze. Na jego parterze znajduje się Narodowa Galeria Sztuki Ferrara. Na fasadzie znajdują się marmurowe bloki. Turyści mogą zwiedzać ten pałac codziennie. Bilet wstępu kosztuje około 6 euro. By uniknąć stania w długich kolejkach, można nabyć wejściówki online.

2. Słynna katedra w Modenie

Modena to kolejne miasto w regionie Emilia-Romania, którego nie można pominąć podczas zwiedzania. Znajduje się tam bowiem najpiękniejsza w Europie katedra. Rzymskokatolicki kościół w Modenie jest prawdziwym symbolem miasta. Turyści koniecznie muszą wiedzieć, że budowa katedry rozpoczęła się już w 1099 roku. Głównym projektantem był słynny Lanfranco. Dawniej na miejscu tego kościoła znajdowała się inna bazylika. Niemniej jednak finalne otwarcie katedry nastąpiła w 1319 roku. Kościół ten w całości został poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Co więcej. został on poświęcony również patronowi Modeny- świętemu Gemianinowi. Katedra w Modenie znajduje się przy placu Piazza Grande w samym centrum miasta. Co ciekawe, to właśnie w tej katerze odbyły się uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego. Był on słynnym włoskim tenorem. Co więcej, cała katedra wraz ze swoim placem znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dowiedz się więcej: Modena – co warto zobaczyć?

3. Zamek w niewielkim Bardi

Kolejnym wyjątkowym miejscem w regionie Emilia-Romania jest niewielkie miasteczko Bardi. Jest to krańcowe miasteczko całego regionu. W Bardi koniecznie trzeba odwiedzić monumentalną fortecę. Zamek w Bardi jest jednym z największych we Włoszech. Tak naprawdę Zamek w Bardi znany jest jako „Zamek Muzeów”. Jest to związane z tym, że we wnętrzu fortecy mieści się ponad 6 muzeów. Każde z nich jest dostępne dla turystów. Ciekawostką jest fakt, że zgodnie z pierwszymi dokumentami odnośnie zamku, powstał on w 898 roku. Na większą uwagę zasługuje również to, że zamek jest niezwykle słynny. W 2018 roku było on miejscem odwiedzin księcia Monako- Alberta. Dodatkowo zamek został wyróżniony przez CNN Travels. Znalazł się on na liście 15 najciekawszych miejsc na wzgórzach w Europie.

4. Bolonia- stolica regionu Emilia-Romania

Bolonia to stolica i największe miasto regionu Emilia Romania. Turyści z pewnością dotrą właśnie tam na lotnisko. Znajduje się tam bowiem najważniejszy, międzynarodowy port lotniczy regionu Emilia-Romania. Bolonia ulokowana jest pomiędzy rzeką Pad a Apeninami. Miasto to liczy sobie około 400 tysięcy mieszkańców. Okazuje się, że jest ona najważniejszym ośrodkiem przemysłowym regionu. Niemniej jednak jest również ośrodek kulturowy i naukowy. Turyści znajdą tam całą masę zabytków do zwiedzania. To co jest jednak najważniejsze to fakt, że znajduje się tam najstarszy na świecie uniwersytet. Powstał on w 1088 roku. Stolica regionu Emilia-Romania słynie ze swojej sycącej i kalorycznej kuchni. Zgodnie z legendami, to właśnie z Bolonii pochodzi słynne spaghetti bolognese. Można tam się w nim rozsmakować. Bolonia ma bowiem świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną.

5. Tabiano Terme- najsłynniejsze wody termalne na świecie

Tabiano Terme nie jest miejscowością. Jest to jedynie niewielka frakcja w gminie Salsomaggiore Terme, położona w prowincji Parma. Niemniej jednak miejsce to jest świetnie znane turystom. Znajdują się tam bowiem najsłynniejsze wody termalne na całym świecie. Tambiano Terme posiada ponad 150-letnią historię i tradycję. Będąc w regionie Emilia-Romania nie można tego miejsca przegapić. Obfituje ono w różnorodne budynki, które reprezentują różnorodne epoki. Co więcej, całe otoczenie Tambiano Terme to bujna i dzika przyroda. Miejsce to jest idealne nie tylko na wypoczynek. Znajduje się tam bowiem wiele ścieżek trekkingowych. Co więcej, wody termalne- zgodnie z legendami- mają lecznicze właściwości. Dojazd do Tambiano Terme nie jest oczywisty. Parking umiejscowiony jest około 800 metrów przed docelowym miejscem. Niemniej jednak krótki spacer w otoczeniu pięknych widoków nikomu nie zaszkodzi. Miejsce z całą pewnością zasługuje na większą uwagę.

6. Zamek Castello di Rivalta- perełka i duma miasta Piacenza

Miasto Piacenza ma niezwykle bogatą historię. Nie tylko pod względem kultury, ale także i architektury. W mieście tym znajduje się wiele zabytków i pięknych, nieodkrytych miejsc. Niemniej jednak najważniejszym z nich jest malowniczy zamek. Castello di Rivalta to swoista duma miasta i jego mieszkańców. Turyści muszą wiedzieć, że ma on ponad 1000 lat! Zamek ten co prawda nie znajduje się w samej Piacenzie. Trzeba udać się około 15 kilometrów na południowy zachód od miasta. Tam turyści natrafią na dolinę Val Trebbia.

Dolina ta zapiera dech w piersiach i powoduje, że turyści zaniemówią. Właśnie w niej zlokalizowany jest zamek. Został on wzniesiony w stylu gotycko-renesansowym. Jego cechą charakterystyczną jest masywna, kamienna wieża, która jest najstarszą częścią zamku Castello di Rivalta. Wnętrze zamku jest bardzo ozdobne i bogate. Co ciekawe, zamek ciągle żyje i jest na stałe zamieszkany. Zajmuje go rodzina Landi. W zamku odbywają się jarmarki produktów tradycyjnych i wyrobów lokalny. Działa w nim również hotel oraz winiarnia. Z pewnością tego miejsca nie można przegapić.

Najlepsze hotele w Bolonii

Poprzedni

Wynajem samochodu w Bolonii

Wakacje w Rimini? Oto dlaczego warto tam pojechać!

Następny

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności